Tribunál Soudního dvora EU zamítl stížnost palestinského radikálního hnutí Hamás na Evropskou unii. Hnutí, které od roku 2007 ovládá palestinské Pásmo Gazy a vede ozbrojený boj s Izraelem, chtělo u unijního soudu dosáhnout svého vyřazení z unijního seznamu teroristických organizací. Tribunál svůj verdikt, zveřejněný dnes na stránkách Soudního dvora EU, zdůvodnil mimo jiné útoky Hamásu na Izrael.
EU zařadila Hamás na svůj seznam teroristických organizací už v září 2001 v rámci boje proti terorismu, který tehdy zintenzivnilo mezinárodní společenství po atentátech na USA z 11. září. Zařazení na seznam mimo jiné znamená zablokování financí pro hnutí z unijních zemích.
Hamás ve stížnosti argumentoval mimo jiné tím, že je "legálním politickým hnutím", které vyhrálo volby v palestinské autonomii. Soud ve verdiktu v reakci na to uvedl, že se hnutí nepodařilo prokázat oddělení jeho politické složky a ozbrojeného křídla (brigád Kásam).
Palestinské hnutí Hamás sice v lednu 2006 vyhrálo parlamentní volby v palestinské autonomii, poté ale vypukly střety mezi jeho příznivci a stoupenci druhé velké palestinské strany Fatah, v jejímž čele stojí nyní šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Hamás v roce 2007 ovládl Pásmo Gazy, z něhož podniká ozbrojené útoky proti Izraeli. Fatah je vůdčí palestinskou silou na Západním břehu Jordánu, okupovaném Izraelem.
Hamás také organizuje od loňského března na hranicích Pásma Gazy a Izraele manifestace, při nichž někteří Palestinci zapalují pneumatiky, hází na izraelské vojáky kameny a posílají na izraelské území zápalné balonky. Izraelská armáda reaguje střelbou ostrými náboji, za což ji kritizovala i OSN. Téměř roční protesty si vyžádaly už na 190 mrtvých Palestinců a několika mrtvých Izraelců a tisíce zraněných.
Proti dnešnímu verdiktu unijního Tribunálu se lze podle agentury DPA odvolat k unijnímu Soudnímu dvoru, což je druhá složka Soudního dvora EU.
Související
Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu ohledně protiruských sankcí
Maďarsko prohrálo další soud s EU, týkal se protiimigrační politiky
Soudní dvůr EU , Hamás , EU (Evropská unie) , Terorismus
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
před 1 hodinou
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
před 1 hodinou
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
před 1 hodinou
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
před 2 hodinami
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
před 3 hodinami
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
před 4 hodinami
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
před 4 hodinami
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
před 5 hodinami
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
před 6 hodinami
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
před 7 hodinami
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
před 8 hodinami
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
včera
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
včera
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
včera
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
včera
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
včera
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
včera
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
včera
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
Írán začal uplatňovat svůj rostoucí vliv nad jednou z nejdůležitějších námořních tras světa a od některých obchodních plavidel vyžaduje poplatky za průjezd Hormuzským průlivem. Podle informací agentury Bloomberg se jedná o neformální mýtné, které je vyžadováno nárazově. Platby za jednu plavbu mohou dosahovat až výše dvou milionů dolarů, což vyvolává značnou nervozitu na světových trzích.
Zdroj: Libor Novák