Berlín - Němečtí spotřebitelé, kteří se stanou například obětí automobilek manipulujících s emisemi, by se napříště měli snadněji domoci spravedlnosti. Německá vláda totiž dnes vyjádřila souhlas s návrhem zákona, který má zavést určitou obdobu amerických hromadných žalob. Díky nim se spotřebitelé nemusejí s velkými firmami soudit jednotlivě.
Nový zákon, který má podle představ velké koalice konzervativců z CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD) začít platit v listopadu, počítá s tím, že nezřídka velmi nákladné soudní procesy za poškozené povedou sdružení na ochranu spotřebitele. V nich pak mohou stovky i tisíce spotřebitelů uplatnit svůj nárok.
"To neobyčejné na tom je, že spotřebitelky a spotřebitelé mohou nechat soudem bezplatně přezkoumat, jaké jsou šance na to, aby dostali náhradu. Procesní riziko přitom nenesou spotřebitelky a spotřebitelé, ale sdružení, které proces vede," uvedl poslanec za SPD Johannes Fechner, který se věnuje otázkám ochrany spotřebitele.
Podmínkou pro podání takzvané vzorové žaloby má být to, že sdružení na ochranu spotřebitele podrobně prozkoumá případy nejméně deseti postižených, a na jejich základě se pak obrátí na soud. Zároveň je nutné, aby se k takové žalobě, kterou mohou podávat jen některá sdružení, během dvou měsíců přidalo nejméně 50 postižených.
Soud může skončit buď vyrovnáním, nebo tradičním verdiktem. Ve druhém případě se pak sice spotřebitelé budou muset náhrady domáhat jednotlivě, soudy už ale budou vázány rozhodnutím ve vzorovém případu.
Vzorová žaloba, jejíhož zneužití se obávají někteří podnikatelé, se má používat především tehdy, kdy řadě spotřebitelů vznikla velmi podobná škoda. Týkat se tak může třeba nepovoleného zvýšení cen elektřiny, nepřípustných bankovních poplatků nebo také manipulací s emisemi.
Související
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
Aktuálně se děje
včera
Rusové zaútočili u ukrajinského pobřeží na dvě zahraniční lodě
včera
Rozhodnuto. Posádka ISS se poprvé v historii kvůli zdravotním problémům vrací na Zemi
včera
Mrtvých v Íránu je už 650. Chameneí slaví vítězství nad nepřáteli
včera
Z nitra EU přichází důrazné varování: Pokud Trump silou převezme Grónsko, bude to definitivní konec
včera
Grónsko brání dvě psí spřežení, vysmívá se Trump. Pořádně se plete
včera
NATO v reakci na zvyšující se aktivitu Ruska a Číny v polárních oblastech řeší bezpečnost v Arktidě
včera
Jsme připraveni na válku, odpovíme drtivou silou, vzkazuje Írán Trumpovi
včera
Turek na ministerstvu usedne. Stal se vládním zmocněncem pro Green Deal
včera
Le Penová bojuje o kandidaturu. Soud rozhodne, jestli se může stát prezidentkou
včera
Předpověď počasí se naplní. Meteorologové varují před ledovkou, bude silná
včera
Motoristé řeší, kam s Turkem. Možná pro něj našli místo
včera
Vězněn bez soudu, mučen od CIA. Údajný terorista dostal tučné odškodné, na svobodu ho přesto nepustili
včera
Kuba jako další Trumpův cíl? Pohrozil jí kompletním zastavením dodávek ropy
včera
Britové vyvinou pro Ukrajinu balistickou střelu. Nightfall bude zasahovat cíle hluboko v Rusku
včera
Vojenský zásah není jedinou možností. Jaké kroky USA zvažují v Íránu?
včera
Protesty v Íránu mají stovky mrtvých, Trump zvažuje vojenský zásah
včera
OBRAZEM: Pohádková Praha pod sněhem. Východ slunce, běžky na Karlově mostě i bruslení ve Stromovce
včera
Předpověď slibuje teplejší zimní počasí i problémy kvůli ledovce
11. ledna 2026 21:52
Loučil se i Biden. V USA pohřbili předčasně zesnulou vnučku Kennedyho
11. ledna 2026 20:56
Trenérské změny v Anglii. Rudí ďáblové skoncovali s Amorimem, do Chelsea jde kouč z Francie
Po londýnské Chelsea se krátce po Novém roce rozhodli rozloučit se svým trenérem i v Manchesteru United. Tam se o budoucnosti portugalského stratéga Rúbena Amorima hovořilo už dlouhou dobu, nakonec klubové vedení sáhlo ke krajnímu řešení až po více než roce od doby, kdy se Amorim objevil na lavičce poprvé. Nadále tak v klubu pokračuje hledání ideálního nástupce, který by dokázal navázat na legendárního Sira Alexe Fergusona. Během prvního pracovního týdne nového roku pak přišla i zpráva o novém trenérovi Chelsea. Tím se podle předpokladů stal dosavadní kouč francouzského Štrasburku Angličan Liam Rosenior.
Zdroj: David Holub