Padne vláda kvůli rychlodráze? Italská politika je v krizi kvůli vlakům

Itálii se vyhrotil vládní spor o výstavbu rychlodráhy z Turína do Lyonu TAV a podle italské agentury ANSA neshody ohrožují osud vládní koalice. Koaliční partneři - šéf Ligy a vicepremiér Matteo Salvini a vůdce Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi Di Maio - mají odlišné názory na to, zda se má s nákladným projektem, na nějž přispívá velkým dílem Evropská unie, pokračovat.

Stavba je společným italsko-francouzským projektem. Salvini dnes odešel od jednání o kontraktech s tím, že je ochoten jednat dál až v pondělí. Di Maio řekl, že Salvini si nemůže dovolit říci, že se s ním uvidí znovu až v pondělí. "Musí se pracovat o víkendu," řekl před novináři. Požádal také premiéra Giuseppe Conteho, aby se snažil kontrakty zablokovat. ANSA píše, že tendry mají být schváleny nejpozději v pondělí. Evropská komise už Itálii varovala, že nedodrží-li termín, může o evropský příspěvek přijít.

Konflikt mezi oběma politiky se vyhrotil ve čtvrtek večer, když Di Maio Salviniho obvinil z nezodpovědnosti a neplnění koaliční dohody. Ta předpokládala nová jednání o TAV, ale nikoli odstoupení od projektu. Salvini dnes ráno řekl, že Liga v parlamentu nikdy nebude hlasovat pro zablokování projektu, jak to chce M5S. Někteří politici z Ligy navrhli, aby se tendry schválily v termínu s tím, že mohou být zrušeny podle toho, jak dopadne koaliční spor. Di Maio s tím nesouhlasí, protože podle něj je nesmyslné určit peníze na projekt a teprve pak diskutovat o tom, zda se v něm bude pokračovat. Považuje za "absurdní" ohrožovat koalici kvůli TAV a vyzval Salviniho, aby se snažil dohodnout.

EU má zaplatit 40 procent ceny, Itálie 35 procent a Francie 25 procent. Conte ve čtvrtek řekl, že má pochybnosti o ceně a že konečné rozhodnutí musí být založeno na analýze návratnosti, již už vláda nechala udělat. Zadal ji ministr dopravy Danilo Toninelli z M5S. Dokument TAV označuje za plýtvání veřejnými penězi. Conte slíbil, že o pochybnostech, jež vyvolala tato analýza, bude jednat s EU a Francií. Di Maio tomu přitakal, zatímco Salvini řekl, že bude TAV nadále podporovat. Podle Ligy projekt pomůže ekonomice a přispěje ke snížení znečištění z dopravy.

Francouzská ministryně dopravy Elisabeth Borneová dnes řekla, že EK je ochotná zvýšit podíl příspěvku EU na 50 procent, takže Itálie a Francie by uhradily po 25 procentech nákladů. Paříž podle ní o projekt stále stojí.

Související

Více souvisejících

Itálie Giuseppe Conte Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd) Matteo Salvini (Liga severu) Vlaky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

před 2 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

před 6 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

Českou řidičku zabil ve Švýcarsku kámen odražený z kamionu

Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil kámen, který se odrazil od protijedoucího kamionu, informovala na svém webu místní policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy