Polsko bude držet smutek za gdaňského starostu. Dostane jeho vrah doživotí?

V Polsku bude od pátku 17:00 do soboty 19:00 platit státní smutek kvůli tragické smrti gdaňského starosty Pawla Adamowicze, oznámila dnes prezidentská kancelář. Příslušné nařízení dnes poslal prezident Andrzej Duda předsedovi vlády Mateuszovi Morawieckému, aby je spolupodepsal, uvedla v komuniké s tím, že po tuto dobu budou státní vlajky spuštěny na půl žerdi. Média již informují o rušení koncertů a zábavných představení.

Adamowicze v neděli během charitativní akce pobodal 27letý muž. Lékaři se zraněného snažili zachránit pětihodinovou operací, ale oblíbený starosta severopolského přístavního města v pondělí zraněním podlehl. Radnici v Gdaňsku vedl nepřetržitě od roku 1998, v gdaňské samosprávě působil již od jejího vzniku v roce 1990.

Rakev bude podle televize TVN 24 vystavena od čtvrtečního odpoledne v gdaňském Evropském centru Solidarity, odkud v pátek o 17:00 vyrazí průvod s rakví do baziliky, kde bude starosta pochován. Pohřeb se uskuteční v sobotu v poledne, zúčastnit se jej podle tisku má předseda vlády Morawiecki. Gdaňské úřady vybídly veřejnost, aby místo květin a svíček přispěla na charitu.

'People talking without speakingPeople hearing without listeningPeople writing songs that voices never shareAnd no one daredDisturb the sound of silence'the most beautiful thing I've ever saw yet the saddest#Gdansk #Adamowicz #soundofsilencehttps://t.co/6VpC8DoFEi pic.twitter.com/eEYgKxCmI2

— aggnez (@_aggnez) 16. ledna 2019

Gdaňská bazilika Nanebevzetí Panny Marie patří k největším cihlovým kostelům na světě; v 16. století ji po několik desetiletí užívali protestanti a katolíci současně.

Prokuratura dnes rozhodla o tom, že se podezřelý z vraždy, označovaný v médiích jako Stefan W., podrobí ve vazební věznici jednorázovému psychiatrickému vyšetření dvěma znalci. V případě pochyb o duševní příčetnosti budou moci navrhnout širší vyšetření, které - pokud k tomu povolí soud - obvykle trvá dva týdny, objasnila mluvčí gdaňské prokuratury Gražyna Wawryniuková. Stefanovi W. hrozí až doživotí.

Muž, který minulý měsíc vyšel z vězení na svobodu, po činu neprchl a policie jej zadržela na místě. K vraždě se nepřiznal a hovořil především o svém uvěznění za bankovní loupeže; 5,5 roku za mřížemi vnímá jako křivdu. Nedlouho před propuštěním ukončil léčbu paranoidní schizofrenie. Testy ukázaly, že Stefan W. při útoku nebyl pod vlivem alkoholu. Je ve vazební cele pro mimořádně nebezpečné pachatele. Náměstek ministra vnitra Jarosław Zieliński podle televize uvedl, že Stefan W. má psychické problémy, a označil jej za "šílence".

Deník Gazeta Wyborcza dnes napsal, že osm dní před propuštěním Stefana W. z vězení jeho matka varovala gdaňskou policii, že ji dělá starosti chování syna, který "slyší hlasy", chce se pomstít politikům za křivdu a může být nebezpečný. Policie o tom týž den uvědomila věznici. "Přesto žádné kroky podniknuty nebyly," napsal list.

Související

Pawel Adamowicz (starosta Gdaňsku)

Pocta zavražděnému starostovi Gdaňsku: Praha po něm pojmenovala ulici

Pražský magistrát pojmenoval promenádu na pražských Vinohradech po zavražděném starostovi Gdaňsku Pawlu Adamowiczovi. Místo vybral po konzultacích s polskou velvyslankyní a polským ministerstvem zahraničí. Dnes o tom rozhodli radní hlavního města. Starosta polského města byl zavražděn začátkem letošního roku na charitativní akci.

Více souvisejících

Pawel Adamowicz (starosta Gdaňsku) Gdaňsk (Polsko) Polsko

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy