Konec Trumpova snu? Blíží se politická bouře

Americký prezident Donald Trump má za sebou těžký týden, konstatuje editorial serveru The Observer. Renomovaný týdeník připomíná, že po sérii domácích zvratů čekala na Trumpa jeho nejméně oblíbená činnost - účast na mezinárodním summitu, konkrétně na schůzce G20 v Buenos Aires, kde šéf Bílého domu nebyl v centru pozornosti.

Spolupráce je Trumpovi cizí

Jednání s politiky ostatních zemí, kteří se považují za sobě rovné, je pro Trumpa evidentně problematické, tvrdí liberální týdeník. Poukazuje, že instinkt Trumpovi velí dominovat v jednacím sále, tlačit se do popředí a stahovat na sebe pozornost, zatímco jiní bedlivě naslouchají.

Spolupráce, kooperace a koncept multilateralismu jsou Trumpovi zřejmě cizí a když se účastní podobných summitů, prezident zpravidla působí, jako by byl myšlenkami jinde, například na svém golfovém hřišti v New Jersey, deklaruje editorial. Dodává, že Trumpův dominantní, ředitelský styl odmítající otevřenou diskuzi a nepřátelsky reagující na zpochybňování jeho postojů se příliš neslučuje s demokratickým systémem, kde se prezident zodpovídá voličům, voleným zástupcům a médiím.

"To také znamená, že (Trump) musí mít vždy pravdu," pokračuje The Observer. Připomíná, že mnoho Američanů, především Trumpova voličská základna složená převážně z bílých, dělníků a zemědělcům dokáže přejít, že prezident není vždy důvěryhodný, ale nebude akceptovat jeho neúspěchy, jejichž seznam narůstá.

Klíčovým slibem Trumpa v prezidentské kampani bylo oživení slávy amerických továren a obnova průmyslové výroby v USA, přičemž jeho optimistická prohlášení rezonovala především na středozápadě země, ve státech jako Ohio a Michigan, uvádí britský týdeník. Tvrdí, že oznámení automobilky General Motors (GM) z minulého týdne, že se chystá zrušit 14 tisíc pracovních míst, představuje "injekci velké dávky ekonomické reality" do Trumpova vysněného světa.

Rozhodnutí GM je přičítáno mnoha faktorům - výroba vozů je levnější v Mexiku a na Dálném východě, navíc revoluční potenciál elektrických i autonomních automobilů na světových trzích a aplikace pro sdílenou jízdu vedou k propadu tržeb, konstatuje prestižní server. Doplňuje, že skutečnost, že dny relativně vysokých mezd a pracovních míst garantovaných do konce života v americkým automobilovém a spotřebním průmyslu jsou navždy pryč, je známa mnoho let, tudíž Trump nikdy neměl předstírat opak.

"Předvídatelně, Trump odmítá přijmout, že se mýlil, a místo toho viní vedení GM," píše The Observer. Čísla však podle něj mluví sama za sebe a počet pracovních míst v amerických továrnách se po roce 2008 snížil o 11,5 milionu, zatímco přibylo pouze 1,3 milionu nových, z nichž jen třetina vznikla během Trumpova prezidentství. To, co platí o automobilovém průmyslu, lze říci i o ocelářském a uhelném odvětví, konstatuje editorial. Dodává, že Trumpovo chvástání, že podnítil znovuzrození amerického průmyslu, je pouhým podvodem a prezidentovi voliči již platí za jeho prázdné sliby.

Blíží se politická bouře

Uplynulý týden přinesl další špatné zprávy ohledně klíčových Trumpových opatřeních, tedy zavádění dovozních cel a sankcí na zahraniční produkty, jelikož GM oznámila, že Trumpova cla na ocel budou společnost stát miliardu dolarů, připomíná britský týdeník. Poukazuje, že tisíce malých a středních amerických podniků, farem a maloobchodníků utrpěly finanční ztráty v důsledku vyšších cen za dovážené materiály a zboží a odvetných opatření zahraničních partnerů.

Kritici tvrdí, že Trump ve svém letošním rozhodnutí o uvalení cel na čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů prakticky nebral v potaz dopad na americké firmy, ale šéf Bílého domu i tak hrozí, že cla příští měsíc ještě zvýší, pokud jeho rozhovory s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Buenos Aires nevyústí v urovnání, připomíná The Observer. Podotýká, že sílící odpor veřejnosti proti Trumpovým ekonomickým a fiskálním přešlapům doprovází blížící se politická bouře.

Minulý týden se totiž objevila další Trumpa poškozující odhalení, konkrétně během vyšetřování jeho bývalého právníka Michaela Cohena, který čelí obvinění z křivé výpovědi v Kongresu, připomíná editorial. Vysvětluje, že pokud lze Cohenovi a dalším svědkům vyslechnutým zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem věřit, pak Trump a jeho rodinní příslušníci a obchodní partneři - navzdory vehementnímu zapírání -  udržovali tajné konexe s Putinovým Ruskem během Trumpovy kandidatury na prezidenta a možná i poté, co ve volbách zvítězil.

"Jelikož je nyní přijímaným faktem, že Rusko se snažilo ovlivnit volby v Trumpův prospěch, vyvstává nevyhnutelná a naléhavá otázka: Rovnají se tyto konexe tajné politické dohodě? A domáhá se nyní Putin obměny za svou tajnou podporu?" pokračuje renomovaný server.

Trumpův špatný týden tak vyvrcholil dalším ponížením, když ruská armáda zaútočila v Kerčské úžině nedaleko Krymu na ukrajinská vojenská plavidla, což vedlo k mezinárodnímu odsouzení ruského jednání, avšak americký prezident se ke kritice Putina uchýlil jen pomalu a velmi neochotně zrušil vzájemnou schůzku v Buenos Aires, nastiňuje prestižní týdeník. Voliči se podle něj musejí znovu ptát, proč Trump vystupuje tak nerozhodně vůči nepřátelům.

Podlé snahy Trumpa bránit Mohammeda bin Salmána, saúdskoarabského korunního prince obviňovaného z nařízení vraždy novináře Džamála Chášukdžího, Trumpovo vyznání "lásky" severokorejskému nemilosrdnému diktátorovi Kim Čong-unovi či nestydaté Trumpovo poklonkování Putinovi jen poškozují úřad amerického prezidenta, deklaruje The Observer. Dodává, že jde o politováníhodný kontrast s uznávaným bývalém prezidentem George H. W. Bushem, který zemřel v uplynulém týdnu. "Bush senior nebyl bezchybný, ale chápal, co ve skutečnosti znamená činit Ameriku velkou," uzavírá editorial.         

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Summit G20

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy