Loď Aquarius zachránila 11 migrantů u Libye. Teď hledá přístav

Řím - U libyjských břehů loď Aquarius dnes ráno zachránila 11 migrantů a hledá přístav k jejich vylodění. Zpět do boji zmítané Libye posádka běžence vrátit odmítá. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na skupinu SOS Méditerranée, která plavidlo provozuje společně s Lékaři bez hranic (MSF).

Loď Aquarius po 19denní nucené přestávce v sobotu večer opustila francouzský přístav Marseille a vydala se do centrální části Středozemního moře zachraňovat migranty. Původně plula pod vlajkou Gibraltaru, ten se ale rozhodl zbavit loď tohoto práva. Nově pluje loď pod vlajkou Panamy a nese také nové oficiální jméno Aquarius 2.

Dnes loď Aquarius zachránila deset mužů a jednoho nezletilého z plavidla, do kterého začala téct voda. Předcházel tomu neúspěšný pokus spojit se s libyjskou pobřežní stráží.

Po záchraně migrantů posádka Aquariusu kontaktovala italské, tuniské a maltské úřady. Podle agentury AFP odpověděl jen Řím, a to tím, že informoval libyjské námořnictvo, které požádalo, aby byli migranti předáni libyjské pobřežní hlídce. Skupina SOS Méditerranée to ale odmítla s tím, že Libye není "bezpečným místem", kam by mohla legálně migranty vrátit.

Informaci o tom, že loď vzala na palubu migranty na twitteru potvrdil italský ministr vnitra Mateo Salvini. Doplnil přitom, že Aquarius 2 se pohyboval několik námořních mil od pobřeží Libye, kde působí libyjská pobřežní stráž, se kterou ale plavidlo plující pod panamskou vlajkou "odmítlo komunikovat".

"Teď se toulá ve Středozemním moři. Říkám to a znovu opakuji: ať pluje, kam chce, ale ne do Itálie, přístavy jsou uzavřeny," doplnil.

Aquarius dříve kotvil v italských přístavech, ale v červnu se italský ministr vnitra Matteo Salvini rozhodl uzavřít italské přístavy nevládním organizacím, které pomáhají běžencům.

Aquarius, který při záchranné akci naložil 629 migrantů, tehdy musel plout až do Valencie ve Španělsku, které umožnilo lodi zakotvit u svých břehů. V srpnu pak po několika dnech čekání a vyjednávání nakonec loď se 141 pasažéry zakotvila na Maltě. Na základě dohody si Malta migranty rozdělila s dalšími evropskými zeměmi.

Související

Ilustrační foto

Loď s uprchlíky týden brázdila Středomoří, jeden stát se nakonec slitoval

Španělskou rybářskou loď s 11 migranty na palubě, která kvůli odporu několika zemí více než týden čekala ve Středozemním moři na povolení zakotvit, nakonec přijala Malta. Mluvčí vlády dnes sdělil, že uprchlíky si přebrala loď maltské pobřežní stráže a dorazila s nimi do hlavního města Valetta. Podle něj je to však dočasné řešení a migranty si později převezmou španělské úřady.
loď Aquarius

Kontroverzní loď Aquarius má provizorní registraci. Kdy začne zachraňovat uprchlíky?

Loď Aquarius, která přišla o panamskou vlajku a už měsíc kotví ve francouzském přístavu Marseille, získala provizorní liberijskou registraci. Oznámila to dnes nevládní organizace SOS Méditerranée, která loď provozuje. Loď se ale nemůže podílet na pátracích a záchranných operacích ve Středozemním moři, provizorní registrace znamená pro francouzskou organizaci "ryze administrativní krok", který učinila zejména kvůli pojištění plavidla.

Více souvisejících

loď Aquarius Libye Itálie uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy