Islám - náboženství míru. Charlie Hebdo opět provokuje, titulní strana zobrazuje útok v Barceloně

Paříž – Kontroverzní satirický magazín Charlie Hebdo opět čeří vody. Tentokrát svou obálku věnoval teroristickému útoku v Katalánsku. Obrázek pak doplňuje text s komentářem, podle kterého je islám extrémně nebezpečný, píše server The Local.

Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo zveřejnil ve středu velice provokativní kresbu o islámu a nedávném teroristickém útoku ve Španělsku. Podle kritiků ale časopis riskuje, že dojde k dalšímu rozdmýchání islamofobních nálad.

Poslední vydání časopisu, na jehož redakci se v roce 2015 zaměřili islámští radikálové, ukazuje, jak dva lidé leží v kaluži krve poté, co byli přejeti dodávkou. Obrázek je doplněn slovy: „islám, věčné náboženství míru".

Charlie Hebdo's front cover on the #Barcelona attacks: 'Islam, religion of peace' pic.twitter.com/JMtAU8vJME

— Santiago de la P. (@delaPR_) 23. srpna 2017

Do útoků v Barceloně a Cambrils, kde bylo zabito 15 osob a více než 100 dalších bylo zraněno, byl podle podle vyšetřovatelů zapleten asi tucet útočníků marockého původu. Útočníci byli podle policie zradikalizováni extrémistickým islámským kazatelem, který zemřel v domě, kde se skupina snažila vyrábět výbušniny.

Kritici magazínu Charlie Hebdo poukazují, že nejnovější titulní stránka naznačuje, že náboženství, které praktikuje asi 1,5 miliardy lidí po celém světě, je neodmyslitelně násilné.

Karikatura se stala jedním z hojně komentovaných témat na Twitteru ve Francii, prominentní poslanec socialistů a bývalý ministr Stephane Le Foll ji označil za „extrémně nebezpečnou“. „Když jste novinář, musíte udržovat jistou zdrženlivost, protože tyto asociace mohou být využívány jinými lidmi," řekl.

Editor Charlie Hebdo Laurent „Riss" Sourisseau volbu redakce obhajoval a uvedl, že odborníci a tvůrci politik se vyhýbají některým zásadním otázkám. „Debaty a otázky týkající se úlohy náboženství a zejména role islámu v těchto útocích zcela zmizely," tvrdí.

Charlie Hebdo se naváží do všech náboženství a náboženských osobnosti, ale jeho zobrazení proroka Mohameda - čin, který je podle islámu považován za hříšný, vyvolal pobouření, hrozby smrti a nakonec i krvavé násilí.

Dva ozbrojenci údajně napojení na Al-Káidu v lednu 2015 redakci magazínu přepadli, zabili 12 lidí a dalších 10 zabili. Ulicemi francouzských měst následně prošly stovky tisíc lidí, kteří měli na transparentech heslo „Je Suis Charlie" ("Já jsem Charlie"), čímž vyjadřovali důležitost práva na svobodu projevu.

Související

Francie si připomněla oběti útoku na redakci Charlie Hebdo

Francie si připomněla oběti útoku na redakci Charlie Hebdo

U příležitosti šestiletého výročí teroristických útoků na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a obchod s košer potravinami, při nichž zahynulo 17 lidí, se dnes v Paříži v omezeném počtu sešli francouzští představitelé na neokázalém pietním obřadu, informovala agentura AFP. Jde o první připomínku útoků z ledna 2015 od doby, kdy soud v Paříži v polovině prosince vynesl rozsudky nad víc než desítkou spolupachatelů útoků.
Advokátka Aliho Rizu Polata

Spolupachatel útoku na Charlie Hebdo dostal 30 let vězení

V procesu se spolupachateli útoku na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo v roce 2015 dnes soud poslal hlavního obžalovaného Aliho Rizu Polata na 30 let do vězení. Stejný trest vyměřil také družce jednoho ze zabitých atentátníků Hayat Boumeddieneové.

Více souvisejících

Charlie Hebdo Teroristický útok v Barceloně: Dodávka najela do davu lidí (17. srpna 2017) Francie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

před 1 hodinou

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

před 4 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 7 hodinami

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 7 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 9 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Co bude po atentátu? Trump chtěl změnit plány, nakonec se rozhodl jinak

Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil, že navzdory atentátu, který na něj byl spáchán den předtím, se vydá do města Milwaukee na nominační sjezd Republikánské strany. Uvedl to server USA Today.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy