Německá kancléřka Angela Merkelová usiluje o uzavření "antišpionážní" dohody s Čínou, která by zajistila, že Německo nebude muset vyloučit Huawei ze staveb komunikačních sítí páté generace (5G) v zemi kvůli obavám ze špionáže. Uvedl to dnes na svých internetových stránkách německý časopis WirtschaftsWoche s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Někteří experti ale údajný německý záměr zpochybňují.
"Ekonomický poradce Merkelové Lars-Hendrik Röller byl nedávno v Číně, kde jednal o dohodě," citoval list zdroje.
Činnost firmy Huawei nyní pečlivě zkoumají západní vlády kvůli vztahům firmy s čínskou vládou a obvinění ze špionáže, které ale popírá. Spojené státy vyzvaly své spojence, aby nepoužívali technologie firmy, napsala agentura Reuters.
Odborníci na kybernetiku jsou podle WirtschaftsWoche překvapeni německým přístupem, protože obdobná dohoda mezi USA a Čínou z roku 2015 se ukázala jako neúčinná.
Angela Merkel strebt offenbar ein Anti-Spionageabkommen mit #China an. Im Gegenzug soll der umstrittene chinesische Technologiekonzern #Huawei in Deutschland weiter aktiv sein können. https://t.co/F22qWNh9LM pic.twitter.com/qpWgkV8Eyp
— WirtschaftsWoche (@wiwo) 27. února 2019
"Antišpionážní dohody jsou politické zástěrky," řekl ředitel Evropského centra pro mezinárodní politickou ekonomii (ECIPE) Hosuk Lee-Makiyama. "Dodržování nelze ověřit, protože odposlechy v telefonních sítích nelze prokázat." Odborníci se shodují, že taková dohoda by měla smysl jen v případě, že by byly dojednané konkrétní sankce za porušení.
Spolková vláda se chce vyhnout zákazu Huawei v Německu, protože se obává odvetných opatření pro své podniky v Číně. Americká vláda je však k přístupu Německa velmi kritická, dodal list.
Americká vláda při několika příležitostech varovala své spojence, aby nevyužívali pro stavbu mobilní infrastruktury 5G firmu Huawei. Důvodem je čínský zákon z loňského roku, který umožňuje vládě přinutit soukromé společnosti, jako Huawei, ke špionáži. Země jako Austrálie a Nový Zéland se již zákonem rozhodly vyloučit Huawei z výstavby důležité infrastruktury.
V Bruselu je německému přístupu k záležitosti Huawei věnována zvláštní pozornost, protože největší členský stát je považován za zemi, která určuje směr. Evropská komise se snaží najít pro všechny členské státy jednotný přístup. Bezpečnostní otázky jsou však záležitostí jednotlivých členských států, proto Brusel zatím žádný společný přístup nenalezl, dodal časopis.
Související
Angela Merkelová prozradila, o co Trumpovi vlastně jde
Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
Angela Merkelová , Huawei , Německo , špionáž , 5G síť
Aktuálně se děje
včera
Rusové zaútočili u ukrajinského pobřeží na dvě zahraniční lodě
včera
Rozhodnuto. Posádka ISS se poprvé v historii kvůli zdravotním problémům vrací na Zemi
včera
Mrtvých v Íránu je už 650. Chameneí slaví vítězství nad nepřáteli
včera
Z nitra EU přichází důrazné varování: Pokud Trump silou převezme Grónsko, bude to definitivní konec
včera
Grónsko brání dvě psí spřežení, vysmívá se Trump. Pořádně se plete
včera
NATO v reakci na zvyšující se aktivitu Ruska a Číny v polárních oblastech řeší bezpečnost v Arktidě
včera
Jsme připraveni na válku, odpovíme drtivou silou, vzkazuje Írán Trumpovi
včera
Turek na ministerstvu usedne. Stal se vládním zmocněncem pro Green Deal
včera
Le Penová bojuje o kandidaturu. Soud rozhodne, jestli se může stát prezidentkou
včera
Předpověď počasí se naplní. Meteorologové varují před ledovkou, bude silná
včera
Motoristé řeší, kam s Turkem. Možná pro něj našli místo
včera
Vězněn bez soudu, mučen od CIA. Údajný terorista dostal tučné odškodné, na svobodu ho přesto nepustili
včera
Kuba jako další Trumpův cíl? Pohrozil jí kompletním zastavením dodávek ropy
včera
Britové vyvinou pro Ukrajinu balistickou střelu. Nightfall bude zasahovat cíle hluboko v Rusku
včera
Vojenský zásah není jedinou možností. Jaké kroky USA zvažují v Íránu?
včera
Protesty v Íránu mají stovky mrtvých, Trump zvažuje vojenský zásah
včera
OBRAZEM: Pohádková Praha pod sněhem. Východ slunce, běžky na Karlově mostě i bruslení ve Stromovce
včera
Předpověď slibuje teplejší zimní počasí i problémy kvůli ledovce
11. ledna 2026 21:52
Loučil se i Biden. V USA pohřbili předčasně zesnulou vnučku Kennedyho
11. ledna 2026 20:56
Trenérské změny v Anglii. Rudí ďáblové skoncovali s Amorimem, do Chelsea jde kouč z Francie
Po londýnské Chelsea se krátce po Novém roce rozhodli rozloučit se svým trenérem i v Manchesteru United. Tam se o budoucnosti portugalského stratéga Rúbena Amorima hovořilo už dlouhou dobu, nakonec klubové vedení sáhlo ke krajnímu řešení až po více než roce od doby, kdy se Amorim objevil na lavičce poprvé. Nadále tak v klubu pokračuje hledání ideálního nástupce, který by dokázal navázat na legendárního Sira Alexe Fergusona. Během prvního pracovního týdne nového roku pak přišla i zpráva o novém trenérovi Chelsea. Tím se podle předpokladů stal dosavadní kouč francouzského Štrasburku Angličan Liam Rosenior.
Zdroj: David Holub