Útok dronů na letiště Gatwick? Zlom v případu, policie má nové podezřelé

Policisté vyšetřující prosincový výpadek provozu na londýnském Gatwicku, způsobený nepovoleným výskytem dronu, nyní podezírají bývalé či současné zaměstnance letiště. S odvoláním na nespecifikované zdroje v britské vládě to dnes napsal deník The Times. Vyšetřovatelé údajně soudí, že stroj nejspíše ovládala osoba se znalostí letištního areálu.

Neznámý dron krátce před vánočními svátky ochromil druhé nejrušnější letiště v Británii na 36 hodin, když se nad areálem objevil několikrát v různě dlouhých intervalech. Letiště kvůli tomu zrušilo tisícovku spojů a výluka dopadla na 140.000 pasažérů. Policie hrabství Sussex nashromáždila 130 svědectví o incidentu a při vyšetřování obešla přes 1000 domácností v okolí Gatwicku.

"Analýza výpovědí svědků, mezi nimiž byli i nejvýše postavení pracovníci letiště, dovedla vyšetřovatele k přesvědčení, že dron nejspíše ovládal někdo, kdo znal rozmístění objektů," uvádí The Times. Podle jednoho ze zdrojů deníku se vyšetřovatelé vážně zabývají možností, že pachatelem byl "roztrpčený zaměstnanec".

Dálkově ovládaný stroj, který způsobil na Gatwicku v čase největšího vytížení takový chaos, se policistům nepodařilo najít. Nevylučují prý, že jeho pilot jej řídil zevnitř letištního areálu. Vyšetřovatelé podle The Times také mají za to, že dron se při narušování provozu "skrýval" za různými stavbami, aby jej nemohly ovlivnit vojenské rušičky, které na Gatwick po vypuknutí problémů poslala britská armáda.

"(Pilot) znal jejich slepá místa, kde dron nemohl být zasažen. Zjevně to byl někdo s velmi dobrou znalostí Gatwicku, někdo, kdo tam pracoval," cituje jeden z nejmenovaných vládních zdrojů.

Policie v Sussexu kvůli průběhu vyšetřování prosincového incidentu čelila tvrdé kritice. Krátce po obnovení provozu na Gatwicku zadržela dvě osoby, o dva dny později je ale propustila bez jakýchkoli obvinění. Žádné další zatčení v případu zatím neprovedla. Jeden z policejních velitelů také na začátku vyšetřování naznačil, že nad letištěm možná žádný dron vůbec nelétal.

Ve skutečnosti mohly být drony dokonce dva, které pachatel střídal, zatímco se jeden z nich nabíjel, píše The Times. Někteří svědci také uvedli, že v určitém momentě bylo možné nad letištní plochou pozorovat světla různých barev, což by svědčilo o přítomnosti dvou dronů najednou.

Létání s těmito dálkově ovládanými přístroji je v současnosti v Británii zakázáno do vzdálenosti jednoho kilometru od okraje letišť, přičemž za porušení předpisu hrozí i vězení. Britská vláda tento týden oznámila, že od poloviny března se bezpečnostní pásmo kolem letišť rozšíří na tři míle (bezmála pět kilometrů).

Související

Dron neboli kvadrokoptéra za letu

Letiště opět šikanují drony? Heathrow zastavilo na hodinu všechny odlety

Londýnské letiště Heathrow zastavilo dnes večer zhruba na hodinu všechny odlety. Preventivním opatřením reagovalo na zprávu, že v jeho okolí byl spatřen bezpilotní letoun, informovala agentura Reuters. Už před Vánocemi svědectví o dronech nad letištěm zastavilo na více než 36 hodin provoz na letišti Gatwick jižně od Londýna.

Více souvisejících

letiště Gatwick Drony Policie Velká Británie

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 43 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 1 hodinou

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy