Berlín – Na rozdíl od jiných zemí je v Německu stále velmi kontroverzním momentem chvíle, kdy média zveřejní zemi původu člověka, který se dopustil zločinu. Přesto se ozývají hlasy, že to může sloužit k odstranění předsudků, píše německý list Deutche Welle.
Podezřelý je „Němec bez migračního pozadí“. Právě tato slova zveřejnila policie v jihozápadním německém městě Mannheim zveřejnila na Twitteru poté, co v únoru muž najel do davu v centru Heidelbergu, jednoho člověka zabil, další zranil. Policie se musela potýkat s fámami, které o mužově původu kolovaly na sociálních médiích, stejně tak se objevila obvinění, že policie záměrně jeho etnický původ skrývá.
Taková situace jsou součástí širší debaty, kterou vedou německá média už delší dobu. Měli by novináři zveřejňovat podrobnosti o etnickém původu zločince, nebo ne? „Proč je třeba vědět, že je podezřelý z loupeže Srb nebo Turek nebo dlouholetý obyvatel Frankfurtu?“ ptá se Nikolaus Jackob, generální ředitel Institutu pro žurnalistiku v Mohuči. Německá média ve většině případů nezveřejňují podrobnosti o pozadí osoby. Národnost však hraje při poskytování zpráv o trestné činnosti stále větší roli.
Krádeže a masové sexuální útoky na ženy během Silvestra v Kolíně nad Rýnem znamenaly mezník v celé diskusi. Svědci popsali pachatele jako mladé muže ze „severní Afriky a arabského původu.“ Objevila se celá řada kritických hlasů, které poukazovaly, že se média záměrně vyhýbají jakékoliv zmínce o etnickém původu mužů. Zpočátku totiž většina německých sdělovacích prostředků s ohledem na profesionální etické zásady tyto informace nezmínila.
Tlak veřejnosti měl vliv na způsob, jakým německá média pokrývá takové příběhy. Nedávná studie univerzity v Mnichově ukázala, že několik týdnů po Silvestru měly noviny tendenci uvádět etnicitu pachatelů mnohem více, než tomu bylo dříve. Nicméně kriminální statistiky ukazují, že během tohoto období neexistuje žádný výrazný nárůst počtu zahraničních zločinců.
Tisková rada Německá nyní upravila pokyny pro informování o trestných činech, které jsou teď je o něco volnější než dříve. Pokud je to ve „veřejném zájmu“, pak je uvedení etnické, náboženské či jiné menšiny ospravedlnitelné. Dříve muselo existovat konkrétní spojení - například když šlo o příběh o italské mafii.
Německá média s problematikou příslušnosti a etnického původu zachází velmi opatrně - i když informuje o trestných činech – kvůli nárůstu diskriminace a pronásledování během nacistické éry, píše DW. Jackob říká německá tisková kultura je velmi odlišná od jiných zemí, jako jsou Spojené státy nebo Británie, kde mají novináři tendenci být mnohem tvrdší při podávání zpráv o určitých tématech, zvláště když jde o výrazné osobnosti nebo zločince. Podle Jackoba byli němečtí novináři nuceni přemýšlet o tom, jak by měli reagovat na obvinění, že něco skrývají. Musejí se rozhodnout, zda podlehnout tlaku, nebo zachovat zásady, které zastávali i v minulosti. Soukromá stanice n-tv se rozhodla, že bude reagovat na případ od případu. „Naším cílem je vždy poskytovat našim divákům komplexní pokrytí, a ne se k nim chovat povýšeně,“ vysvětluje editorka Sonja Schwetjeová.
Veřejnoprávní televize ZDF říká, že bude zveřejňovat státní příslušnost podezřelého nebo zločince, pokud je to relevantní k incidentu – to však může být složitá otázka úsudku. Na druhé straně pak stojí deník Sächsische Zeitung se sídlem v Drážďanech. Od července loňského roku vždy informuje o státní příslušnosti lidí, kteří páchají trestnou činnost.
Vědec Lutz Hagen udělal velkou anketu mezi čtenáři. Zjistil, že téměř polovina dotázaných si myslí, že novinářům bylo nařízeno, aby vynechali etnický původ pachatelů kvůli současné migrační krizi. Ukázalo se také, že lidé mají tendenci výrazně přeceňovat podíl trestných činů spáchaných cizinci ve srovnání se skutečnými statistikami.
S odstupem jednoho roku by pak měl být proveden další průzkum. Hagenova hypotéza je, že podávání zpráv o původu zločinců povede čtenáře k tomu, že budou schopni lépe a přesněji vyhodnotit podíl trestných činů spáchaných cizinci. Experiment ale může mít i negativní důsledky, varuje Georg Ruhrmann, odborník na zobrazování přistěhovalců ve sdělovacích prostředcích. „V závislosti na postoji a rutině jednotlivých novinářů, můžeme vidět více stereotypů nebo diskriminačních prohlášení,“ řekl.
Související
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
Německo varuje: Rusko by mohlo zaútočit na NATO už v roce 2029
Německo , Media , Cizinci , kriminalita
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Putin systematicky ničí svou vlastní zemi. Trumpovu dohodu měl přijmout, píše zahraniční tisk
před 1 hodinou
Kvůli Turkovi na mě budou tlačit statisíce lidí. Za Pavlem v pondělí možná nedorazí, tvrdí Macinka
před 2 hodinami
Sesadili jsme prezidenta, oznámili vojáci v Beninu. Armáda pokus o převrat zmařila
před 3 hodinami
Napětí eskaluje. Čínské stíhačky namířily na japonská letadla radar navádějící střely
před 4 hodinami
Elon Musk vyzval ke zrušení EU. Za obří pokutu pohrozil odvetou
před 5 hodinami
Tragédie v nočním klubu v Goa: Při požáru zemřelo nejméně 25 lidí včetně turistů
před 7 hodinami
Mírové rozhovory o Ukrajině v Miami po třech dnech skončily. Nevyřešily prakticky nic
před 8 hodinami
Počasí překvapí: Výrazně se oteplí, naměříme až 14 stupňů
včera
OBRAZEM: Lidé před budovou Evropy 2 v Praze vytvořili pietní místo pro Patrika Hezuckého
včera
Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem
včera
Evropští lídři pojedou příští týden na Ukrajinu. Budou hledat způsob, jak obejít Orbána
včera
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
včera
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
včera
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
včera
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
včera
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
včera
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
včera
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
včera
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
včera
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
Ochranný kryt nad havarovaným jaderným reaktorem v ukrajinském Černobylu, který byl v únoru zasažen dronem, již nemůže plnit svou hlavní funkci, tedy blokovat radiaci. Oznámila to Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).
Zdroj: Libor Novák