Vše, co byste měli vědět o Tommym Robinsonovi: Je kontroverzní aktivista mučedníkem?

V poslední době se hodně mluvilo o smazání účtů na sociálních sítích kontroverznímu britskému aktivistovi a zakladateli a pravicové skupiny English Defence League (EDL) Tommymu Robinsonovi. Pro některé z nás je Robinson mučedníkem, který statečně bojuje proti démonům své domy, pro mnohé je pravicovým extremistou. Kde je ale pravda? Na tuto otázku se snaží najít odpověď deník Thesun.co.uk.

Tommy Robinson, vlastním jménem Stephen Christopher Yaxley-Lennon (35 let), se narodil v Lutonu, hrabství Bedfordshire, irské matce, která pracovala jako pekařka. Jeho nevlastní otec byl zaměstnán v místní automobilce Vauxhall. "Všichni lidé žijící v Lutonu jsou potomky přistěhovalců, ať už z Irska, západní Indie, nebo Ghany," řekl Robinson v roce 2013 v rozhovoru pro Telegraph. Navzdory dobrým studijním výsledkům se Robinson vždy identifikoval jako rebel a často se dostával do křížku s "muslimskými gangy", které údajně mohly za většinu jeho extempore v mládí.

Robinson se později stal zakladatelem a předsedou English Defence League (EDL) - Anglické obranné ligy, krajně pravicového pouličního hnutí. Extremistická skupina, která byla v roce 2009 taktéž bývalým spoluzakladatelem Britské národní strany, se už tehdy vymezovala proti šíření "militantního islámu". Robinson má v trestním rejstříku několik záznamů pro násilné trestné činy, včetně cestování na falešné doklady, drogových deliktů a výtržností. Proslul také protesty proti rozhodnutí FIFA zakázat anglickým fotbalovým mužstvům nosit na svých dresech květ vlčího máku. Do vězení se poprvé dostal v roce 2014, přičemž osudovým se mu staly úvěrové podvody.

Po vystudování leteckého inženýrství začal Robinson pracovat na letišti v Lutonu, odkud jej vyhodili za rvačku v opilosti. Podle jeho názoru v tom ale sehrálo roli více faktorů, včetně přísnějších bezpečnostních opatření po teroristických útocích 11. září 2001. Ani tyto excesy však nezabránily Robinsonovi v tom, aby se oženil, a zplodil tři děti. K jeho prvnímu smazání ze sociálních sítí, konkrétně z Twiterru, došlo 28. března 2018 poté, co porušil zásady komunity týkající se nenávistných projevů.

17. ledna oznámil Robinson, že byl smazán i jeho účet na YouTube, a že se jedná o rozsáhlou akci proti všem aktivistům, kteří jsou vyhodnoceni jako krajně pravicoví. Posléze přišel i o svůj profil na Facebooku a Instagramu. Jako důvod bylo taktéž uvedeno šíření nenávisti, které je v rozporu s politikou těchto platformu. Facebook se k tomu vyjádřil tak, že smazal Robinsonovi účet, neboť opakovaně porušoval zásady komunity vyzýváním nenávisti vůči muslimům.

I u nás v ČR máme podobnou skupinu, kterou Facebook kvůli dlouhodobému porušování zásad komunity bez možnosti odvolání zrušil. Jedná se konkrétně o "Naštvané matky, založené aktivistkou Evou Hrindovou. Ty se později transformovaly na Antifeministickou úderku, která většinu svých postů směřuje spíše na kritiku "vypjatého" feminismu a pojetí práv sexuálních menšin.

Ale zpět k Robinsonovi. Za zmínku totiž také stojí, že byl jmenován poradcem Strany nezávislosti Spojeného království UKIP. Její předseda Gerard Batten řekl, že mu bude ctí s ním pracovat, a že se jedná o člověka s velkým rozhledem. Jeho názor naopak nesdílí její exlídr Nigel Farage, podle něhož je Batten příliš posedlý Robinsonem a islámem, což může jeho UKIP naopak ublížit, protože bude směřovat příliš napravo, a to v době, kdy toryovci oslabují na úkor labouristů. Dokonce se nechal i slyšet, že se jej pokusí kvůli tomu odvolat z funkce předsedy.

Proč byl v květnu 2018 uvězněn?

Robinson byl odsouzen 25. května 2018 ke 13 měsícům odnětí svobody nepodmíněně za pohrdání soudem, což se stalo předmětem mezinárodní pozornosti. Trestného činu se dopustil tím, že natáčel probíhající soudní proces v Leedsu, čímž ohrozil jeho průběh, což ostatně i sám přiznal. Něco podobného ale spáchal už v roce 2017 v Canterbury, za což mu byla uložená podmínka, kterou svým počínáním porušil. V obou případech šlo u trestnou činnost páchanou muslimskými gangy - znásilňování a obchod s bílým masem. 

Kdyby se novinářům nepodařilo obejít zásadu mlčenlivosti, nikdy by se svět o Robinsonově uvěznění nedozvěděl. Soudce, který jej soudil, se tehdy nechal slyšet, že Robinson svými aktivitami už připravil britské daňové poplatníky o stovky tisíc liber. Tak jako tak si Robinson získal na svojí stranu velké množství lidí, kteří pak následně manifestovali na Downing Street se slogany #FreeTommy.

V červenci 2018 se Robinson odvolal proti rozsudku soudu nižší instance do Londýna, kde mu bylo slíbeno, že se jeho případ vyřeší ve zkráceném řízení. Už předtím zástupce amerického prezidenta Donalda Trumpa žádal britského velvyslance o Robinsonovo propuštění. Podle některých informací měla v pozadí stát lobby pravicového webu Breitbart amerického republikánského senátora Sama Brownbacka.

Byl nakonec propuštěn?

1. srpna 2018 vyhověl Robinsonovi Odvolací soud v Londýně a propustil jej na kauci. Nemá však zcela vyhráno, neboť sice je na svobodě, ale stále čelí obvinění z trestného činu pohrdání soudem. Podle předsedy soudu lorda Burnetta a dalších dvou přísedících by se prvoinstanční soud v Leedsu měl jeho případem pouze znovu zabývat. K novému líčení pak skutečně došlo 27. září.

Robinson, kterému v případě obvinění stále hrozí až dva roky odnětí svobody, se nechal slyšet, že svým jednáním sice porušuje zákon a podle některých dokonce šíří nenávist vůči muslimům, ale že on jej považuje za morálně správné. Otázkou však zůstává, zda lze osobu, která měla už od mládí problémy se zákonem, a to nikoliv pouze v rámci svého údajného boje za "záchranu" Británie před "islamizací", za novodobého Jana Husa, který se nechal upálit pro svojí pravdu. Ostatně, kdo by chtěl, aby bránil evropskou křesťanskou civilizaci člověk, který byl v minulosti trestaný pro podvody, výtržnictví a drogové delikty?

Související

Policie Velká Británie

Londýn omezil demonstrace. Hrozí nákaza koronavirem a střety levice s pravicí

Londýnská policie omezila dobu trvání protestů, které se dnes mají uskutečnit v centru města. Demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí i akce příznivců krajní pravice musí skončit do 17:00 místního času (18:00 SELČ). Stoupencům jednotlivých táborů vyhradili policisté také oblasti, ve kterých se mohou shromažďovat. Londýnský starosta dnes opět vyzval, aby lidé zůstali raději doma.

Více souvisejících

Tommy Robinson (Anglická obranná liga) Velká Británie islám Demonstrace proti islamizaci Evropy (6.2.2015)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy