Velký kyberútok virem NotPetya spustila ruská armáda, tvrdí Britové

Londýn/Moskva - Británie obvinila ruskou vládu, že stojí za vlnou kybernetických útoků, které loni v červnu postihla řadu zemí světa včetně Česka. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov obratem odmítl, že by za šířením viru NotPetya stálo Rusko.

První zprávy o útocích přišly loni v červnu z Ruska a Ukrajiny, problémy se však začaly rychle šířit. Terčem se stala řada podniků a institucí po celém světě. Vir narušil provoz řady továren, úřadů i logistických center, například přístavů v Amsterodamu či Bombaji.

Podle agentury AP se vir rozšířil do počítačů společností, které obchodují s Ukrajinou, včetně americké farmaceutické společnosti Merck, dánské logistické firmy A.P. Moller-Maersk či ruské ropné společnosti Rosněfť. Podle dřívějšího vyjádření antivirové společnosti Eset bylo Česko devátým nejvíce postiženým státem.

Vyděračský vir neboli ransomware dostal jméno NotPetya, na první pohled totiž připomínal vir Petya, případně jeho vylepšenou verzi Petrwrap, který byl poprvé zaznamenán předloni. Podle dřívějšího tvrzení odborníků ale mnohé napovídá tomu, že cílem viru NotPetya nebylo na rozdíl od viru Petya získat výkupné, ale rozsévat chaos. Vir zčásti využíval již déle známou bezpečnostní díru systémů Windows, podobně se choval loni v květnu ransomware WannaCry.

"Vláda Spojeného království soudí, že za ničivý kybernetický útok NotPetya z června 2017, byla odpovědná ruská vláda, konkrétně ruská armáda," řekl dnes náměstek britského ministra zahraničí Tariq Ahmad. "Bezohledný" útok podle něj přišel společnosti po celém světě na stovky milionů dolarů.

"Rozhodnutí veřejně připsat tento incident (Rusku) podtrhuje fakt, že Spojené království a jeho spojenci nebudou tolerovat zákeřnou kybernetickou aktivitu," uvedlo britské ministerstvo zahraničí. Britský ministr obrany Gavin Williamson obvinil Rusko z "podkopávání demokracie" i "používání informací jako zbraní". Kybernetický útok z loňského června označil za součást nové éry vedení válek.

Mluvčí Kremlu dnes odmítl obvinění britských úřadů a označil ho za nepodložené. "Není to nic jiného než pokračování rusofobní kampaně," uvedl Peskov s tím, že tuto kampaň už delší dobu vedou některé státy na Západě.

Premiérka Theresa Mayová loni v listopadu na banketu v londýnské finanční čtvrti City kritizovala Moskvu za kybernetické útoky včetně zásahů do voleb v Dánsku či Německu.

Související

Více souvisejících

NotPetya (pc virus) Hackeři Velká Británie Rusko počítačové viry

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy