Česko neplní kvóty na uprchlíky. Jak nás může EU potrestat?

Brusel/Prahy - Dlouho se mluví o tom, že Česká republika společně s Maďarskem a Polskem nesplnily svůj unijní závazek. Evropská komise se zlobí a vyhrožuje, že celou věc dotáhne až k Evropskému soudu. Co však členským zemím reálně hrozí za prohřešek? Dobrá zpráva je, že komise může uložit jen finanční trest. Špatná zpráva je, že v ohrožení jsou stovky milionů ze státní kasy.

Řízení o porušení unijního práva je několika fázový proces, který se může táhnout celé roky, než padne soudní verdikt. V první řadě musí uplynout termín, do kterého jsou členské státy povinné dodržet svůj závazek. Pokud se tak nestane, zahájí Evropská komise administrativní fázi řízení, kdy se pošle formální upozornění a zpravidla se dává lhůta dvou měsíců na vyjádření. Poté následuje další dvouměsíční lhůta na nápravu a teprve pak se podává žaloba k soudu.

V případě, že Soudní dvůr potvrdí, že členský stát nesplnil své povinnosti, je mu dán čas k přijmutí opatření vedoucí k ukončení příslušného práva Unie. Pokud ani zde nedojde ke zlepšení, pak se ukládá trest, který může mít formu paušální částky nebo penále. Nic jiného právně vymáhat ani nelze.

Co se týče finanční částky, dostáváme se do stamilionových výšek. Sankce by měla odrážet tři základní kritéria: závažnost porušení práva, dobu trvání tohoto porušení, odstrašující účinek sankce postačující k zamezení recidivy. V případě České republiky je minimální paušální částka aktuálně stanovena na 1 736 000 EUR, to je při dnešním kurzu víc jak 45 milionů 300 tisíc korun.

Odborníci z českého ministerstva vnitra však zacházejí ještě dál. Jejich odhady hovoří o čtvrt miliardě za základní pokutu a dalších desítkách tisíc za každý den následně nesplněné povinnosti. Česká republika by přišla o hodně velkou částku.

I bez odporu České republiky, Maďarska a Polska nefunguje dvouletý program příliš dobře. Původní odhady počítaly s přerozdělením 120-160 tisíc uprchlíků, zatím ale členské státy přijaly ani ne 20 tisíc osob. Česko se do konce května ujalo 12, Maďarsko nebo Polsko nikoho. Potíže způsobuje i fakt, že v Itálii nebo v Řecku prostě není dostatečný počet migrantů, kteří by podmínky přesunu vůbec splňovali.

Související

Více souvisejících

Soudní dvůr EU uprchlíci evropská komise Česká republika pokuty

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy