Praha - Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos dnes vyzval země EU k rychlému nalezení správné podoby kompromisu ohledně reformy unijního azylového systému. Podle Bruselu je nutný důraz na návraty těch, kdo nemají nárok na azyl, a otevření legální možnosti přicestovat pro ty, kdo naopak nárok na mezinárodní ochranu v unii mají
Evropská komise dnes připomněla, že v letech 2014 a 2015 bylo zpět domů vráceno jen okolo 36 procent těch, kdo vráceni být měli. V nejbližší budoucnosti by území EU mělo opustit okolo 1,5 milionu neúspěšných žadatelů o azyl. V roce 2016 bylo v unii okolo milionu cizích občanů, u poloviny už bylo jasné, že mají blok opustit. Vráceno však bylo jen 226.000 z nich a komise takovou situaci označila za "neuspokojivou".
Výrazné podpory by se proto mělo dostat té části unijní společné pobřežní a pohraniční stráže, která má návraty na starosti tak, aby mohla svou činnost vykonávat aktivně a úspěšně koordinovat návratovou politiku na celoevropské úrovni.
Riskantní a zbytečné cesty přes moře k evropským břehům by měl nahradit nový přesídlovací program, kterým by unie otevřela legální cesty do Evropy lidem majícím reálný nárok na mezinárodní ochranu. Končí totiž platnost stávajícího mechanismu, který umožnil do EU přesídlit z táborů v Turecku či na Blízkém východě více než 23.000 lidem.
Komise nyní navrhuje nejméně 50.000 míst v novém schématu, které by se tentokrát soustředilo také na severní Afriku, země jako je Libye, Egypt, Niger, Súdán, Čad nebo Etiopie. Na podporu snah členských států v této oblasti komise vyčlenila půl miliardy eur (13,5 miliardy Kč) a komise vyzývá státy, aby samy podporovaly přesídlovací programy například nevládních organizací.
Komise se novými návrhy ohledně migrace dnes zabývala den poté, co skončila platnost kontroverzního dvouletého programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvótového systému. Státy si v rámci mechanismu, na kterém se ale Česko a další země odmítly podílet, přerozdělily z Itálie a Řecka 29.144 lidí. Protože si mají rozebrat ještě i ty žadatele o azyl z konkrétních zemí, kteří byli do úterka do programu zařazeni, čeká komise, že program bude nakonec znamenat přesun celkem okolo 37.000 lidí. Státy se v roce 2015 dohodly na transferech celkem 160.000 osob.
Související
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Česko a další státy EU požadují kvůli migraci omezení zákonů o lidských právech
uprchlíci , EU (Evropská unie) , afrika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Policie vypátrala muže, který zaútočil na kancelář piráta Bartoše
před 2 hodinami
Nezastavitelný rychlobruslař Jílek. Vyhrál Světový pohár v rámci dlouhých tratí
před 4 hodinami
Exministr Lipavský uvažuje o vstupu do ODS
před 5 hodinami
Promlčeno. Za vraždu Mrázka nikdo pykat nebude, i když policie leccos tuší
před 6 hodinami
Další úspěšnou českou sbírku pro Ukrajinu chválí Pavel i slavný Brit
před 7 hodinami
Trump ocenil hrdinství britských vojáků. Donutil ho k tomu i princ Harry
před 7 hodinami
Buď žijeme třetí světovou válku, nebo nejnebezpečnější krizi od roku 1945. Pravdu ukáže až čas
před 8 hodinami
Zelenskyj označil jednání s Moskvou za konstruktivní, chce v nich pokračovat
před 10 hodinami
Vysočina Aréna na nohou. Díky finiši Krčmáře vybojovala smíšená biatlonová štafeta bronz
před 10 hodinami
Potvrzeno. Počasí přinese sníh i ledovku, platí varování
před 11 hodinami
Trump ukázal údajnou zbraň zastřeleného muže. Zmínil krádeže a podvody
před 12 hodinami
Babiš, Trumpovo hodné štěňátko. Česko si vysokou cenu za bezbřehý obdiv nemůže dovolit
před 13 hodinami
Slovensko zvou Američané do Trumpovy Rady míru
před 14 hodinami
Počasí může být problematické. Místy napadne téměř deset centimetrů sněhu
před 14 hodinami
Další tragická střelba v Minnesotě. Walz aktivoval Národní gardu
před 16 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Na zimu má být relativně teplo
včera
Občanští demokraté truchlí. Zemřel bývalý poslanec Krill
včera
Snový snowboardový závod pro Česko. V Simonhöhe vyhrála Ledecká, Maděrová třetí
včera
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
včera