Éru fašismu připomíná současné dění v Itálii americké herečce a aktivistce Pamele Andersonové, která postoj tamější populistické vlády k migraci, špatný hospodářský stav Itálie, takzvané hnutí žlutých vest ve Francii a situaci v Evropě zhodnotila v sérii příspěvků na twitteru. Italský vicepremiér Matteo Salvini, šéf protiimigrační Ligy a nejvýraznější osoba kabinetu, na sociálních sítích v reakci konstatoval, že hvězdu seriálu z 90. let Pobřežní hlídka měl raději v plavkách. Informovala o tom dnes agentura DPA.
"Itálie je krásná země a mám ji opravdu ráda - od jídla přes módu a historii až po umění - ale velmi mě znepokojují současné tendence, které mi připomínají 30. léta," napsala Andersonová ve středu na twitteru. "Strach a nejistota ve všech vrstvách společnosti, každodenní útoky na uprchlíky a migranty, prohlubující se ekonomická krize," dodala.
Thoughts from Italy ?? Italy is a beautiful country and I love it so much, from its food to its fashion, from its history to it’s arts, but I am very worried about the current trends which are reminding me of the 1930s,
— Pamela Anderson (@pamfoundation) 5. prosince 2018
Posléze připomněla Salviniho konstatování, že francouzský prezident Emmanuel Macron "je problémem Francouzů", které interpretuje tak, že hnutí takzvaných žlutých vest, jež z původního nesouhlasu se zvýšením daně na pohonné hmoty přerostlo do projevů celospolečenské nespokojenosti, se týká pouze Francie.
S tím ale Andersonová nesouhlasí. "To, co se děje ve Francii, je evropský problém, stejně jako jsou evropský problém protiimigrační opatření a skluz k nové formě fašismu v Itálii," napsala aktivistka, podle níž "by si s hlubokou ekonomickou, sociální a ekologickou krizí Evropy poradilo pouze panevropské probuzení překračující hranice".
Od italského vicepremiéra a ministra vnitra Salviniho, který tvrdou politiku vůči migrantům prosadil, se ale Andersonová podle italského tisku dočkala jen sexistické poznámky, že ji měl raději v plavkách. A poté ji Salvini, třebaže se označil za velkého fanouška seriálu Pobřežní hlídka, na facebooku zařadil do negativní kampaně, jíž Liga láká na svou sobotní manifestaci v Římě. Tváře svých odpůrců zachycené v nelichotivém okamžiku umísťuje Liga na sociální sítě s nápisem "Ten tam nebude" či "Ta tam nebude".
Podobně laděným komentářem ohodnotil hereččin aktivismus minulý týden i australský premiér Scott Morrison. Andersonová jej vyzvala, by se přičinil o návrat Juliana Assange do Austrálie. Spoluzakladatel serveru WikiLeaks žije od roku 2012 na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Skrývá se zde z obav, aby nebyl vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku nebo v Afghánistánu.
Morrison její návrh odmítl. "Mám spoustu kamarádů, kteří se mě ptali, jestli by nemohli být moji zvláštní vyslanci a ten problém s Pamelou Andersonovou vyřešit," uklouzlo australskému premiérovi v rozhovoru s rozhlasem.
We've found the audio of Prime Minister Scott Morrison's #JulianAssange interview with Hot Tomato - "I've had plenty of mates who have asked me if they can be my special envoy to sort the issue out with Pamela Anderson” #auspol pic.twitter.com/LFiwuyBkWK
— Brett Mason (@BrettMasonNews) 6. listopadu 2018
Jednapadesátiletá herečka Morrisona kritizovala za "oplzlou poznámku", kterou podle ní "zjednodušil a vysmál se utrpení jednoho Australana (Assange) a jeho rodiny".
Související
Vyjde poslední "nahé" číslo Playboye. Kdo bude na obálce?
Pamela Andersonová , Matteo Salvini (Liga severu) , Itálie , Scott Morrison (australský premiér) , Austrálie , Liga Severu (Itálie)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 2 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 3 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 4 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě