Teror je již rutinou? Zvykejme si, zní z Velké Británie

NÁZOR - Nelze se donekonečna spoléhat na neschopnost našich nepřátel, ale měli bychom si ji užívat, dokud to jde, nabádá editorial server The Guardian. Známý britský deník v něm konstatuje, že kbelíková bomba v londýnském metru měla v pátek nepochybně zabít a zmrzačit co nejvíce lidí a skutečnost, že selhala, nesnižuje zvrácenost pachatelů.

Mohlo být hůř

Nastražení bomby nebylo o nic méně nevybíravé než najíždění do davu kamiony a automobily, kterého jsme svědky v uplynulém roce, píše liberální server. Zdůrazňuje, že svým způsobem jde o více nihilistický čin, než jakým byl ničivý výbuch v Manchesteru, jež mířil na milovníky hudby, které zvrácené formy islámu mohou považovat za hříšníky.

"Ale (bomba) selhala. Ačkoliv to musel být pro cestující v metru šokující a děsivý zážitek, mohlo být mnohem hůř," deklaruje The Guardian. Připomíná, že reakce na pokusy o taková zvěrstva jsou dnes již zažité - politici vyjadřují zděšení a nesouhlas, policie pokračuje ve své práci, komentátoři všech názorových proudů chystají články vysvětlující, proč jim případ dává zapravdu, zatímco americký prezident Trump, jak je letos zvykem, řekne cosi hrubého a neužitečného.   

Podobně jako u všech Trumpových tweetů neexistuje ani nyní možnost ověřit, zda jsou jeho tvrzení pravdivá, připomíná britský server. Vysvětluje, že pokud Scotland Yard skutečně pachatele sledoval, šéf Bílého domu se dopustil vyzrazování tajných zpravodajských informací, podobně jako v případě atentátu v Manchesteru.

Mnohem pravděpodobněji jde o další příklad Trumpovy schopnosti rychle fabulovat, domnívá se The Guardian. Ačkoliv prezidentovy tweety přitáhly pozornost veřejnosti, je podle editorialu důležité, že je odmítla britská premiérka Theresa Mayová i londýnská policie, přičemž jeho slova označily za "neužitečné". Jde tak o další příklad malé důvěryhodnosti jeho stanovisek, což ale není rozhodně důsledek žádné teroristické kampaně, dodává deník.  

Netřeba se vzrušovat

Páteční incident připomíná ten, který se odehrál před 12 lety, kdy krátce po děsivě úspěšném útoku na londýnské metro z 7. července 2005 došlo k dalšímu pokusu o atentát za pomoci podomácku vyrobeného systému ukrytého v kbelících, poukazuje prestižní server. Uvádí, že roznětky sice fungovaly, ale k explozi nedošlo, což může být i aktuální případ, a pokud tomu tak bylo, jde o ukázku efektivity dlouhého, pomalého a skrytého úsilí o odříznutí potenciálních teroristů od zdrojů informací potřebných ke konstrukci funkčních výbušnin.

"Těch 12 let, které uplynuly od posledního útoku, který tímto stylem selhal, je však skutečně nepříjemným aspektem současnosti," píše The Guardian. Podotýká, že pokud jsou nyní pachateli mladé v Británii narozené osoby, což je pravděpodobné, musely 12 let vyrůstat v argumentech, tlaku a přesvědčování proti terorismu, které šíří hlavní muslimský proud, všechna velká média i preventivní programy, ale nemělo to žádný vliv na jejich ochotu zabíjet nevinné lidi.      

Nelze vědět, jak efektivní byl tento tlak v případě jiných mladých lidí, kteří se k násilí neuchylují, ale ukazuje se, že sám o sobě není dostatečný, soudí liberální deník. Domnívá se, že není důvod toto úsilí vzdát, ale je třeba realisticky posoudit jeho výsledky.

"Ve skutečnosti, žádné velké vzrušení v zemi je jednou z nejvíce povzbudivých reakcí," deklaruje editorial. Doplňuje, že se neobjevilo ani volání po posílení pravomocí bezpečnostních složek.

Zůstává tragédií, že podobné útoky se stávají čímsi očekávatelným, téměř rutinou, ale pokud se musí stát běžným rysem britského života, jako tomu je už více než desetiletí, je nejlepší, pokud se příliš nevzrušujeme, konstatuje známý server. Připomíná, že teroristé chtějí šířit strach a hněv, který zatemní rozum, a převážně flegmatická reakce je způsob, jakým lze přispět k boji s terorismem. Podle editorialu je tedy důležité, aby Britové nadále neztráceli hlavu kvůli něčemu, co je dle veškerých standardů jen malým útokem.

Související

Více souvisejících

výbuch v londýnském metru (15. září 2017) Terorismus Velká Británie

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Aktualizováno před 18 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?

Prezident Joe Biden sice není uveden na dnešních volebních lístcích, ale i tak jde o mnoho, pro něj osobně i pro jeho dědictví. V 81 letech Biden sleduje, zda získá příští rok Bílý dům jeho předchůdce, nebo vysněná nástupkyně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy