Vlajky v řadě polských měst dnes vlají na půl žerdi a lidé ve veřejných budovách v Polsku i na jeho zastoupeních v zahraničí podepisují kondolenční knihy v souvislosti s úmrtím starosty Gdaňska Pawla Adamowicze. Toho v neděli během charitativní akce pobodal 27letý muž, oblíbený starosta severopolského města v pondělí zraněním podlehl.
V Gdaňsku lidé už od pondělí nosí květiny a svíčky k budově radnice, kterou 53letý Pawel Adamowicz vedl nepřetržitě od roku 1998. Polská vláda národně konzervativní strany Právo a spravedlnost před dnešním zasedáním na počest Adamowicze držela minutu ticha.
Ministr vnitra Joachim Brudziński dnes informoval, že policie v pondělí zadržela tři muže, kteří na internetu po útoku na Adamowicze vyzývali k dalším vraždám. Nabádá lidi, aby si uvědomovali svoji odpovědnost za slova a aby používali rozum. V Olsztyně na severovýchodě země policisté dnes zadrželi dalšího muže, který na internetovém portálu místních novin napsal, že dalším po Adamowiczovi bude olsztynský starosta.
#Tusk: Chcę ci dzisiaj, kochany Pawle obiecać, że dla Ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą pic.twitter.com/NDcO1RUQ3n
— Waldemar Kowal (@waldemar_kowal) 14. ledna 2019
Kontroverze vyvolal kněz, který v reakci na výzvu metropolity gdaňského Slawoje Leszka Glodže, aby se věřící modlili za zavražděného politika, na twitteru napsal, že je mu "Adamowicz lhostejný". "Modlím se za svoji nemocnou matku ... Adamowicze proslavilo jeho lotrovství," napsal také. Představitelé katolické církve uvedli, že to nebylo poprvé, kdy se tento kněz vyjadřoval na sociálních sítích nevhodně a že bude potrestán podle církevního práva.
To, že v Polsku a v Gdaňsku obzvláště po nedělním útoku panuje napětí, svědčí incident z tohoto města. Některá média informovala, že policie v Gdaňsku zneškodnila muže, který do budovy soudu přišel vyzbrojený nožem a převlečený za akčního hrdinu Ramba. Policie tuto zprávu dementovala a uvedla, že ve skutečnosti šlo o muže, který si na chodbě soudu nožem loupal jablko a nijak nebezpečný nebyl.
V celonárodní tryznu za oblíbeného politika se proměnil pondělní mrazivý večer v ulicích polských měst. V severopolském přístavním městě přišlo podle agentury PAP vzdát hold zavražděnému starostovi Adamowiczovi přes 15.000 lidí. "Vždy jsi byl tam, kde bylo třeba postavit se zlu," vzpomínal předseda Evropské rady a někdejší polský premiér Donald Tusk na svého politického souputníka a kritika současné nacionalistické vlády, který se poprvé angažoval už koncem 80. let ve studentském protikomunistickém hnutí.
Další tisíce lidí se k pietě sešly ve Varšavě, lidé zaplnili ulice či náměstí i v Poznani, Štětíně či Krakově, menší shromáždění se konala i v mnoha dalších polských městech. Desítky lidí zapalovaly svíčky před polskými ambasádami ve Washingtonu, Londýně či Budapešti.
Adamowicze v neděli pobodal muž, kterého média identifikovala jako Stefana W. Muž, který se nedávno léčil z paranoidní schizofrenie, po činu neprchl a policie jej zadržela na místě. Policie v pondělí Stefana W. dvě a půl hodiny vyslýchala. K vraždě se nepřiznal a hovořil především o svém pět a půl roku trvajícím pobytu ve vězení, k němuž byl odsouzen za bankovní loupeže. Svůj trest označil za křivdu, kterou dává za vinu tehdejším vládnoucím politikům.
Stefan W. byl za mřížemi od roku 2013 a vězení opustil v prosinci, když nedlouho předtím ukončil léčbu paranoidní schizofrenie. Bezprostředně po útoku na pódiu prohlásil, že jej ve vězení "mučila" Občanská platforma, strana tehdejšího premiéra Donalda Tuska, jejímž členem byl v minulosti také Adamowicz. Testy ukázaly, že Stefan W. při útoku nebyl pod vlivem alkoholu. Přebývá ve vazební cele pro mimořádně nebezpečné pachatele. Podle svého obhájce tvrdí, že žádnou psychickou nemocí netrpí. Prý je s ním jen obtížná komunikace.
The Polish community in #Brussels paid tribute to Pawel #Adamowicz, Mayor of #Gdansk. Adamowicz died yesterday after being stabbed during a charity event. He did an excellent job for the city of @gdanskand for the development of local democracy and tolerance in Poland. pic.twitter.com/M2hgk3lDcT
— Marzenna Guz-Vetter (@GuzVetterEU) 15. ledna 2019
Útok se stal na závěr tradiční charitativní kampaně, během které se v celé zemi konají koncerty či soutěže a další akce s cílem vybrat co nejvíce peněz například pro dětské hospice, na nákup vybavení do psychiatrických léčeben pro děti a mládež nebo zdravotnické techniky pro záchranu života dětí. Za zrodem nadace, která kampaň vede, v roce 1993 stál a až doposud ji vedl novinář a moderátor Jerzy Owsiak. V pondělí ovšem oznámil, že z čela nadace kvůli vraždě starosty Adamowicze odchází.
Agentura AP připomíná, že někteří Poláci připisují odpovědnost za vraždu vládnoucí straně Právo a spravedlnost (PiS), jejíž politici často používají ke kritice svých oponentů, mezi něž patřil i starosta Gdaňsku, tvrdá slova. Státní Polská televize (TVP), kterou PiS po vítězných volbách v roce 2015 ovládlo, v pondělí v hlavních večerních zprávách v reportáži o "jazyku nenávisti" selektivně odvysílala slovní výpady politiků Občanské platformy proti PiS, o slovní agresi ze strany PiS se ani nezmínila. Tím vytvořila dojem, že za současné rozdělení polské společnosti, o němž někteří mluví jako o "polsko-polské válce", mohou pouze odpůrci PiS.
Podle neoficiálních informací agentury PAP je Adamowiczův pohřeb plánován na sobotu. V silně katolickém Polsku tento politik propagoval toleranci vůči sexuálním či náboženským menšinám. Zasazoval se například o to, aby do Gdaňsku na léčení mohly přijet zraněné děti ze Sýrie, tyto plány ale zablokovala vláda Práva a spravedlnosti.
Související
Za vraždu gdaňského starosty Adamowicze uložil soud doživotí
Pocta zavražděnému starostovi Gdaňsku: Praha po něm pojmenovala ulici
Pawel Adamowicz (starosta Gdaňsku) , Gdaňsk (Polsko) , Donald Tusk , Polsko
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák