Rok 2019 je už na celé zeměkouli. Posledními místy, kde se datum změnilo dnes ve 13:00 SEČ, byly neobydlené atoly - Bakerův ostrov a Howlandův ostrov v Tichém oceánu. Vzhledem k místním administrativním úpravám a časovým pásmům nový rok začínal na planetě celkem 26 hodin. Neobešlo se to přitom bez násilí. V centru severoanglickém Manchesteru pobodal muž tři osoby, na západě Německa najížděl řidič do slavících a pět jich zranil. Smrtelné případy spojené se Silvestrem hlásí Rakousko a Thajsko.
V Londýně po více jak roční pauze zazněl Big Ben, který půlnoc ohlásil dvanácti údery. Slavný zvon se odmlčel v srpnu 2017 kvůli generální opravě viktoriánských hodin i věže, která má celkem trvat čtyři roky. Nový rok bez Big Benu by ale nebyl dostatečně britský, takže i když byl mechanismus, který měřil čas od roku 1859, kvůli opravě rozebrán, pro uvítání Nového roku bylo sestaveno speciální elektrické zařízení, jež 200kilogramové srdce zvonu rozezvučelo.
Na newyorském Times Square odpočítávali lidé v dešti poslední vteřiny minulého roku tradičně za spouštění velké blyštivé koule. Celé náměstí se poté roztančilo za zvuku písně New York, New York v podání Franka Sinatry.
Přelomu roku v USA předcházelo faux pas amerického strategického velitelství (Stratcom), které dohlíží na americký jaderný arzenál. Stratcom na twitteru zveřejnilo zprávu, že je připraveno vypustit něco "mnohem, mnohem většího", než je koule na Times Square, a připojilo videoklip s bombardérem B-2. "Náš předchozí tweet k Novému roku byl nepatřičný a neodráží naše hodnoty. Omlouváme se. Záleží nám na bezpečnosti Ameriky a spojenců," reagovalo velitelství na kritiku a příspěvek odstranilo.
V Las Vegas na západním pobřeží USA se osmiminutový půlnoční ohňostroj nesl v rytmu Sinatrovy písně Luck Be a Lady nebo skladby I Drove All Night v podání Céline Dionové. V Las Vegas novoroční oslavy představují zisk 400 milionů dolarů (8,9 miliard Kč) a na zajištění bezpečnosti byly povolány tisíce policistů. V roce 2017 zde muž z hotelového pokoje postřílel 58 účastníků koncertu.
Desetitisíce lidí se v noci shromáždily u berlínské Braniborské brány. V centru německé metropole bylo nasazeno 1300 policistů a lidé slavící Nový rok nemohli do ohrazené zóny brát pyrotechniku, lahve či velké batohy.
Oslavy ve Francii předznamenaly obavy z dalších akcí hnutí takzvaných žlutých vest. Dosud jejich protesty proti daňové a sociální politice vlády provázely střety s policií a výtržnosti. Na pařížskou třídu Champs-Elysées jich ale v noci dorazily jen dvě stovky. Po celé zemi bylo mimořádně nasazeno 148.000 členů bezpečnostních sil, z toho 12.000 v Paříži.
Noc na Nový rok poznamenaly na severu Anglie a západě Německa násilné incidenty. V Manchesteru pobodal muž kuchyňským nožem tři lidi a policie, která jej zadržela, uvedla, že útok vyšetřuje jako teroristický. V západoněmeckých městech Bottrop a Essen najel řidič úmyslně celkem čtyřikrát do lidí na ulici a pět jich zranil. Podle úřadů chtěl zabíjet cizince. Obava z terorismu v poslední den roku 2018 způsobila nakrátko evakuaci jednoho z terminálů amsterodamského letiště. U muže, který hrozil, že má bombu, se ale nakonec žádná výbušnina nenašla.
Při manipulaci s petardami se ve Štrasburku zranilo devět lidí; dvěma z nich museli lékaři amputovat prsty. Podle šéfa služby SOS Mains Philippa Liverneauxa v obou případech zranění způsobila pyrotechnika neodpovídající bezpečnostním předpisům. Jeden ze zraněných si koupil pod rukou petardy z Polska, druhý manipuloval s materiálem vyrobeným podomácku.
