Vše, co byste měli vědět o Tommym Robinsonovi: Je kontroverzní aktivista mučedníkem?

V poslední době se hodně mluvilo o smazání účtů na sociálních sítích kontroverznímu britskému aktivistovi a zakladateli a pravicové skupiny English Defence League (EDL) Tommymu Robinsonovi. Pro některé z nás je Robinson mučedníkem, který statečně bojuje proti démonům své domy, pro mnohé je pravicovým extremistou. Kde je ale pravda? Na tuto otázku se snaží najít odpověď deník Thesun.co.uk.

Tommy Robinson, vlastním jménem Stephen Christopher Yaxley-Lennon (35 let), se narodil v Lutonu, hrabství Bedfordshire, irské matce, která pracovala jako pekařka. Jeho nevlastní otec byl zaměstnán v místní automobilce Vauxhall. "Všichni lidé žijící v Lutonu jsou potomky přistěhovalců, ať už z Irska, západní Indie, nebo Ghany," řekl Robinson v roce 2013 v rozhovoru pro Telegraph. Navzdory dobrým studijním výsledkům se Robinson vždy identifikoval jako rebel a často se dostával do křížku s "muslimskými gangy", které údajně mohly za většinu jeho extempore v mládí.

Robinson se později stal zakladatelem a předsedou English Defence League (EDL) - Anglické obranné ligy, krajně pravicového pouličního hnutí. Extremistická skupina, která byla v roce 2009 taktéž bývalým spoluzakladatelem Britské národní strany, se už tehdy vymezovala proti šíření "militantního islámu". Robinson má v trestním rejstříku několik záznamů pro násilné trestné činy, včetně cestování na falešné doklady, drogových deliktů a výtržností. Proslul také protesty proti rozhodnutí FIFA zakázat anglickým fotbalovým mužstvům nosit na svých dresech květ vlčího máku. Do vězení se poprvé dostal v roce 2014, přičemž osudovým se mu staly úvěrové podvody.

Po vystudování leteckého inženýrství začal Robinson pracovat na letišti v Lutonu, odkud jej vyhodili za rvačku v opilosti. Podle jeho názoru v tom ale sehrálo roli více faktorů, včetně přísnějších bezpečnostních opatření po teroristických útocích 11. září 2001. Ani tyto excesy však nezabránily Robinsonovi v tom, aby se oženil, a zplodil tři děti. K jeho prvnímu smazání ze sociálních sítí, konkrétně z Twiterru, došlo 28. března 2018 poté, co porušil zásady komunity týkající se nenávistných projevů.

17. ledna oznámil Robinson, že byl smazán i jeho účet na YouTube, a že se jedná o rozsáhlou akci proti všem aktivistům, kteří jsou vyhodnoceni jako krajně pravicoví. Posléze přišel i o svůj profil na Facebooku a Instagramu. Jako důvod bylo taktéž uvedeno šíření nenávisti, které je v rozporu s politikou těchto platformu. Facebook se k tomu vyjádřil tak, že smazal Robinsonovi účet, neboť opakovaně porušoval zásady komunity vyzýváním nenávisti vůči muslimům.

I u nás v ČR máme podobnou skupinu, kterou Facebook kvůli dlouhodobému porušování zásad komunity bez možnosti odvolání zrušil. Jedná se konkrétně o "Naštvané matky, založené aktivistkou Evou Hrindovou. Ty se později transformovaly na Antifeministickou úderku, která většinu svých postů směřuje spíše na kritiku "vypjatého" feminismu a pojetí práv sexuálních menšin.

Ale zpět k Robinsonovi. Za zmínku totiž také stojí, že byl jmenován poradcem Strany nezávislosti Spojeného království UKIP. Její předseda Gerard Batten řekl, že mu bude ctí s ním pracovat, a že se jedná o člověka s velkým rozhledem. Jeho názor naopak nesdílí její exlídr Nigel Farage, podle něhož je Batten příliš posedlý Robinsonem a islámem, což může jeho UKIP naopak ublížit, protože bude směřovat příliš napravo, a to v době, kdy toryovci oslabují na úkor labouristů. Dokonce se nechal i slyšet, že se jej pokusí kvůli tomu odvolat z funkce předsedy.

Proč byl v květnu 2018 uvězněn?

Robinson byl odsouzen 25. května 2018 ke 13 měsícům odnětí svobody nepodmíněně za pohrdání soudem, což se stalo předmětem mezinárodní pozornosti. Trestného činu se dopustil tím, že natáčel probíhající soudní proces v Leedsu, čímž ohrozil jeho průběh, což ostatně i sám přiznal. Něco podobného ale spáchal už v roce 2017 v Canterbury, za což mu byla uložená podmínka, kterou svým počínáním porušil. V obou případech šlo u trestnou činnost páchanou muslimskými gangy - znásilňování a obchod s bílým masem. 

Kdyby se novinářům nepodařilo obejít zásadu mlčenlivosti, nikdy by se svět o Robinsonově uvěznění nedozvěděl. Soudce, který jej soudil, se tehdy nechal slyšet, že Robinson svými aktivitami už připravil britské daňové poplatníky o stovky tisíc liber. Tak jako tak si Robinson získal na svojí stranu velké množství lidí, kteří pak následně manifestovali na Downing Street se slogany #FreeTommy.

V červenci 2018 se Robinson odvolal proti rozsudku soudu nižší instance do Londýna, kde mu bylo slíbeno, že se jeho případ vyřeší ve zkráceném řízení. Už předtím zástupce amerického prezidenta Donalda Trumpa žádal britského velvyslance o Robinsonovo propuštění. Podle některých informací měla v pozadí stát lobby pravicového webu Breitbart amerického republikánského senátora Sama Brownbacka.

Byl nakonec propuštěn?

1. srpna 2018 vyhověl Robinsonovi Odvolací soud v Londýně a propustil jej na kauci. Nemá však zcela vyhráno, neboť sice je na svobodě, ale stále čelí obvinění z trestného činu pohrdání soudem. Podle předsedy soudu lorda Burnetta a dalších dvou přísedících by se prvoinstanční soud v Leedsu měl jeho případem pouze znovu zabývat. K novému líčení pak skutečně došlo 27. září.

Robinson, kterému v případě obvinění stále hrozí až dva roky odnětí svobody, se nechal slyšet, že svým jednáním sice porušuje zákon a podle některých dokonce šíří nenávist vůči muslimům, ale že on jej považuje za morálně správné. Otázkou však zůstává, zda lze osobu, která měla už od mládí problémy se zákonem, a to nikoliv pouze v rámci svého údajného boje za "záchranu" Británie před "islamizací", za novodobého Jana Husa, který se nechal upálit pro svojí pravdu. Ostatně, kdo by chtěl, aby bránil evropskou křesťanskou civilizaci člověk, který byl v minulosti trestaný pro podvody, výtržnictví a drogové delikty?

Související

Policie Velká Británie

Londýn omezil demonstrace. Hrozí nákaza koronavirem a střety levice s pravicí

Londýnská policie omezila dobu trvání protestů, které se dnes mají uskutečnit v centru města. Demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí i akce příznivců krajní pravice musí skončit do 17:00 místního času (18:00 SELČ). Stoupencům jednotlivých táborů vyhradili policisté také oblasti, ve kterých se mohou shromažďovat. Londýnský starosta dnes opět vyzval, aby lidé zůstali raději doma.

Více souvisejících

Tommy Robinson (Anglická obranná liga) Velká Británie islám Demonstrace proti islamizaci Evropy (6.2.2015)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy