Několik otázek souvisejících s přístupem Evropské komise ke stížnostem české organizace Transparency International na možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše dnes někteří europoslanci směřovali na komisařku pro regionální politiku Corinu Cretsuovou. Ta na jednání výboru pro rozpočtovou kontrolu, věnovanému především stavu unijního rozpočtu v roce 2017, reagovala kromě jiného poznámkou, že debata o možných zneužíváních unijních fondů by měla být co nejméně zpolitizovaná.
"Tato kauza nabyla zcela nových rozměrů v posledních týdnech, pro nás je důležitější než kdy dříve znát přesný názor Evropské komise, tedy problému střetu zájmů a legitimity čerpání dotací," uvedl v diskusi například český europoslanec Miroslav Poche (ČSSD). Připomněl také výrazný vzrůst Babišova majetku přes to, že premiér nyní oficiálně neovládá žádnou firmu.
V dopředu připravených písemných odpovědích na zaslané otázky Cretsuová členům výboru sdělila, že EK už dostala z Česka všechny potřebné podklady a nyní vyhodnocuje, zda platby společnostem patřícím do holdingu Agrofert byly v souladu se všemi pravidly, včetně těch o konfliktu zájmů. Upozornila také, že komise nyní ve věci neprovádí "vyšetřování", ale snaží se zjistit všechna fakta. Podobně europoslancům v úterý podle informací ČTK odpoví také generální tajemník EK Martin Selmayr.
Europoslanci z výboru se komisařky dopředu písemně ptali, jak příslušné ředitelství EK naložilo s podněty, které kvůli kauze Čapí hnízdo do Bruselu poslala česká pobočka organizace Transparency International (TI). Podle ní je premiér Andrej Babiš vůči svěřenským fondům, do kterých Agrofert vložil, v pozici, která mu umožňuje přímo či nepřímo Agrofert ovládat. Babiš to odmítá.
Německá europoslankyně za Pirátskou stranu Julia Redaová problém Babišova konfliktu zájmů označila v diskusi za velmi důležitý. "Musím říci, že úplně nesouhlasím s tím, že prevence je na členských státech," upozornila. Svou roli kromě zemí mají také subjekty EU, včetně komise. Cretsuové se zeptala, o čem přesně s Babišem hovořila na své schůzce na počátku září.
"Je škoda, že toto téma se politizuje a že jsou zmiňovány konkrétní kauzy," podotkla v reakci na europoslanecké proslovy komisařka. V Česku podle ní kohezní fondy a fondy regionálního rozvoje fungují dobře. Její zářijová schůzka s Babišem, na které byli i další kolegové z aparátu komise, se podle ní týkala zlepšení implementace programů a diskusí o budoucím víceletém finančním rámci po roce 2021.
Bart Staets, belgický europoslanec za Zelené, ve svém vystoupení poznamenal, že stížnost TI neukazuje na nějaký obyčejný případ. "Je to možný konflikt zájmů předsedy vlády a společnosti, která na příspěvcích získala miliony od EU. Pokud to tak je, porušuje to příslušná finanční pravidla," zdůraznil. Upozornil na situaci, kdy porušování unijních pravidel kontrolují členské země EU. "Ale v tomhle případě je členský stát vedený někým, kdo by mohl být v konfliktu zájmů," řekl Staets.
Podle jeho názoru jde proto o víc než o obvyklou stížnost na porušení unijních pravidel a věcí by se měl zabývat Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Právě ten už vyšetřoval Babišovu kauzu Čapího hnízda a na základě výsledků jeho šetření komise doporučila ČR o proplacení této dotace vůbec nežádat.
Místopředsedkyně výboru Martina Dlabajová (za ANO) dnes po jednání výboru o stížnosti TI pro ČTK uvedla, že komise v této věci postupuje zcela standardním způsobem. "Nejedná se o vyšetřování, protože Evropská komise nemá pravomoc nahrazovat soudní orgány členských států. Komise nyní prověřuje data, která od ČR dostala. Někteří mí kolegové očividně nerozumí nebo nechtějí rozumět procedurám a pravidlům," doplnila.
Související
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
EU (Evropská unie) , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Po zemětřesení v Japonsku explodovalo nákupní centrum. V troskách pohřbilo desítky lidí
před 2 hodinami
Zelenskyj řešil v Bílém domě střely do Patriotů. Zeptám se Putina, jestli pomáhá Íránu, prohlásil Trump
před 3 hodinami
1500 vězňů čekajících v Íránu na popravu zahájilo protestní hladovku. Někteří si sešili rty
před 4 hodinami
Policie Turka za rasistické a nenávistné komentáře stíhat nebude
před 5 hodinami
Zelenskyj protestujícím neustoupí. Fedorova do funkce ministra obrany nevrátí, píše ukrajinský tisk
před 6 hodinami
Ukrajina vyvíjí vlastní balistické rakety. Na podzim budou schopny zasáhnout Moskvu
před 7 hodinami
Zelenskyj dorazil do USA na setkání s Trumpem
před 8 hodinami
Co čeho může Trumpa dotlačit? V USA se obávají příjezdu Netanjahua
před 9 hodinami
Trump varuje Írán: Pokud se krize okamžitě nevyřeší, obnovíme útoky
před 9 hodinami
Horké počasí je tady. Meteorologové varují, vlna veder začne ve středu
před 9 hodinami
Roztržka v OSN: Francie přirovnala Washington k autoritářským režimům, americká delegace ze zasedání RB odešla
před 10 hodinami
Kyjev po smrti Grahama ztratil v USA stěžejního spojence. Zelenskyj míří do Washingtonu s nelehkým úkolem
před 11 hodinami
Chladná atmosféra zatěžkávací zkoušky. Netanjahu míří do Bílého domu bez červeného koberce
před 12 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily na Moskvu. Zastavily provoz na tamních letištích
před 13 hodinami
Požáry v západní Evropě nabývají katastrofálních rozměrů. Čelíme největší krizi od druhé světové, prohlásil Macron
před 14 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Po tropech se budou teploty přibližovat k normálu
včera
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
včera
Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou
včera
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
včera
Trump tvrdí, že Íránu naslouchá. Jedné podmínky se však nehodlá vzdát
Donald Trump opět připomněl, jaká je základní americká podmínka pro uzavření dohody s Íránem. Teherán musí přijmout fakt, že nebude mít jadernou zbraň. Podle Trumpa pokračují jednání s íránskými vyjednavači, ale čas pro dohodu ještě nenastal.
Zdroj: Lucie Podzimková