Výbuch v britské aréně. Před rokem zabil terorista Abedi 22 lidí

Manchester/Praha - Přesně před rokem, 22. května 2017, bylo v severoanglickém Manchesteru zabito 22 lidí. Útok spáchal sebevražedný dvaadvacetiletý atentátník, Brit libyjského původu Salman Abedi (v arabském přepisu Salmán Abádí) ve 22:31 místního času krátce po skončení koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové v Manchesterské aréně.

Při útoku zahynulo 22 osob a podle britského zpravodajského serveru BBC utrpělo fyzickou a psychickou újmu na zdraví přes 800 lidí. Více než polovině obětí nebylo ani 16 let, nejmladší obětí byla osmiletá holčička. Mezi oběťmi byli i rodiče, kteří si přišli vyzvednout své děti.

K masakru se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Abedi se narodil 31. prosince 1994 v Manchesteru libyjským rodičům. Jeho rodiče se ale před několika lety vrátili do vlasti a podle vyšetřovatelů Abedi před útokem Libyi navštívil. Libyjské úřady zadržely po útoku Abediho mladšího bratra Hashema (v arabském přepisu Haším Abádí)i jeho otce. Hashem přiznal, že nakoupil materiál použitý k útoku. Prý ale nevěděl, kde bude atentát spáchán. Podle některých zdrojů jezdil Salman Abedi o prázdninách do Libye bojovat po boku otce proti režimu tehdejšího diktátora Muammara Kaddáfího a možná byl i v Sýrii. Radikálem se stal kolem roku 2015, a to prostřednictvím internetu a svých přátel. V den útoku prý zanechal své rodině vzkaz, v němž prosil o odpuštění.

Britská policie má dostatek důkazů o spoluvině Hashema Abediho a vydala na něj zatykač. Hashem je v současné době v Libyii pravděpodobně držen v zajetí speciální ozbrojenou jednotkou Rada, která spolupracuje s vládou v Tripolisu.

Podle policie si Abedi vyrobil bombu sám. Není ale jasné, zda někdo další kromě jeho bratra o jeho plánech věděl. Někteří z 22 lidí postupně zadržených britskou policií prý s Abedim měli kontakty, podle vyšetřovatelů byly neškodné. Nikdo ze zadržených nebyl obviněn a všichni byli propuštěni.

Po útoku bylo v Británii ohrožení terorismem zvýšeno na nejvyšší stupeň.

Britská kontrarozvědka MI5 zahájila vnitřní vyšetřování toho, zda správně vyhodnotila zpravodajské informace o extremistických postojích Abediho. Ten před útokem přiletěl do Británie z německého Düsseldorfu, kam dorazil z Istanbulu. Turečtí činitelé uvedli, že v Istanbulu jen přestupoval a že let původně zahájil v libyjském Tripolisu. Nepotvrdily se informace německého listu Der Tagesspiegel, podle níž útočník letěl přes Prahu. Vyšetřovací zpráva loni v listopadu uvedla, že MI5 chybně vyhodnotila nejméně dvě varování před Abedim, jenž měl být zařazen do kategorie vysoce nebezpečných osob a 24 hodin denně sledován.

Jen dva týdny po útoku v Manchesteru otřásl Británií další teroristický útok, který si v Londýně vyžádal osm obětí.

Grandeová po útoku přerušila své turné Dangerous Woman Tour. O několik týdnů později však vystoupila společně s řadou hvězd populární hudby, včetně rodáka z Manchesteru Liama Gallaghera (dřívějšího zpěváka kapely Oasis), na charitativním koncertě One Love Manchester, na němž se sešlo přes 50.000 lidí. Výtěžek šel na pomoc zraněným a pozůstalým. Letos v dubnu vydala Grandeová první song od útoku, píseň No Tears Left to Cry (Žádné slzy pro pláč).

Související

Útok v Manchesteru

Britská MI5 nevyužila příležitost, aby zabránila atentátu v Manchesteru

Britská kontrarozvědka MI5 nepracovala dostatečně rychle se zásadními informacemi a nevyužila tak příležitost k tomu, aby zabránila atentátu po koncertě zpěvačky Ariany Grandeové v Manchesteru v roce 2017. Vyplývá to z poslední zprávy veřejného vyšetřování tragédie, při níž bylo zabito 22 lidí včetně dětí. MI5 "hluboce lituje" toho, že nedokázala útoku zabránit, řekl dnes podle agentury Reuters šéf služby Ken McCallum.

Více souvisejících

výbuch v aréně v Manchesteru (23. května 2017) Terorismus Ariana Grande

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy