Zaorálek chce od Britů vědět, jak změnit rozsudek v kauze zabitého Čecha

Brusel – Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes v Bruselu mluvil se svým britským protějškem Borisem Johnsonem. Tématem jejich rozhovoru byl případ zabitého českého občana. Internetovou petici žádající spravedlnost v této kauze zatím podepsalo přes 4800 lidí.

Česká republika posílá do Londýna diplomatickou nótu v souvislosti s osvobozujícím rozsudkem v kauze zabitého českého občana, řekl dnes Zaorálek. Praha chce od Britů vědět, jakým způsobem by bylo možné případ revidovat. Česká republika chce podle Zaorálka také slyšet ujištění, že národnost oběti nehrála při rozhodování soudu roli.

Podle Zaorálka dal Johnson dnes najevo pochopení pro rozhořčenou reakci Prahy na rozsudek. Zdůraznil podle něj ale také, že pro britskou vládu či ministerstvo zahraničí je obtížné ovlivňovat chod justice, takže není jednoduché najít způsob, jak do věci vstoupit.

V pondělí v Londýně padl osvobozující verdikt, pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se hájil tím, že jednal v sebeobraně. Čin se stal loni v září. Pokud je v Anglii obžalovaný v podobné kauze zproštěn viny, zákon umožňuje obnovu řízení v případě, že se objeví nové a přesvědčivé důkazy, případně tehdy, když se ukáže, že svědci či porotci se stali terčem zastrašování.

Praha od Londýna žádá poskytnutí veškerých údajů k případu, například pokud jde o obžalobu a přesné znění rozsudku. Žádá také o informace, jaké zákonné postupy je možné z české či britské strany použít k revizi procesu. „To základní odvolání - jak bychom usuzovali z českého právního řádu - tady možné není," upozornil Zaorálek.

Johnsonovi dnes šéf české diplomacie připomněl, že o případu už mluvil v minulosti dvakrát a pokaždé zdůrazňoval potřebu zjednání spravedlnosti. „Pro českou veřejnost a Českou republiku je to strašně důležité vzhledem k obavám, které existují, co se týče bezpečnosti pro ty, kteří dnes žijí v Británii," upozornil Zaorálek.

„Řekl jsem mu, že celá ta věc i celý ten rozsudek tak, jak jsme ho slyšeli, je pro nás těžko skousnutelný a přijatelný," řekl v Bruselu novinářům český ministr.

Johnsona prý upozornil, že existuje kamerový záznam incidentu. Je proto podle Zaorálka těžké dát si „dohromady to, co víme a můžeme částečně vidět, s tím, co je výsledkem, který absolutně zbavuje viny všechny, včetně toho, kdo našeho občana zabil... řetězem a zámkem".

Černínský palác je podle své tiskové zprávy v kontaktu se sestrou zabitého českého občana a bude ji informovat o výsledcích všech dalších jednání, která v souvislosti s případem česká diplomacie podniká.

Devětadvacetiletý Raymond Sculley na Čecha, který žil v Británii řadu let, zaútočil podle záběrů bezpečnostní kamery řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: „Podívej, cos mě donutil udělat." Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení.

Související

Více souvisejících

Vražda Čecha ve Velké Británii (23. 9. 2016) Lubomír Zaorálek Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy