Londýn - Britský ministr zahraničí Boris Johnson varuje svět před Ruskem. Tvrdí, že Vladimir Putin a jeho podřízení jsou schopni všeho, včetně pokusu o státní převrat v Černé Hoře. Podle něj by dokázali i zabít tehdejšího premiéra Mila Djukanoviče. Na jeho slova upozornil deník The Telegraph.
"Víte, co se stalo v Černé Hoře. Došlo tam k pokusu o státní převrat a možná dokonce i k pokusu o atentát na lídra státu. Jen málokdo pochybuje, že za tím stojí Rusko," uvedl Johnson pro britskou televizi ITV.
Domnívá se, že Kreml je všehoschopný a v dosažení cíle se nezastaví před ničím. "Existuje spousta důkazů, které ukazují, že Rusko je schopno všech špinavých triků,“ dodal šéf britské diplomacie s tím, že nejvíce se to ukázalo během posledních měsíců.
Neobává se ale, že by východní velmoc zatím zasahovala do chodu Velké Británie. Přesto pozoruje, že se vztahy mezi Londýnem a Moskvou zhoršily, čehož lituje. Sám si pamatuje na dřívější období, kdy mezi zeměmi panovala jiná atmosféra.
Černá hora chce do NATO, Ruska se bojí
Černá Hora v současné době řeší několik kritických záležitostí. Na jedné straně stojí Rusko, kterého se obává, neboť se údajně pokusilo o státní převrat v této zemi. Na straně druhé se její oči upírají k Severoatlantické alianci, jehož součástí by se země mohla stát už za několik měsíců. To se ale Rusku nelíbí, protože má s Černou Horou své plány.
Premiér Duško Markovic proto vzkázal Rusku a jeho stoupencům, aby přestali odporovat snahám Černé Hory o členství v Severoatlantické alianci. Podle něj jde východu o destabilizaci země prostřednictvím zasahování do jejích vnitřních záležitostí.
Markovič vzkázal Rusku, aby od Černé hory "dalo ruce pryč" poté, co místní proruská strana odsoudila nedávnou výzvu černohorského speciálního prokurátora Milivoje Katniče, který požádal parlament v Podgorici o zrušení poslanecké imunity dvou předních opozičních představitelů zřejmě zapojených do loňského pokusu o převrat.
Moskvou řízený puč
Několik hodin před parlamentními volbami v říjnu loňského roku zadrželi policisté v Černé Hoře skupinu podezřelých Srbů, která měla podle tamní prokuratury v úmyslu vyvolat násilnosti a zavraždit premiéra Mila Djukanoviče.
Během převratu o volební noci mělo podle prokuratury vstoupit do Černé Hory asi 500 lidí. V této balkánské zemi by vyvolávali násilnosti a najali profesionální odstřelovače, kteří by zabili premiéra. Srbské úřady podle prokuratury deportovaly několik ruských agentů, kteří sledovali Djukanoviče z území Srbska.
Jak se ukázalo, důvodem těchto plánů mohla být právě pozvánka země do NATO. Černohorský prokurátor navíc potvrdil, že šlo o Moskvou řízený pokus během voleb spáchat převrat ve snaze zastavit zemi ve vstupu do NATO.
"Doposud jsme měli důkazy o tom, že do toho byly zapojeny ruské nacionalistické struktury, ale nyní také máme důkazy, že ruské státní orgány byly na určité úrovni také zapojeny," cituje prokurátora Milivoje Katnice agentura AFP.
Související
Boris Johnson k Evropě: Trump se vás jen snaží šokovat
Mohla válka na Ukrajině skončit po pár měsících? Svět obrací zrak k Johnsonovi, Zelenskyj ho brání
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
před 2 hodinami
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
před 3 hodinami
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
před 4 hodinami
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
před 6 hodinami
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
před 7 hodinami
Zelenskyj požádal USA o střely do Patriotů. Pence přišel s jiným návrhem
před 8 hodinami
Ukrajina po náletech na Wildberries zahájila útoky na centra druhého největšího ruského prodejce
před 9 hodinami
Velká Británie zpřístupní Ukrajině utajované technologie k výrobě raket Storm Shadow
před 11 hodinami
Jednání mezi USA a Kanadou zkolabovala. Trump rozpoutal novou obchodní válku
před 12 hodinami
Očkování proti rakovině naráží na první problém. Od lidí, kteří mu vůbec nerozumí
před 13 hodinami
Zelenskyj: Rusko koncem roku zahájí novou vlnu mobilizace, povolá 300 000 vojáků
před 14 hodinami
USA vyhlásí "ekonomický den D". Írán čekají nejtvrdší sankce v historii
před 16 hodinami
Počasí v novém týdnu. Vrátí se tropy, víkend už bude zase chladnější
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Nový kšeft vévodkyně Meghan. V Británii by mohla obnovit hereckou kariéru
včera
Začne druhé upisovací období Dluhopisu Republiky. Lidé mají dvě možnosti
včera
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
včera
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
včera
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
včera
Trump na tom trvá. Hormuzský průliv znovu prohlásil za území USA
Americký prezident Donald Trump si nedá říct. Na sociálních sítích opět prohlásil Hormuzský průliv, který je jedním ze zásadních předmětů stále probíhajícího konfliktu mezi USA a Íránem, za americké území.
Zdroj: Lucie Podzimková