Mladík si za útoky kyselinou v Británii odsedí 10,5 roku

Londýn - Britský soud dnes vynesl verdikt nad sedmnáctiletým chlapcem, který loni v červenci zaútočil kyselinou na šest lidí. Má si odsedět deset a půl roku. Počet útoků kyselinou v Británii se v posledních dvou letech rapidně zvýšil. Vláda před časem omezila obchodování s kyselinou sírovou a zakázala její prodej dětem.

Motivem mladíkova činu byla snaha připravit napadené o jejich motorky, informovala agentura Reuters. Kdyby se John nepřiznal a kdyby jej soud soudil jako dospělého, dostal by mladík podle soudce trest nikoliv deset a půl, ale dvacet dva let za mřížemi.

Sedmnáctiletý Derryck John loni v červenci během jediného večera chrstnul kyselinu na hledí helem šesti lidí. Snažil se své oběti oslepit, aby jim mohl ukrást jejich motorky. Ve dvou případech se mu napadené podařilo oloupit.

John ke svým obětem přijížděl spolu s další osobou na mopedu, dopadnout se ho podařilo díky záběrům z kamer na čerpací stanci, kde si zvedl hledí helmy. Řidiče mopedu se ale policistům vypátrat nepodařilo.

"Jedna z obětí přišla o třicet procent zraku, který se jí nikdy nevrátí, někteří další napadení popisovali pronikavou bolest a pálení a kvůli následkům svého zranění byli nuceni opustit svou práci," uvedl u soudu prokurátor Ramesh Patel. "Pokud by neměli na hlavě helmy, byla by zranění všech obětí mnohem vážnější," dodal.

Související

Policisté při náhodných kontrolách kyselinu neobjeví, ilustrační foto.

Nová vlna teroru v Evropě. Proč zrovna útoky kyselinou?

Londýn - Kyselinu už nevyužívají jen méně civilizované kultury jako nástroj k pomstě ze cti, množí se jako zbraň i mezi pouličními gangy v Londýně. Zločinci si kromě snadné dostupnosti vychvalují i útok z větší vzdálenosti, kyselina zasáhne větší prostor a její ničivost je maximální.

Více souvisejících

Kyselinový útok v Londýně (23.9.2017) útoky kyselinou Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy