V poslední době se hodně mluvilo o smazání účtů na sociálních sítích kontroverznímu britskému aktivistovi a zakladateli a pravicové skupiny English Defence League (EDL) Tommymu Robinsonovi. Pro některé z nás je Robinson mučedníkem, který statečně bojuje proti démonům své domy, pro mnohé je pravicovým extremistou. Kde je ale pravda? Na tuto otázku se snaží najít odpověď deník Thesun.co.uk.
Tommy Robinson, vlastním jménem Stephen Christopher Yaxley-Lennon (35 let), se narodil v Lutonu, hrabství Bedfordshire, irské matce, která pracovala jako pekařka. Jeho nevlastní otec byl zaměstnán v místní automobilce Vauxhall. "Všichni lidé žijící v Lutonu jsou potomky přistěhovalců, ať už z Irska, západní Indie, nebo Ghany," řekl Robinson v roce 2013 v rozhovoru pro Telegraph. Navzdory dobrým studijním výsledkům se Robinson vždy identifikoval jako rebel a často se dostával do křížku s "muslimskými gangy", které údajně mohly za většinu jeho extempore v mládí.
Robinson se později stal zakladatelem a předsedou English Defence League (EDL) - Anglické obranné ligy, krajně pravicového pouličního hnutí. Extremistická skupina, která byla v roce 2009 taktéž bývalým spoluzakladatelem Britské národní strany, se už tehdy vymezovala proti šíření "militantního islámu". Robinson má v trestním rejstříku několik záznamů pro násilné trestné činy, včetně cestování na falešné doklady, drogových deliktů a výtržností. Proslul také protesty proti rozhodnutí FIFA zakázat anglickým fotbalovým mužstvům nosit na svých dresech květ vlčího máku. Do vězení se poprvé dostal v roce 2014, přičemž osudovým se mu staly úvěrové podvody.
Po vystudování leteckého inženýrství začal Robinson pracovat na letišti v Lutonu, odkud jej vyhodili za rvačku v opilosti. Podle jeho názoru v tom ale sehrálo roli více faktorů, včetně přísnějších bezpečnostních opatření po teroristických útocích 11. září 2001. Ani tyto excesy však nezabránily Robinsonovi v tom, aby se oženil, a zplodil tři děti. K jeho prvnímu smazání ze sociálních sítí, konkrétně z Twiterru, došlo 28. března 2018 poté, co porušil zásady komunity týkající se nenávistných projevů.
17. ledna oznámil Robinson, že byl smazán i jeho účet na YouTube, a že se jedná o rozsáhlou akci proti všem aktivistům, kteří jsou vyhodnoceni jako krajně pravicoví. Posléze přišel i o svůj profil na Facebooku a Instagramu. Jako důvod bylo taktéž uvedeno šíření nenávisti, které je v rozporu s politikou těchto platformu. Facebook se k tomu vyjádřil tak, že smazal Robinsonovi účet, neboť opakovaně porušoval zásady komunity vyzýváním nenávisti vůči muslimům.
I u nás v ČR máme podobnou skupinu, kterou Facebook kvůli dlouhodobému porušování zásad komunity bez možnosti odvolání zrušil. Jedná se konkrétně o "Naštvané matky, založené aktivistkou Evou Hrindovou. Ty se později transformovaly na Antifeministickou úderku, která většinu svých postů směřuje spíše na kritiku "vypjatého" feminismu a pojetí práv sexuálních menšin.
Ale zpět k Robinsonovi. Za zmínku totiž také stojí, že byl jmenován poradcem Strany nezávislosti Spojeného království UKIP. Její předseda Gerard Batten řekl, že mu bude ctí s ním pracovat, a že se jedná o člověka s velkým rozhledem. Jeho názor naopak nesdílí její exlídr Nigel Farage, podle něhož je Batten příliš posedlý Robinsonem a islámem, což může jeho UKIP naopak ublížit, protože bude směřovat příliš napravo, a to v době, kdy toryovci oslabují na úkor labouristů. Dokonce se nechal i slyšet, že se jej pokusí kvůli tomu odvolat z funkce předsedy.
Proč byl v květnu 2018 uvězněn?Robinson byl odsouzen 25. května 2018 ke 13 měsícům odnětí svobody nepodmíněně za pohrdání soudem, což se stalo předmětem mezinárodní pozornosti. Trestného činu se dopustil tím, že natáčel probíhající soudní proces v Leedsu, čímž ohrozil jeho průběh, což ostatně i sám přiznal. Něco podobného ale spáchal už v roce 2017 v Canterbury, za což mu byla uložená podmínka, kterou svým počínáním porušil. V obou případech šlo u trestnou činnost páchanou muslimskými gangy - znásilňování a obchod s bílým masem.
Kdyby se novinářům nepodařilo obejít zásadu mlčenlivosti, nikdy by se svět o Robinsonově uvěznění nedozvěděl. Soudce, který jej soudil, se tehdy nechal slyšet, že Robinson svými aktivitami už připravil britské daňové poplatníky o stovky tisíc liber. Tak jako tak si Robinson získal na svojí stranu velké množství lidí, kteří pak následně manifestovali na Downing Street se slogany #FreeTommy.
V červenci 2018 se Robinson odvolal proti rozsudku soudu nižší instance do Londýna, kde mu bylo slíbeno, že se jeho případ vyřeší ve zkráceném řízení. Už předtím zástupce amerického prezidenta Donalda Trumpa žádal britského velvyslance o Robinsonovo propuštění. Podle některých informací měla v pozadí stát lobby pravicového webu Breitbart amerického republikánského senátora Sama Brownbacka.
Byl nakonec propuštěn?1. srpna 2018 vyhověl Robinsonovi Odvolací soud v Londýně a propustil jej na kauci. Nemá však zcela vyhráno, neboť sice je na svobodě, ale stále čelí obvinění z trestného činu pohrdání soudem. Podle předsedy soudu lorda Burnetta a dalších dvou přísedících by se prvoinstanční soud v Leedsu měl jeho případem pouze znovu zabývat. K novému líčení pak skutečně došlo 27. září.
Robinson, kterému v případě obvinění stále hrozí až dva roky odnětí svobody, se nechal slyšet, že svým jednáním sice porušuje zákon a podle některých dokonce šíří nenávist vůči muslimům, ale že on jej považuje za morálně správné. Otázkou však zůstává, zda lze osobu, která měla už od mládí problémy se zákonem, a to nikoliv pouze v rámci svého údajného boje za "záchranu" Británie před "islamizací", za novodobého Jana Husa, který se nechal upálit pro svojí pravdu. Ostatně, kdo by chtěl, aby bránil evropskou křesťanskou civilizaci člověk, který byl v minulosti trestaný pro podvody, výtržnictví a drogové delikty?
Související
Londýn omezil demonstrace. Hrozí nákaza koronavirem a střety levice s pravicí
Britský extremista Robinson dostal trest, před soudem se vzápětí strhla mela
Tommy Robinson (Anglická obranná liga) , Velká Británie , islám , Demonstrace proti islamizaci Evropy (6.2.2015)
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 50 minutami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 2 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 5 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 9 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek