Paříž - V noci ze soboty na neděli proběhly v okolí Paříže, ve městě Vienne jižně od Lyonu i na Korsice rozsáhlé policejní razie proti pravicovým extremistům. Podle úřadů chystali útoky na muslimy.
Operaci vedla tajná služba DGSI a podle francouzského ministerstva vnitra vycházela ze sledování mnoha osob. AFP uvádí, že jde o vzácný případ, kdy protiteroristické aktivity cílí na ultrapravici.
Podle jednoho nejmenovaného zdroje chtěli zadržení přejít k "násilným činům s pro tuto chvíli nejasnými obrysy", přičemž by jejich cílem byly "osoby muslimského vyznání".
Další osoba obeznámená s vyšetřováním uvedla, že terčem násilí se měly stát osoby, o nichž se extremisté domnívali, že jsou napojené na "radikální islám". Podle francouzské televize LCI se mělo jednat o radikální imámy, islamisty propuštěné z vězení ale také náhodně vytipované zahalené ženy.
Osoby, které tyto útoky plánovaly v rámci skupiny se zkratkou AFO (Action des forces opérationnelles), ale prý neodpovídají běžným představám o extremistech. Jsou mezi nimi údajně otcové a muži středního věku a většina ze zadržených nemá kriminální minulost.
Související
Ukrajina a Francie uzavřely „historickou dohodu“ o dodávce stíhaček Rafale a systémů PVO
Deset let od masakru v Bataclanu: Jak teroristické útoky změnily Francii?
Francie , Muslimové , extremismus
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
před 1 hodinou
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
před 1 hodinou
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
před 1 hodinou
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
před 2 hodinami
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
před 3 hodinami
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
před 4 hodinami
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
před 5 hodinami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 6 hodinami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 8 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 9 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 10 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 15 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
Společnost Netflix triumfovala v boji o získání legendárních studií Warner Bros. a HBO. V pátek ráno Netflix oznámil, že dosáhl dohody se společností Warner Bros. Discovery (WBD) o koupi legendárního televizního a filmového studia a jeho aktiv, včetně streamovací služby HBO Max, za částku 72 miliard dolarů. Toto oznámení podle CNN šokovalo Hollywood a přepsalo očekávání ohledně budoucího směřování WBD, která je zároveň mateřskou společností zmíněné televizní stanice.
Zdroj: Libor Novák