Brusel - 27 zemí Evropské unie dnes do Londýna vzkázalo, že v jednáních o vystoupení Británie z EU budou postupovat jednotně. Rokování, která fakticky odstartují v polovině června po britských předčasných volbách, by měla vyústit v brexit na jaře roku 2019.
Prioritou číslo jedna je pro evropské země ochrana práv občanů EU v Británii a naopak. V Británii jsou podle odhadů asi tři miliony lidí z jiných zemí unie, zatímco v EU žije více než milion občanů Británie.
Předseda Evropské rady Donald Tusk na tiskové konferenci prohlásil, že Evropa v této věci čeká z britské strany "seriózní návrh", pak bude prý možné dohody dosáhnout velmi rychle.
Zásadní je pro evropské země také rychlá dohoda na finančním vyrovnání. Británie musí podle EU dodržet všechny své závazky, které na sebe v tomto ohledu jako členská země unie vzala. Tedy vše, s čím souhlasila v rámci stávajícího víceletého finančního rámce do roku 2020, a také závazky plynoucí z její účasti v Evropské investiční bance (EIB) a nejrůznějších nástrojích a fondech unijní politiky.
Německá kancléřka Angela Merkelová novinářům po summitu řekla, že přesná částka zatím zmíněna vůbec nebyla. Média spekulují až o 60 miliardách eur (1,6 bilionu Kč). Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker připustil, že ohledně finančního vyrovnání budou jednání tvrdá.
"Jsou tací, kteří nechtějí platit ani o penci víc - a tací, kteří se ani pence nechtějí vzdát," poznamenal Juncker, který ve středu spolu s Barnierem večeřel s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Británie by také podle něj měla přestat se svým nynějším blokováním rozhovorů o změnách v unijním rozpočtu.
Další významnou záležitostí, kterou chce mít EU vyřešenou před posunem jednání do další fáze je otázka hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Cílem je vyhnout se na rozděleném ostrově zřízení "tvrdé" vnější hranice unie. Summit dnes také na žádost Dublinu krátce potvrdil, že v případě sjednocení Irska podle mezinárodního práva se i nynější území Severního Irska stane součástí EU.
Podle premiéra Bohuslava Sobotky bude těžiště jednání EU s Brity o právech občanů a financích od června do listopadu. Unie předpokládá, že pokud se v nich podaří dosáhnout "dostatečného pokroku" bude možné začít jednání o nové podobě vzájemných vztahů. Merkelová dnes připomněla potřebu trvající úzké spolupráce v oblastech od hospodářství přes školství po obranu a bezpečnost.
Dnešní mimořádný summit byl prvním formálním setkáním hlav států a vlád sedmadvaceti zbývajících zemí EU poté, co Británie před měsícem oficiálně oznámila svůj záměr z unie odejít.
Související
Opravdu se Evropa bez USA neubrání? Experti zhodnotili Rutteho varování
Ukrajina bude v roce 2027 připravena na vstup do EU, potvrdil Zelenskyj. Putina pozval do Kyjeva
EU (Evropská unie) , Brexit , Donald Tusk , Angela Merkelová , Velká Británie
Aktuálně se děje
včera
OBRAZEM: Chování Macinky je „extrémní případ buranství“, tepe vládu opozice před hlasováním o nedůvěře
včera
Rozčílený Trump vyhrotil spor s Harvardovou univerzitou. Chce, aby mu zaplatila miliardu dolarů
včera
Trump se bojí „prohnilých“ států, ve kterých nevyhrává. Vyzval ke znárodnění voleb
včera
Vesmírná stanice u Měsíce spojila svět. Teď dostává program Artemis zásadní trhliny
včera
Koalice nepustí opozici ke slovu, Macinkovým SMSkám se ale záměrně vyhýbá. Sněmovna může jednat i v noci
Aktualizováno včera
Zbytečná schůze, vykládáte pohádky o hodnotách pro televizní kamery, pustil se Babiš do opozice
včera
Vyrazím se slovenským ministrem na Kypr, honosil se Turek. Já ale nikam nejedu, zareagoval Taraba
včera
Írán zatknul během demonstrací 50 tisíc lidí. Desítky z nich pochází ze zahraničí
včera
Končí jedna z nejprestižnějších nadací. Její zakladatelka označila Epsteina za bratra
včera
Zelenskyj po mohutném ruském útoku chystá změny v jednání o míru
včera
Zastíní i Lincolnův památník. Trump chce v srdci Washingtonu vybudovat monument, aby na něj lidé nezapomněli
včera
Pozor na ledovku a námrazu, varují meteorologové v nové výstraze
včera
Vyšetřovatelé provedli razii v kancelářích sítě X. Musk je předvolán k výslechu
včera
„Poprvé pořádně.“ Kuba oficiálně představil hnutí Naše Česko
včera
Miliony lidí si k AI vytváří citové vazby. Je to zásadní problém, varují vědci politiky
včera
„Vláda nemá být pouťovým autodromem pro Motoristy.“ Sněmovna zahájila jednání o nedůvěře vládě
včera
Bill a Hillary Clintonovi budou vypovídat v Epsteinově kauze
včera
Klid zbraní skončil. Rusko podniklo nejrozsáhlejší letošní raketový a dronový útok na Ukrajinu
včera
Výhled počasí do konce února. Meteorologové řekli, zda nastane změna
2. února 2026 21:59
Trumpa naštval moderátor cen Grammy. Na Noaha chce poslat právníky
V USA se předávaly hudební ceny Grammy a ke slavnostnímu ceremoniálu se vyjádřil i americký prezident Donald Trump. Moderátorovi Trevoru Noahovi dokonce za některé výroky ohledně údajných Trumpových kontaktů s finančníkem Jeffreym Epsteinem pohrozil žalobou.
Zdroj: Lucie Podzimková