Významné židovské organizace ve Spojených státech a Polsku se dnes pokusily uklidnit hlasitý spor mezi Polskem a Izraelem, který vypukl po výrocích nejvyšších izraelských představitelů na adresu podílu Polska na holokaustu. Židovská sdružení vyzvala politiky, aby obezřetněji volili slova a nepřipustili vyhrocení situace, uvedla polská agentura PAP.
Varšava dnes zrušila účast na summitu visegrádské čtyřky (V4) a Izraele plánovaném na tento týden do Jeruzaléma. Spor vyvolaly komentáře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a následně i ministra zahraničí Jisraela Kace o podílu Poláků na vyvražďování Židů za druhé světové války.
Podle šéfa Amerického židovského výboru (AJC) Davida Harrise by s ohledem na dlouhodobě budované dobré vztahy obou zemí měli politici pečlivě vážit svá slova.
"Znamená to nedovolit, aby se jednotlivé incidenty vymkly kontrole," uvedl Harris v dnešním prohlášení, v němž označil vztahy obou zemí za "strategické partnerství", které prochází "další těžkou zkouškou". Dodal, že ačkoli někteří Poláci dávají i dnes najevo protižidovské postoje, místní židovská komunita se rozrůstá.
Zatímco Netanjahu svá slova o válečné kolaboraci Poláků s nacisty, která údajně vyřkl minulý týden ve Varšavě, později mírnil s tím, že šlo pouze o individuální případy, Kac označil polský antisemitismus za "dějinnou pravdu" a dodal, že na zabíjení Židů se podílelo "mnoho Poláků". To je podle polské vlády zcela nepřijatelné.
Svaz židovských komunit v Polsku (ZGWŽ) v prohlášení podepsaném i hlavním polským rabínem Michaelem Schudrichem uvedl, že obviňování Poláků z antisemitismu uráží ty nevinné, stejně jako "nás, polské Židy, kteří jsme součástí této společnosti".
Svaz kritizoval šéfa izraelské diplomacie Kace, který v neděli citoval slova bývalého premiéra Jicchaka Šamira z roku 1989, že Poláci "sají antisemitismus s mateřským mlékem". Podle šéfky ZGWŽ Moniky Krawczykové byla tato slova nespravedlivá už v oné době, kdy začínala obroda vzájemných vztahů po období komunismu.
"Tato slova dovedou naštvat ještě více dnes, po 30 letech, kdy obě strany udělaly tolik, aby vypěstovaly vzájemné porozumění z kořenů naší velmi složité, ale společné historie," uvedla polská organizace.
Související
85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný
"Není důvod, aby se Žid obával několika neonacistů." AfD podivně cílí i na židovské voliče
židé , USA (Spojené státy americké) , Polsko
Aktuálně se děje
včera
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
včera
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
včera
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
včera
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
včera
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
včera
Proč Starmer pod tlakem nerezignuje? Bojuje o čas
včera
Prohraný zápas, obří pokuta a zápasy bez diváků. Slavia zná trest, podle LFA s problémy musela počítat
včera
WHO poskytla zemím návod, jak se připravit na hantarivus
včera
Starmer rázně odmítl spekulace o svém konci. Rezignovat nehodlá
včera
Vrácení zboží na jeden klik? České e-shopy čeká zásadní změna
včera
EU zvažuje omezení sociálních sítí pro mladé. Zakázat je může už v létě
včera
Dialog skončil. Fanoušky čekají přísné represe, zrušené oslavy i kontrola občanek, oznámil Tvrdík
včera
Mrazivé detaily odhaleny. Vyšetřování zjistilo, co převážela potopená ruská nákladní loď
včera
Zelenského bývala pravá ruka je podezřelá z účasti na masivním případu korupce
včera
Den D pro Británii. Starmerova vláda se hroutí, může dnes definitivně padnout
včera
Výhled počasí do prvních červnových dnů. Teploty mají stoupat, hrozí bouřky
11. května 2026 21:56
Riziko je v Česku nízké, vzkazuje Vojtěch ohledně hantaviru
11. května 2026 20:59
Rulík a spol. se poprali s řadou omluvenek. Pastrňák nepojede, šanci mají hráči z AHL
11. května 2026 19:37
Slavii čeká správní řízení kvůli incidentu na sobotním derby
11. května 2026 18:41
Babišova vláda oficiálně jmenovala Landovského zmocněncem
Vláda na pondělním zasedání schválila vytvoření funkce vládního zmocněnce pro plnění závazků Česka vůči Organizaci Severoatlantické smlouvy při ministerstvu obrany a jeho statut. Zároveň do této funkce jmenovala bývalého velvyslance ČR při NATO Jakuba Landovského. Projednala také návrh nového zákona o mistrovské kvalifikaci a mistrovské zkoušce nebo záměr realizovat v Ázerbájdžánu projekt výstavby pivovaru s účastí národního podniku Budějovický Budvar.
Zdroj: Jan Hrabě