Česká republika a Polsko nevidí důvod koordinovat postoj zemí visegradské skupiny (V4) ke globálnímu paktu OSN o migraci. Na tiskové konferenci ve Varšavě to dnes řekli ministři zahraničí Tomáš Petříček a Jacek Czaputowicz. Praha i Varšava se k paktu stavějí odmítavě, stejně jako další člen V4 Maďarsko. Naopak Slovensko dosud ratifikaci výslovně neodmítlo. Petříček ale dnes řekl, že Česko chce spolupracovat se společně smýšlejícími zeměmi při hledání řešení problému s migrací.
"Nevyžaduje to koordinaci ve V4, každá země se svobodně rozhoduje, co se týká přistoupení k mezinárodním dohodám," řekl Czaputowicz. Připomněl ale, že polská vláda migrační pakt odmítá, protože v něm vidí slabiny, a že podobně o úmluvě smýšlejí i další země v regionu.
Česká vláda zaujme konečný postoj k paktu příští týden, Petříček i premiér Andrej Babiš ale už dali najevo, že stanovisko bude odmítavé. Podle ministra zahraničí ale Praha i přesto chce být při řešení migrace aktivní.
"Budeme hledat cesty, jak posílit spolupráci s podobně smýšlejícími zeměmi, abychom mohli migraci lépe řešit," řekl. Česko podle něj má zájem o společné evropské řešení a zejména o větší nasazení v zemích, odkud migranti odcházejí.
It is very important that the excellent Czech-Polish relations are not limited to the highest political level, but also direct cross-border cooperation at the level of regions, towns and municipalities is well developed. ???? pic.twitter.com/J6AzOj83He
— Tomáš Petříček (@TPetricek) 8. listopadu 2018
Petříček také vyjádřil přesvědčení, že země V4 mohou přicházet s novými iniciativami při řešení migrace. "My s Polskem, Maďarskem a Slovenskem máme společný projekt také s Itálií, kde chceme řešit některé náležitosti například v oblasti ochrany pobřežních vod Libye," řekl. Chce také spolupracovat s Polskem při otázce posílení evropské bezpečnosti
V souvislosti s bezpečností Petříček mluvil s Czaputowiczem i o polském úsilí vytvořit v zemi základnu pro americké vojáky. "Pro ně je důležité, aby to byla permanentní přítomnost amerických sil na území Polska," řekl. Je rád, že polská strana Česko o záměru informuje, Praha podle něj chce záležitost sledovat. "Nicméně pro nás je důležité abychom posilovali kapacity především v rámci NATO, abychom se podíleli na evropských projektech v oblasti evropské bezpečnosti," řekl Petříček.
Ministři se dnes dohodli i na koordinaci příprav nadcházejících předsednictví ve V4, když Česko začne předsedat v polovině roku 2019 a Polsko vedení skupiny převezme o rok později. Země tak chtějí zajistit, že V4 bude mluvit jedním hlasem a lépe prosadí své zájmy v EU.
Debatovali také o spolupráci při budování dopravní a energetické infrastruktury. Neshodli se nicméně v pohledu na připravovaný plynovod Nord Stream 2, který má dopravovat zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Zatímco Polsko s plány nesouhlasí, Česko, které dováží z Německa naprostou většinu plynu, nemá s vybudováním plynovodu problém. Podle Petříčka ale Praha v rámci solidarity se Slovenskem a Maďarskem považuje za důležité, aby se zachoval i transit plynu přes Ukrajinu.
Schůzka Petříčka s Czaputowiczem byla součástí jeho nynějších jednání s představiteli sousedních států poté, co byl v říjnu uveden do funkce. Dosud český ministr navštívil Německo a Slovensko. Czaputowicze při dnešní schůzce pozval na návštěvu Česka u příležitosti 20. výročí vstupu obou zemí do NATO, které připadá na 12. března příštího roku.
Související

Petříček a Buzková opouští po zvolení Maláčové Sociální demokracii

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka
Tomáš Petříček , Polsko , Česká republika , visegradská čtyřka , ministerstvo zahraničí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
před 2 hodinami

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
včera

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
včera

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
včera

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici
včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice
včera

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže
včera

Na velikonoční bouřky brzy navážou další. Meteorologové řekli, kdy a kde hrozí
včera

Tragédie v lomu Velká Amerika. Muž se zřítil dolů, pád nepřežil
včera

Rozvědka: Jsme na hranici války. Ruské útoky proti Evropě narůstají, mír na Ukrajině by nic nevyřešil
včera

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?
včera

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit
včera

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?
včera

Kam se hrabe Tesla. Čínská firma posunula hranice elektromobilů, nabízí dojezd 500 km za 5 minut nabíjení
včera

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže
včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů
včera

Karta se otáčí. Trump svými cly neplánovaně podpořil obchod v Evropě
včera

Papež František zemřel, protože neposlechl lékaře? Lidé tušili, že ho vidí naposledy
včera

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu
včera
Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl
Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech.
Zdroj: Jan Hrabě