Británie chce i po brexitu úzce spolupracovat s EU

Brusel - Londýn by po brexitu chtěl v zahraniční politice zajistit těsnou spolupráci s Evropskou unií tak, aby jejich společné snahy přinášely co největší efekt všude, kde bude obě strany spojovat společný zájem. Plyne to z podkladových materiálů pro jednání o budoucí podobě vzájemných vztahů, které dnes zveřejnila britská strana.

"Po odchodu z EU bude Spojené království prosazovat nezávislou zahraniční politiku, ale po celém světě budeme dál chránit a bránit zájmy, založené na našich společných hodnotách," upozorňuje materiál. Diskuse o spolupráci v zahraniční politice jsou součástí nyní se rozbíhajících jednání o nové podobě vzájemných vztahů mezi EU s 27 členy a Británií jako zemí mimo evropský blok.

Dokument britské vlády předpokládá daleko těsnější konzultace EU a Británie než nyní unie praktikuje se zeměmi, které nejsou členy bloku. Měla by být pružná a týkat se různých úrovní kooperace tak, aby co nejlépe odpovídala unikátní situaci v níž se bude unie a Británie po brexitu nacházet. V krizích by přitom měly být konzultace častější.

Jako jednu z možností přitom britská strana navrhuje, že by se její ministr zahraničí mohl v případě potřeby účastnit schůzek svých evropských kolegů, podobná setkání by přitom mohla ústit ve společná rozhodnutí a prohlášení. Materiál také předpokládá sdílení zpravodajských informací a analýz či koordinaci při uvalování sankčních opatření.

Londýn v textu upozorňuje, že sice EU opouští, zůstává ale stálým členem Rady bezpečnosti OSN a významným účastníkem fór jako je Mezinárodní měnový fond (MMF), Světová banka, skupina vyspělých ekonomik G7, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a NATO, kde jako jeden z mála evropských států vynakládá na obranu dvě procenta svého hrubého domácího produktu.

Spolupráce v obranné a bezpečnostní oblasti je podle britskou stranou zveřejněného dokumentu významná pro obě strany a Londýn nevylučuje, že by se mohl zapojovat do misí pod hlavičkou společné unijní obranné a bezpečnostní politiky. Zájem má také na projektech souvisejících s nově vznikající trvalou strukturovanou spoluprací v obranné oblasti, známé pod zkratkou PESCO.

Británie přestane být členem EU na konci března příštího roku, do konce roku 2020 bude s velkou pravděpodobností pro řadu oblastí platit nyní dojednávané přechodné období.

Související

Brexit

Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?

Dvě třetiny občanů Evropské unie by podpořily návrat Velké Británie do tohoto bloku. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který realizoval thinktank Evropská rada pro mezinárodní vztahy (ECFR) v 15 zemích. Podle těchto dat považuje 66 % respondentů opětovné členství Spojeného království za velmi dobrý, dobrý nebo neutrální nápad. Podpora se pohybovala od nejnižších hodnot v Bulharsku (56 %), Francii a Itálii (59 %) až po nejvyšší v Nizozemsku a Dánsku (75 %). Bližší vztahy mezi EU a Británií schvaluje také většina voličů krajně pravicových a unijních kritických stran, jako je polská Konfederace (71 %), německá AfD (58 %) či francouzské Národní sdružení (58 %).

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie) Velká Británie diplomacie politici

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině

Hydrologické sucho na našem území dál výrazně zesiluje. Vedra, nedostatek srážek a rekordně nízké stavy vodních toků i podzemních vod potvrzují závažnost současné situace. Ministerstvo životního prostředí dlouhodobě podporuje opatření, která pomáhají vodu v krajině zadržovat, zpomalovat její odtok a zvyšovat odolnost přírodních ekosystémů i obcí a měst vůči dopadům změny klimatu. 

před 2 hodinami

Dagmar Havlová s bustou exprezidenta Václava Havla. (17.11.2021)

Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla

Je rozhodnuto. Knihovna Václava Havla se definitivně nedohodla s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, takže bude pokračovat pod novým jménem. Chce však zachovat co nejvíce projektů a pokračovat ve vzdělávacích, badatelských a osvětových aktivitách. Informovala o tom na webu. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce

Evropská komise potvrdila, že ví o možných nesrovnalostech u projektů digitalizace financovaných ze slovenského plánu obnovy. Slovensko bude muset u závěrečné deváté žádosti o platbu prokázat, že sporné investice splnily stanovené cíle, přičemž Brusel zohlední i výsledky auditů. Pokud se potvrdí podvod, korupce nebo střet zájmů, které slovenské úřady nenapraví, může Komise krátit evropskou podporu a požadovat vrácení peněz. 

před 7 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví

Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv pokračuje v intenzivním řešení omezené dostupnosti léčivých přípravků s účinnou látkou tamoxifen. Díky mimořádným opatřením se podařilo zajistit téměř 6 000 balení, která jsou nyní postupně distribuována do lékáren po celé České republice. Další dodávky jsou již na cestě a budou do distribuční sítě uvolňovány v průběhu příštího týdne.

před 8 hodinami

Ministerstvo zemědělství

Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží

Obce mohou již od 7. září začít podávat žádosti o dotaci na výstavbu, rekonstrukci a odbahnění vodních nádrží. Žádosti o dotace se budou přijímat do 7. října. Ministr zemědělství Martin Šebestyán podepsal výzvu, podle které si obce mezi sebou rozdělí 300 miliónů korun v rámci programu Podpora opatření na malých vodních nádržích a drobných vodních tocích – 3. etapa. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. 

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz

Koupací sezóna pokračuje za příznivých podmínek a většina sledovaných přírodních koupacích lokalit v České republice vykazuje vyhovující kvalitu vody ke koupání. Přírodní koupací vody nadále představují oblíbené místo letní rekreace a v uplynulém týdnu se na jejich zvýšené návštěvnosti podílelo také velmi teplé počasí s teplotami často přesahujícími 30 °C.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Letní počasí

Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko

Počasí psalo tento týden v prostoru střední Evropy, kam patří i Česká republika, historii. Nový slovenský národní teplotní rekord je totiž zároveň i historicky nejvyšší hodnotou naměřenou ve středoevropském regionu. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

včera

včera

Andy Burnham

Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování

Bývalému princi Andrewovi mohou po nástupu nového britského premiéra Andyho Burnhama do Downing Street hrozit další problémy. Burnham by totiž podle zástupkyně obětí sexuálního násilí mohl souhlasit s veřejným vyšetřováním aktivit amerického finančníka Jeffreyho Epsteina ve Velké Británii. 

včera

včera

Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně

Šéf Světové zdravotnické organizace WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zavítal do africké Demokratické republiky Kongo, kde řádí epidemie smrtelně nebezpečné eboly. Podle Ghebreyesuse se nemoc šíří rychleji, než se zdravotníkům daří zintenzivňovat boj s chorobou. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy