Zemřel expředseda německého Svazu vyhnanců Fritz Wittmann

Ve věku 85 let ve středu zemřel bývalý předseda německého Svazu vyhnanců (BdV) Fritz Wittmann. Organizace zastřešující spolky Němců, kteří museli po druhé světové válce opustit střední a východní Evropu, o tom dnes informovala na svých internetových stránkách. Rodák z Plané u Mariánských Lázní a dlouholetý člen bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) vedl BdV v letech 1994 až 1998. V následujících dvou letech byl členem koordinační rady Česko-německého diskuzního fóra.

Wittmann podle současného předsedy BdV Bernda Fabritiuse vytrvale bojoval za své přesvědčení, že "dekrety vyhnání a bezpráví ve srůstající Evropě nemají co dělat a musí být zrušeny". Se jménem zesnulého politika jsou podle Fabritiuse spojeny iniciativy jako založení Sudetoněmecké nadace nebo výstavba Sudetoněmeckého domu v Mnichově.

Wittmann se narodil v roce 1933 v Plané u Mariánských Lázní, po odsunu německého obyvatelstva z Československa žil v Bavorsku a jako politik CSU bojoval za zájmy sudetských Němců. V letech 1971 až 1994 a 1996 až 1998 byl poslancem Spolkového sněmu.

Ve funkci předsedy Svazu vyhnanců Wittmann vystupoval proti takzvaným Benešovým dekretům, ale i proti Česko-německé deklaraci z roku 1997, kterou označil za "chybný krok v nepravý čas". Kritizoval také postoj německé zahraniční politiky k rozšiřování EU, které se tehdy týkalo mimo jiné Česka či Polska. V roce 1997 například zapochyboval "o evropské kompatibilitě" České republiky.

Pojem Benešovy dekrety se užívá pro soubor právních norem, které v letech 1940 až 1945 vydával československý prezident Edvard Beneš. Dekrety obnovovaly ústavní pořádek republiky narušený mnichovským diktátem, rozbitím Československa, okupací či osamostatněním Slovenska. Na základě některých dekretů byli po druhé světové válce Němci v Československu zbaveni občanství i majetku. Sudetoněmecké krajanské sdružení, jehož býval Wittmann místopředsedou, dlouhou dobu požadovalo zrušení Benešových dekretů. V roce 2015 ale ze svých stanov vypustilo zmínku o usilování o vrácení zkonfiskovaného majetku. Předseda sdružení Bern Posselt letos řekl, že rozhodnutí o případném zrušení dekretů je výhradně na Česku.

Ve funkci předsedy BdV Wittmanna v roce 1998 nahradila Erika Steinbachová. Wittmann poté ještě dva roky působil v koordinační radě Česko-německého diskuzního fóra, které vzniklo na základě Česko-německé deklarace.

Související

Více souvisejících

Svaz vyhnanců Fritz Wittmann

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy