Rakousko - Alpským střediskům ubývají domácí lyžaři. Naději vidí v Češích a Rusech. V pondělním vydání o tom informují Lidové noviny (LN).
Provozovatelé místních lyžařských areálů se obávají nepříznivého demografického vývoje i úbytku rakouských dětí, které se učí lyžovat. Podnikatelé a zástupci Rakouské hospodářské komory bijí na poplach. Tvrdí, že pokud země nepřiláká dostatečný počet lyžařů z Česka a dalších postkomunistických zemí, mohou "alpský průmysl" čekat velké problémy. "Opravdu se obáváme budoucího nedostatku klientů," říká Franz Hörl, šéf rakouského Sdružení provozovatelů lanovek a vleků. Rakouských rodin s dětmi totiž v areálech ubývá, a to hned z několika důvodů, tím hlavním jsou přirozeně peníze.
Například podle listu Die Presse vyjde nyní jeden den pobytu na sjezdovce v Rakousku, včetně ubytování, jídla a skipasu, v průměru na 140 eur na osobu. To je sice cena, kterou si většina Rakušanů může dovolit, ovšem nikoliv každý týden, nebo dokonce několikrát týdně. "A pokud budou Rakušané s dětmi jezdit na zimní dovolenou jen jednou ročně, náš byznys to nezachrání," tvrdí Hörl. Rakouští podnikatelé proto doufají, že domácí lyžaře nahradí v budoucnu na sjezdovkách turisté z postkomunistických zemí, kterých naopak neustále přibývá - zejména Rusů.
Čeští lyžaři strávili loni v Rakousku více než milion nocí, což znamená pětiprocentní meziroční nárůst.
Související
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
Aktuálně se děje
včera
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
včera
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
včera
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
včera
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
včera
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
včera
Proč Starmer pod tlakem nerezignuje? Bojuje o čas
včera
Prohraný zápas, obří pokuta a zápasy bez diváků. Slavia zná trest, podle LFA s problémy musela počítat
včera
WHO poskytla zemím návod, jak se připravit na hantarivus
včera
Starmer rázně odmítl spekulace o svém konci. Rezignovat nehodlá
včera
Vrácení zboží na jeden klik? České e-shopy čeká zásadní změna
včera
EU zvažuje omezení sociálních sítí pro mladé. Zakázat je může už v létě
včera
Dialog skončil. Fanoušky čekají přísné represe, zrušené oslavy i kontrola občanek, oznámil Tvrdík
včera
Mrazivé detaily odhaleny. Vyšetřování zjistilo, co převážela potopená ruská nákladní loď
včera
Zelenského bývala pravá ruka je podezřelá z účasti na masivním případu korupce
včera
Den D pro Británii. Starmerova vláda se hroutí, může dnes definitivně padnout
včera
Výhled počasí do prvních červnových dnů. Teploty mají stoupat, hrozí bouřky
11. května 2026 21:56
Riziko je v Česku nízké, vzkazuje Vojtěch ohledně hantaviru
11. května 2026 20:59
Rulík a spol. se poprali s řadou omluvenek. Pastrňák nepojede, šanci mají hráči z AHL
11. května 2026 19:37
Slavii čeká správní řízení kvůli incidentu na sobotním derby
11. května 2026 18:41
Babišova vláda oficiálně jmenovala Landovského zmocněncem
Vláda na pondělním zasedání schválila vytvoření funkce vládního zmocněnce pro plnění závazků Česka vůči Organizaci Severoatlantické smlouvy při ministerstvu obrany a jeho statut. Zároveň do této funkce jmenovala bývalého velvyslance ČR při NATO Jakuba Landovského. Projednala také návrh nového zákona o mistrovské kvalifikaci a mistrovské zkoušce nebo záměr realizovat v Ázerbájdžánu projekt výstavby pivovaru s účastí národního podniku Budějovický Budvar.
Zdroj: Jan Hrabě