Velký kyberútok virem NotPetya spustila ruská armáda, tvrdí Britové

Londýn/Moskva - Británie obvinila ruskou vládu, že stojí za vlnou kybernetických útoků, které loni v červnu postihla řadu zemí světa včetně Česka. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov obratem odmítl, že by za šířením viru NotPetya stálo Rusko.

První zprávy o útocích přišly loni v červnu z Ruska a Ukrajiny, problémy se však začaly rychle šířit. Terčem se stala řada podniků a institucí po celém světě. Vir narušil provoz řady továren, úřadů i logistických center, například přístavů v Amsterodamu či Bombaji.

Podle agentury AP se vir rozšířil do počítačů společností, které obchodují s Ukrajinou, včetně americké farmaceutické společnosti Merck, dánské logistické firmy A.P. Moller-Maersk či ruské ropné společnosti Rosněfť. Podle dřívějšího vyjádření antivirové společnosti Eset bylo Česko devátým nejvíce postiženým státem.

Vyděračský vir neboli ransomware dostal jméno NotPetya, na první pohled totiž připomínal vir Petya, případně jeho vylepšenou verzi Petrwrap, který byl poprvé zaznamenán předloni. Podle dřívějšího tvrzení odborníků ale mnohé napovídá tomu, že cílem viru NotPetya nebylo na rozdíl od viru Petya získat výkupné, ale rozsévat chaos. Vir zčásti využíval již déle známou bezpečnostní díru systémů Windows, podobně se choval loni v květnu ransomware WannaCry.

"Vláda Spojeného království soudí, že za ničivý kybernetický útok NotPetya z června 2017, byla odpovědná ruská vláda, konkrétně ruská armáda," řekl dnes náměstek britského ministra zahraničí Tariq Ahmad. "Bezohledný" útok podle něj přišel společnosti po celém světě na stovky milionů dolarů.

"Rozhodnutí veřejně připsat tento incident (Rusku) podtrhuje fakt, že Spojené království a jeho spojenci nebudou tolerovat zákeřnou kybernetickou aktivitu," uvedlo britské ministerstvo zahraničí. Britský ministr obrany Gavin Williamson obvinil Rusko z "podkopávání demokracie" i "používání informací jako zbraní". Kybernetický útok z loňského června označil za součást nové éry vedení válek.

Mluvčí Kremlu dnes odmítl obvinění britských úřadů a označil ho za nepodložené. "Není to nic jiného než pokračování rusofobní kampaně," uvedl Peskov s tím, že tuto kampaň už delší dobu vedou některé státy na Západě.

Premiérka Theresa Mayová loni v listopadu na banketu v londýnské finanční čtvrti City kritizovala Moskvu za kybernetické útoky včetně zásahů do voleb v Dánsku či Německu.

Související

Více souvisejících

NotPetya (pc virus) Hackeři Velká Británie Rusko počítačové viry

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy