Francie provedla nácvik jaderného úderu. Informovalo o tom dnes francouzské ministerstvo obrany, které ale termín manévrů neupřesnilo. Agentura Reuters poznamenala, že zkouška se uskutečnila v době, kdy se Evropa kvůli napjatým vztahům mezi USA a Ruskem obává o svou bezpečnost.
Cvičení trvalo jedenáct hodin a zahrnovalo všechny fáze útoku včetně vypuštění střely schopné nést jadernou hlavici. Do simulovaného útoku byl zapojen stíhací letoun Rafale, který je schopen nést nadzvukové střely ASMP s jadernou hlavicí.
Mluvčí francouzského letectva Cyrille Duvivier uvedl, že podobné zkoušky se sice konají pravidelně, jsou ale vzácné, neboť se při nich odpalují skutečné střely bez jaderné hlavice.
Francie ročně vynakládá na udržování svého jaderného arzenálu, který zahrnuje střely odpalované z ponorek a letounů, 3,5 miliardy eur (90 miliard korun). V rámci modernizace prostředků jaderného odstrašení chce ale do roku 2020 výdaje navýšit na pět miliard eur (128,5 miliardy korun).
Související
Proč se plán Francie a Německa na stavbu stíhačky budoucnosti rozpadá? Problém je v požadavcích i velení
Zabetonování Elysejského paláce: Macron chce rok před volbami ochránit Francii před výhrou Le Penové
Francie , Jaderné zbraně , Armáda Francie
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
před 2 hodinami
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
před 3 hodinami
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 3 hodinami
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 3 hodinami
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 4 hodinami
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 4 hodinami
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 4 hodinami
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 5 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 6 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 7 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 8 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 8 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 9 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 10 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 11 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 11 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 13 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
Plán českých repatriačních letů, které mají pomoci dostat české občany nacházející se na Blízkém východě do bezpečí, se změnil. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Repatriace mají nakonec probíhat nejen z Egypta a Jordánska, ale také z Ománu.
Zdroj: Jan Hrabě