Italové se bouří proti vládě. Do ulic Říma vyšly tisíce lidí, přidaly se žluté vesty

V centru Říma se dnes na demonstraci svolané velkými odborovými svazy sešly desetitisíce lidí protestujících zejména proti hospodářské politice současné vlády. Informovala o tom agentura ANSA. Kromě odborářů se do protestu zapojili i příznivci opoziční Demokratické strany (PD), studentské svazy a italská odnož francouzského hnutí takzvaných žlutých vest.

Demonstranti se sešli na centrálním náměstí Piazza della Repubblica a jejich zástupy se táhly až k bazilice svatého Jana Lateránského, uvedla agentura APA. Řada lidí měla transparenty s hlavním heslem demonstrace: "Futuro al lavoro" (Budoucnost v práci). Vůdcem protestu, který svolaly velké odborové svazy CGIL a CISL, je nový šéf prvně jmenované centrály Maurizio Landini. Ten je hlasitým kritikem vlády složené ze zástupců protestního Hnutí pěti hvězd a euroskeptické a protiimigrační Ligy.

K účastníkům kromě Landiniho promluvili také Annamaria Furlanová z CISL a Carmelo Barbagallo z odborové organizace UIL. S účastníky vyjelo do Říma 12 mimořádných vlaků a 1300 autobusů a část demonstrantů dopravilo několik letů nízkonákladových společností.

Akce se konala za pěkného počasí a panovala na ní podle AFP dobrá nálada. Demonstranti požadovali, aby kabinet přijal opatření k posílení hospodářského růstu a zaměstnanosti a aby snížil daňovou zátěž. Kritizovali také vládní plán zavedení nepodmíněného příjmu 780 eur, který podle nich sníží motivaci lidí hledat si práci.

Hlavním požadavkem demonstrantů byly vládní i soukromé investice a ambicióznější reformy než ty, které provádí současná vláda. Podle odborářů kabinet neinvestuje dostatečně. Landini připomenul, že za minulých deset let se investice snížily o 30 procent. "Vláda musí změnit směr, jsme jednou nohou v recesi. Vláda musí vystoupit z virtuální reality a zajímat se o naši pracovní realitu," řekla Furlanová.

Odboráři mají za to, že současná populistická vláda je přehlíží. "Je příznačné, že vicepremiér má čas na to, aby se sešel s oponenty vlády sousední země, ale nemá čas sejít se s domácí opozicí, tedy s odboráři," řekl Landini. Reagoval tak na setkání Luigia Di Maia se zástupci takzvaného hnutí žlutých hvězd ve Francii.

ITALY protests TODAY in #Rome ? AGAINST this fascist and nationalist gov Salvini/DiMaio, which is destroying our future!RTW#FPHD #FBPE #facciamorete #CgilCislUil #FuturoalLavoro = FUTURE AND JOB/WORK pic.twitter.com/3fHXe7fGCB

— ks #facciamorete #FPHD ?? ??? (@ksnt63) 9. února 2019

Dnešní demonstrace se označuje za největší mobilizaci italských odborů od manifestací, jež se konaly na přelomu let 2014 a 2015 kvůli reformám tehdejšího premiéra Mattea Renziho.

Organizátoři původně tvrdili, že do dnešní římské akci se zapojí také zástupci italské odnože francouzského hnutí žlutých vest. Jejich shromáždění ale bylo nakonec zrušeno na příkaz prefektury, která se obávala násilností. Zástupci žlutých vest mají ještě radikálnější požadavky než odboráři a chtějí mimo jiné snížení spotřebních daní z paliva, ale také zestátnění bank a pojišťoven nebo vystoupení Itálie z Evropské unie.

Související

Více souvisejících

Řím (město) Itálie Demonstrace v Itálii Demokratická strana (PD Itálie)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy