Brusel/Praha – Ve čtvrtek v předvečer summitu Evropské unie, se na neformální schůzce sešli zástupci některých členských zemí. Schůzky se zúčastnil například slovenský premiér Robert Fico, německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron či předseda vlády Bulharska Bojko Borisov. Český premiér Andrej Babiš ale pozván nebyl.
Zmíněnou večeři pořádal belgický premiér Charles Michel, informoval server Politico, který zdůraznil, že akce byla „pouze pro pozvané“. Michel pozval 12 svých kolegů, Babiš mezi nimi ale nebyl.
Na to, že Česko poznávání nedostalo, poukázal na twitteru například bývalý europoslanec ODS Edvard Kožušník. „Včera večer se v Bruselu řešila jména na nového předsedu @EU_Commission Češi chyběli,“ napsal.
Včera večer se v Bruselu řešila jména na nového předsedu @EU_Commission Češi chyběli: @BoykoBorissov ?? Sipilä ?? Varadkar ?? Gentiloni ?? Bettel ?? @MorawieckiM ?? Costa ?? Fico ?? @marianorajoy ?? Rutte ?? Ch.Michel ?? @EmmanuelMacron ?? Merkel ?? pic.twitter.com/p2hvHbbgLU
— Edvard Kožušník ? (@kozusnik) 23. února 2018
Babišovu neúčast okomentovala také například komunistická europoslankyně Kateřina Konečná. „Český premiér nebyl pozván na neformální večeři v předvečer summitu EU spolu s mnoha dalšími premiéry členských zemí. Máme tu nové dělení Evropy? Na ty, hodné, co zobají kancléřce Merklové a prezidentu Macronovi z ruky, a ty ostatní zlobivé?“ zajímá ji.
„Nemám žádnou škodolibou radost z toho, že český premiér Babiš nebyl pozván. Je to bohužel jen další důkaz, že Česká republika není v zahraničí brána dostatečně vážně. Je to výsledek zahraniční politiky bývalé koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, ale i prezidenta Zemana.“poznamenal předseda ODS Petr Fiala.
Mezi dvě klíčová témata dnešního neformálního summitu EU v Bruselu patří nový víceletý rozpočet Evropské unie a budoucí změny ve fungování unijních institucí. Konkrétní závěry schůzky, která se vlastně bude zabývat podobou unie po britském odchodu příští rok na jaře, se příliš očekávat nedají. Pro premiéry a prezidenty 27 zemí EU, včetně českého předsedy vlády v demisi Andreje Babiše, je to především příležitost k diskusi a výměně názorů bez účasti britského zástupce.
Související
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
EU (Evropská unie) , Andrej Babiš , Petr Fiala (ODS) , Kateřina Konečná (poslankyně KSČM)
Aktuálně se děje
před 28 minutami
ČT představila novou nedělní debatu. Řešil se propad preferencí ANO i neefektivní zadlužování Česka
před 1 hodinou
Politico: Rusko plánuje novou pozemní ofenzívu na Kyjev
před 2 hodinami
Plzeň už má náhradu za Hyského. Viktoriány nově povede Radoslav Kováč
před 2 hodinami
Únik dokumentů z Trumpova úřadu měl dokázat americkou cenzuru. Odhalil něco úplně jiného
před 4 hodinami
Island v referendum odmítl návrh na obnovení přístupových rozhovorů s EU
před 5 hodinami
NASA posílá do vesmíru zbrusu nový teleskop. Je tisíckrát rychlejší než Hubbleův
před 6 hodinami
Nyní a navždy. Kanada umístila na břeh Ontarijského jezera velkou ceduli s nápisem
před 7 hodinami
Po katastrofě v Nepálu je už 750 mrtvých. Hrozí další sesuvy půdy
před 9 hodinami
Počasí: Déšť bude příští týden výjimkou, tropické teploty se ale neobjeví vůbec
včera
Posádka mise Artemis II převzala od Trumpa nejvyšší americké vesmírné vyznamenání
včera
Vlna vymazala z povrchu země celé vesnice. Zaplavená místa jsou nepřístupná, kolik lidí bahno pohřbilo nikdo neví
včera
USA potřebují venezuelskou ropu víc než kdy dřív. Z kontroverzní dohody mohou těžit všichni
Aktualizováno včera
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
včera
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
včera
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
včera
Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží
včera
Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí
včera
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
včera
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
včera
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc přibližně o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže nově rekrutovat. Podle odhadů západních představitelů se Moskvě sice daří získávat kolem 1 000 nových rekrutů denně, ani toto vysoké tempo však v posledních dvou měsících nestačí ke krytí obrovských ztrát v podobě zabitých a zraněných vojáků.
Zdroj: Libor Novák