Útok dronů na letiště Gatwick? Zlom v případu, policie má nové podezřelé

Policisté vyšetřující prosincový výpadek provozu na londýnském Gatwicku, způsobený nepovoleným výskytem dronu, nyní podezírají bývalé či současné zaměstnance letiště. S odvoláním na nespecifikované zdroje v britské vládě to dnes napsal deník The Times. Vyšetřovatelé údajně soudí, že stroj nejspíše ovládala osoba se znalostí letištního areálu.

Neznámý dron krátce před vánočními svátky ochromil druhé nejrušnější letiště v Británii na 36 hodin, když se nad areálem objevil několikrát v různě dlouhých intervalech. Letiště kvůli tomu zrušilo tisícovku spojů a výluka dopadla na 140.000 pasažérů. Policie hrabství Sussex nashromáždila 130 svědectví o incidentu a při vyšetřování obešla přes 1000 domácností v okolí Gatwicku.

"Analýza výpovědí svědků, mezi nimiž byli i nejvýše postavení pracovníci letiště, dovedla vyšetřovatele k přesvědčení, že dron nejspíše ovládal někdo, kdo znal rozmístění objektů," uvádí The Times. Podle jednoho ze zdrojů deníku se vyšetřovatelé vážně zabývají možností, že pachatelem byl "roztrpčený zaměstnanec".

Dálkově ovládaný stroj, který způsobil na Gatwicku v čase největšího vytížení takový chaos, se policistům nepodařilo najít. Nevylučují prý, že jeho pilot jej řídil zevnitř letištního areálu. Vyšetřovatelé podle The Times také mají za to, že dron se při narušování provozu "skrýval" za různými stavbami, aby jej nemohly ovlivnit vojenské rušičky, které na Gatwick po vypuknutí problémů poslala britská armáda.

"(Pilot) znal jejich slepá místa, kde dron nemohl být zasažen. Zjevně to byl někdo s velmi dobrou znalostí Gatwicku, někdo, kdo tam pracoval," cituje jeden z nejmenovaných vládních zdrojů.

Policie v Sussexu kvůli průběhu vyšetřování prosincového incidentu čelila tvrdé kritice. Krátce po obnovení provozu na Gatwicku zadržela dvě osoby, o dva dny později je ale propustila bez jakýchkoli obvinění. Žádné další zatčení v případu zatím neprovedla. Jeden z policejních velitelů také na začátku vyšetřování naznačil, že nad letištěm možná žádný dron vůbec nelétal.

Ve skutečnosti mohly být drony dokonce dva, které pachatel střídal, zatímco se jeden z nich nabíjel, píše The Times. Někteří svědci také uvedli, že v určitém momentě bylo možné nad letištní plochou pozorovat světla různých barev, což by svědčilo o přítomnosti dvou dronů najednou.

Létání s těmito dálkově ovládanými přístroji je v současnosti v Británii zakázáno do vzdálenosti jednoho kilometru od okraje letišť, přičemž za porušení předpisu hrozí i vězení. Britská vláda tento týden oznámila, že od poloviny března se bezpečnostní pásmo kolem letišť rozšíří na tři míle (bezmála pět kilometrů).

Související

Dron neboli kvadrokoptéra za letu

Letiště opět šikanují drony? Heathrow zastavilo na hodinu všechny odlety

Londýnské letiště Heathrow zastavilo dnes večer zhruba na hodinu všechny odlety. Preventivním opatřením reagovalo na zprávu, že v jeho okolí byl spatřen bezpilotní letoun, informovala agentura Reuters. Už před Vánocemi svědectví o dronech nad letištěm zastavilo na více než 36 hodin provoz na letišti Gatwick jižně od Londýna.

Více souvisejících

letiště Gatwick Drony Policie Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy