Paříž - Na návštěvu Francie dnes přijel saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. Paříž pomůže Saúdské Arábii, aby si založila hudební tělesa, která jsou ve většině zemí světa naprosto obvyklá: národní orchestr a operu.
Francouzská ministryně kultury Françoise Nyssenová upřesnila, že veškerou odbornou pomoc při sestavování obou těles poskytne Saúdům pařížská Opera.
Pro Francii půjde o další výrazný kulturně-diplomatický počin na Blízkém východě v poměrně krátké době.
Loni slavnostně otevřela pobočku muzea Louvre ve Spojených arabských emirátech. Francouzský prezident Emmanuel Macron při té příležitosti v Abú Zabí hovořil o "propojenosti civilizací".
Dovolená v Saúdské Arábii?
Zvýšenou opatrnost je potřeba věnovat při cestách mimo velká města, v oblastech obývaných šíitskou menšinou (oblasti v okolí města Dammam jako Qatif, Awwamiyah, Saihat) či konzervativnější částí obyvatelstva (Qassim, Buraidah) a při oblíbených návštěvách pouště (z důvodu neznalosti specifického přírodního prostředí). Je rovněž žádoucí vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob.
Zásadou pobytu by mělo být nenarušování běhu místního života, akceptování místních společenských a kulturních pravidel a vyhnutí se projevům vyzývavého jednání. "Čeští občané by si také měli být vědomi, že je v zemi trestné jakkoli, přímo i nepřímo, kritizovat či urážet panovníka, korunního prince nebo islám," upozorňuje MZV ČR.
Saúdské úřady vydaly zákaz přiblížit se na méně než 20 km k severní hranici země (s výjimkou oficiálních přechodů). Za nedodržení zákazu hrozí až 30 měsíců odnětí svobody a pokuta ve výši 25.000 SAR.
Související
Le Penová bojuje o kandidaturu. Soud rozhodne, jestli se může stát prezidentkou
Francie se rozloučila s legendární herečkou Brigitte Bardotovou
Francie , Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) , Saúdská Arábie , kultura
Aktuálně se děje
včera
Cibule, parodie Klause i grimasy. Sněmovna se při jednání o důvěře mění v cirkus, pokračovat bude ve čtvrtek
včera
Washington a Kodaň se na budoucnosti Grónska neshodly, jednání netrvalo ani hodinu
včera
Delegace dorazily do Washingtonu. Jednání o Grónsku začíná
včera
Pavel i Babiš se těší důvěře nadpoloviční většiny Čechů, Okamuru nepodporuje ani polovina lidí
včera
Napětí na Blízkém východě roste: USA stahují lidi ze základny v Kataru, Arabové se snaží odvrátit válku
včera
Julie Tymošenková čelí obvinění z korupce. Měla se pokusit rozbít vládu Zelenského
včera
Neznám ho, ale bude problém. Trump se nevybíravě pustil do premiéra Grónska
včera
Armagedon, trafika Turkovi... Opozice před hlasováním o důvěře cupuje vládu
včera
Trump trvá na ovládnutí Grónska: Cokoliv jiného než kontrola USA je nepřijatelné
včera
Počasí přispěchá s další ledovkou. Nebezpečí pomine zítra
včera
Strach v Arktidě: Gróňané se děsí budoucnosti pod nadvládou Donalda Trumpa
včera
Dál protestujte, pomoc je na cestě, vzkázal Trump demonstrujícím Íráncům
včera
Bez proudu, vody a tepla v -19. Život v Kyjevě se stává nesnesitelným
včera
Sněmovna v obležení řečníků: Babišova vláda čeká na verdikt o důvěře, počká si na něj hodiny
včera
Islámská republika v krizi: Režim umírá pomalu, ale ke konci má ještě daleko
včera
Rozpad celého státu nebo zhroucení do občanské války. Expert popsal, co se může dál dít v Íránu
včera
2400 mrtvých v Íránu. Teherán dnes plánuje popravovat demonstranty, Trump hrozí tvrdou odplatou
včera
Předpověď počasí na víkend. Mrznout má hlavně v noci, teplejší bude sobota
13. ledna 2026 21:58
Britská královna Camilla poprvé popsala napadení ve vlaku
13. ledna 2026 20:56
Babišova vláda určila nové zmocněnce. Turek se musí spokojit s dočasným řešením
Vláda premiéra Andreje Babiš (ANO), která od dnešního dne žádá Sněmovnu o důvěru, se zavázala mimo jiné zaměřit se systematicky na podporu duševního zdraví obyvatelstva. Klíčovým nástrojem pro koordinaci a dohled nad touto agendou se stane Rada vlády pro duševní zdraví, o jejímž ustavení rozhodl kabinet na pondělním zasedání. Vláda také jmenovala nové zmocněnce pro digitalizaci a strategickou bezpečnost a pro umělou inteligenci a schválila návrh novely zákona o podpoře bydlení, která má zpřesnit pravidla pro poskytování poradenství osobám v bytové nouzi.
Zdroj: Jan Hrabě