Teroristická organizace Islámský stát (IS) ještě zdaleka nebyla poražena, ačkoliv ztratila téměř veškeré území, které před několika lety v Sýrii a v Iráku ovládala. Uvedla to dnes kancléřka Angela Merkelová, když v Berlíně slavnostně otevřela novou centrálu Spolkové zpravodajské služby (BND). Řekla také, že jednou z priorit BND je monitorování dění v Sýrii, včetně kybernetických hrozeb a falešných zpráv.
"Takzvaný Islámský stát byl naštěstí vytlačen z území, která dříve ovládl, ale to bohužel neznamená, že Islámský stát zmizel," řekla dnes Merkelová. Dodala, že IS stále představuje hrozbu, protože se "transformuje do asymetrické bojové síly". "Zůstáváme ještě dlouhou cestu od míru v Sýrii," dodala kancléřka.
Slova Merkelové jsou v protikladu s názorem amerického prezidenta Donalda Trumpa, který loni koncem roku prohlásil, že IS byl v Sýrii poražen, a proto Spojené státy odtamtud stáhnou své vojáky. Trump tehdy mnohé šokoval a jeho oznámení vedlo i k rezignaci ministra obrany Jamese Mattise, podle něhož by měly USA v Sýrii zůstat. Ve čtvrtek deník The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenované americké činitele napsal, že Washington chystá stažení všech amerických vojáků ze Sýrie do konce dubna.
Podobně jako Merkelová se tento týden vyjádřil také americký generál Joseph Votel, který velí americkým silám na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe. I podle něj zůstává IS hrozbou, protože si navzdory územním ztrátám stále udržuje své velitele i bojovníky.
Radikálové z IS začali zabírat rozsáhlé oblasti na severu Iráku a Sýrie v roce 2014 a na dobytých územích násilím prosazovali svůj přísný výklad islámského práva šaría. V jisté době ovládali skoro polovinu Sýrie a zhruba třetinu Iráku. V Iráku byl IS poražen v roce 2017, v Sýrii jsou zbytky jeho členů ještě na východě země, kde ovládají území o rozloze jen asi pěti až šesti kilometrů čtverečních.
Nová centrála Spolkové zpravodajské služby (BND) má kapacitu 4000 pracovníků, už loni se jich tam přestěhovalo asi 3200. Budova se stavěla více než deset let a podle německého tisku stála přes miliardu eur (více než 26 miliard Kč).
Nová centrála spolkové rozvědky disponuje asi 260.000 metry čtverečních kancelářské plochy, a je tak největším sídlem tajných služeb na světě. Centrála CIA v Langley je o něco menší, má asi 230.000 metrů čtverečních.
Související
Angela Merkelová prozradila, o co Trumpovi vlastně jde
Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
Angela Merkelová , Islámský stát (IS) , Německo
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 hodinou
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
před 3 hodinami
Zbývá poslední jméno. StarDance odhalila již devět profesionálních tanečníků
před 4 hodinami
Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa
před 6 hodinami
USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu
před 6 hodinami
Írán hodlá kontrolovat průliv až do konce války. Ozval se i Chameneí
před 7 hodinami
Je neprávem pozapomenuta. Před 120 lety převzala Nobelovu cenu první Češka
před 9 hodinami
Pohřeb Jana Potměšila bude veřejný. Proběhne ve známém pražském kostele
před 10 hodinami
Maďarské volby ještě nejsou uzavřené. Magyarova Tisza získala další křesla
před 10 hodinami
Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu
před 11 hodinami
Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze
před 12 hodinami
Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený
před 13 hodinami
Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas
před 13 hodinami
Bude to historické. Trump se zasnil při představě jednání s čínským prezidentem
před 14 hodinami
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
před 15 hodinami
Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán
před 16 hodinami
Počasí: Teploty o víkendu překonají hranici 20 stupňů, překazit je mohou bouřky
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
Delegace Evropské unie dorazila do Budapešti k zásadním jednáním, která mají za cíl restartovat napjaté vztahy mezi Bruselem a Maďarskem. Rozhovory probíhají v době, kdy dosluhující premiér Viktor Orbán poprvé od své volební porážky veřejně uznal, že jedna politická éra skončila. Přestože Orbán přijal plnou odpovědnost za výsledek své strany Fidesz, naznačil, že o jeho dalším setrvání v čele hnutí rozhodne až červnový sjezd.
Zdroj: Libor Novák