V Eberschwangu v Horních Rakousích se při manipulaci se silnou rachejtlí smrtelně zranil sedmnáctiletý mladík. Na soukromé party nejprve odpálil pět menších a při explozi šesté a silnější petardy utrpěl poranění hlavy; zemřel v nemocnici. Úřady začaly vyšetřovat původ mladíkových petard. Z jiných částí Rakouska je hlášeno ze silvestrovských oslav deset zraněných.
Tragický případ provázející silvestrovské veselí má i Thajsko, kde jistý muž po večírku zastřelil šest příbuzných a pak obrátil zbraň proti sobě.
V Riu de Janeiro přišly na pláž Copacabana uvítat nový rok dva miliony lidí. Brazilci slavili jen několik hodin před inaugurací svého nového prezidenta Jaira Bolsonara. V Riu bylo 29 stupňů Celsia, takže mnozí se osvěžili koupelí v moři a další obětovali mořské bohyni uctívané v afrobrazilském kultu candomblé.
Hodinu před Prahou oslavila vstup do roku 2019 Jihoafrická republika. Stanice Deutsche Welle varovala ty, kteří se nacházejí v Johannesburgu, aby se vyhnuli předměstí Hillbrow. Jeho obyvatelé totiž na Nový rok tradičně vyhazují nábytek, který už se jim doma nehodí.
Jako vůbec první vstoupili do roku 2019 již v pondělí v 11:00 SEČ obyvatelé Samoy a Vánočního ostrova (Kiritimati), který je součástí Republiky Kiribati. V samojském hlavním městě Apia doprovodil místní obyvatele i mnoho turistů do nového roku mohutný ohňostroj.
Související
Veselý konec roku? Silvestrovská noc bývala v minulosti mnohdy poznamenána tragédiemi
Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Příměří, na které se čekalo 15 měsíců: Co změní konec války mezi Izraelem a Hamásem?
před 45 minutami
Rusové si podají ruku s Íránem. Co víme o dohodě o strategickém partnerství?
před 1 hodinou
Policejní manévry v Plzni. Hledala se bomba a muž se zbraní na střeše paneláku
před 2 hodinami
"Hamás ustupuje, aby nás mohl vydírat." Dohoda s Izraelem dostává trhliny
před 4 hodinami
Sto let partnerství. Starmer podepisuje v Kyjevě přelomovou dohodu
před 5 hodinami
Co obsahuje dohoda mezi Izraelem a Hamásem?
před 7 hodinami
Počasí příští týden: Teploty mohou skákat až o 13 stupňů
včera
Výbuch v Mostě má sedmou oběť. Zemřela žena popálená na 90 % těla
včera
Vyhlídka nástupu Trumpa nutí Ukrajince i Rusy eskalovat. Před jednáním se snaží urvat co nejvíc
včera
Izrael a Hamás uzavřely dohodu o příměří
včera
Tusk: Rusko plánovalo teroristické útoky na letadla po celém světě
včera
Žádná dohoda. Netanjahu popřel tvrzení médií o příměří s Hamásem
včera
Polsko už se nechce spoléhat na USA. Rusku se musíme ubránit sami, naléhá
včera
EXKLUZIVNĚ: Pět procent HDP na obranu? Ptali jsme se v celé Evropě, tady jsou reakce
včera
Americké telekomunikace napadli čínští hackeři. Výměna infrastruktury by stála astronomickou částku
včera
Zásah, jaký Jižní Korea nepamatuje. Jun Sok-jola zatýkalo 3000 policistů
včera
Válka, nebo počasí? Lídři řekli, co je podle nich největší problém roku 2025
včera
Zmínky o možném použití síly jsou snahou o přitáhnutí pozornosti, Trumpovi vyhovuje být jejím středem, říká Jirušek
včera
Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl zatčen. Hrozí mu i trest smrti
včera
Proč se požáry v Los Angeles nedaří zastavit? Živí je "ďábelské větry"
Horké a suché větry, které minulý týden proměnily jiskry v ničivé inferno, se vracejí do Kalifornie. Smrtící požáry, které v minulých dnech pustošily Los Angeles, byly několik dní živeny zuřivými větry přicházejícími z pouště. Situace je nyní opět kritická.
Zdroj: Libor Novák