Konec dvojí kvality potravin je blízko, zní z EU. Existuje ale důvod ke skepsi

Za výhru členských zemí z bývalého Východního bloku označuje server Politico chystanou legislativu, která má ukončit dnes běžnou praxi dvojí kvality potravin napříč zeměmi Evropské unie. Nová pravidla však ještě musí schválit europoslanci.

Podle serveru Politico si už brzy spotřebitelé v Praze budou moci vychutnat Coca-Colu se stejným složením, jaká se dnes prodává v Berlíně. Ve středu totiž mělo dojít na úrovni Evropské unie k dohodě ohledně pravidel pro dvojí kvalitu potravin, na kterou upozorňovali především politici ze střední a východní Evropy.

Dnes běžná praxe dvojí kvality potravin bude nově označena za klamnou obchodní praktiku. Společnostem, které poruší stanovená pravidla, bude hrozit pokuta ve výši až 4 % ročního obratu. „Je to poprvé, co někdo uznal, že to takhle funguje,“ řekl Politicu jeden ze členů Evropské komise.

Za stanovení pravidel v oblasti dvojí kvality potravin lobbovaly především státy bývalého Východního bloku, zatímco západoevropské státy pochybovaly o tom, že je podobná legislativa vůbec potřeba.

Příznivci vzniku jasných pravidel argumentovaly řadou studií, které potvrdily, že rybí prsty firmy Iglo prodávané v Čechách obsahují o 7 % méně rybího masa než v sousedním Německu. Český Sprite rovněž obsahoval větší množství sladidel než německý, který naopak obsahoval více cukru.

Návrh zákona, který má Politico k dispozici, definuje produkt dvojí kvality jako takový, který má zřetelně jiné složení. Firmy jej nově nebudou moci uvést na trh, pokud si rozdílné složení nedokážou věrohodně obhájit. Jiné složení úřady povolí např. v případě akutního nedostatku některé z ingrediencí nebo při existenci specifické národní legislativy.

Potravinářský průmysl si dlouho stál za názorem, že rozdíly ve složení nesouvisí s kvalitou potravin, ale s jinými preferencemi spotřebitelů v jednotlivých zemích. Podle nových pravidel tento argument rozhodně neobstojí. Nově by v takovém případě musela firma zřetelně informovat o odlišném složení produktu.

Text však neobsahuje jasnou definici zřetelného rozdílu ve složení ani nijak nepopisuje, jak se bude určovat odklon od základní receptury produktu. Zástupci Evropské komise Politicu řekli, že nebyl zájem pokrýt všechny problémy, ale zabránit hlavně nejzávažnějším proviněním firem.

Rozhodování o dvojí kvalitě potravin má připadnout příslušným úřadům v jednotlivých členských zemích. V textu je rovněž uvedeno, že pokud bude pochybná praxe výrobců pokračovat, může se Brusel k tématu vrátit a vypracovat další legislativní opatření.

Jeden ze členů Evropské komise Politicu řekl, že dohoda na kompromisu v oblasti dvojí kvality potravin byla nutná ke spojení středoevropských a východoevropských členských států se skeptičtějším západem Evropy. Pravidla však ještě musí schválit Evropský parlament a Evropská rada.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Evropské spotřebitelské centrum potraviny jídlo Coca-Cola

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy