Haag - Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu poslal do vazby islamistu z Mali, který byl členem skupiny Ansar Dine napojené na teroristickou síť Al-Káida. 41letý muž je podezřelý z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti.
Hassan Mohamed Mahmoud (41) byl šéfem islamistické policie v Timbuktu na severu Mali. Je obviněn z toho, že v letech 2012 a 2013 vymáhal pravidla, která vedla k sexuálnímu zotročování žen a dívek a nuceným sňatkům s islamisty. Také je podezřelý z podílu na ničení starobylých mauzoleí Timbuktu.
Poprvé má Mahmoud před soudci ICC stanout v průběhu příštího týdne. Zatykač na něj uvádí mezi jeho zločiny "mučení, znásilňování a sexuální otroctví; pronásledování obyvatel Timbuktu na základě vyznání a pohlaví; a další nelidské činy", napsala BBC.
Haagský tribunál už v roce 2016 poslal na devět let do vězení malijského radikála Ahmada Mahdího Fakiho za devastaci památek v Timbuktu.
Faki byl tehdy prvním členem radikální islámské skupiny, který stanul před ICC. Proces byl také prvním, v němž byla osoba souzena za ničení kulturního dědictví. Faki rovněž patřil ke skupině Ansar Dine.
Související
Jsou na stejném seznamu jako teroristé. Soudci ICC přišli o kreditní karty i Google účty
Katar si objednal informace o dítěti zaměstnankyně ICC, která obvinila prokurátora ze zneužívání
ICC (Mezinárodní trestní soud) , Mali , Terorismus
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Izraelské letectvo zahájilo další nálety na Írán. Exploze zní v Teheránu i u jaderné elektrárny
Aktualizováno před 1 hodinou
Írán zahájil novou vlnu raketových útoků po celém Blízkém východě. Zasáhl luxusní hotel v Dubaji
před 1 hodinou
Trump: Zaútočili jsme, protože Írán vyvíjí rakety schopné zasáhnout USA. Podle rozvědky to není pravda, tvrdí CNN
před 2 hodinami
Válka na Blízkém východě: Íránský ministr i šéf revolučních gard jsou po smrti. Britská letadla jsou ve vzduchu, zasedne RB OSN
před 3 hodinami
Chameneí mohl být při útoku na Írán zabit, tvrdí Izrael. Teherán to popírá
před 4 hodinami
Na dívčí školu v Íránu měly dopadnout tři rakety. Mrtvých je přes 50, tvrdí Teherán
před 5 hodinami
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
před 6 hodinami
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
před 7 hodinami
První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět
před 8 hodinami
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
před 8 hodinami
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
před 9 hodinami
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 10 hodinami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 12 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
Česko má sice před sebou ještě jeden den meteorologické zimy, ale už na konci února u nás panuje jarní počasí. V pátek dokonce poprvé v letošním roce vyšplhala teplota alespoň na 20 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě