Pařížskou katedrálu Notre-Dame, kterou v pondělí večer poničil požár, se podaří opravit. Rekonstrukce ale bude trvat nejspíš i déle než deset let. Při obnově takto významné stavby ze středověku nelze nic uspěchat a důležité bude využít v maximální míře původní originální technologie. Firem, které to dokážou, je řada.
"Rekonstrukce bude určitě trvat déle než deset let. Záleží na kapacitách, jaká technologie bude použitá," řekl ČTK restaurátor Zdeněk Fučík. Důležité je nyní zjistit, jak je na tom stabilita klenby. Jako největší nebezpečí vidí degradaci kamene. "Tam bude mušlový vápenec, protože téměř celá Paříž je z mušlového vápence, který se tam v okolí těží. Ten kámen je velice měkký, takže požárem asi utrpěl," uvedl.
Zkušenosti s tímto kamenem má ze stavby české ambasády. S firmou, která prováděla rekonstrukci Notre-Dame, Fučík v minulosti spolupracoval. Požár a jeho následky jsou podle něj strašným neštěstím, co se týče ztráty jedné z nejslavnějších památek na světě.
Podle Michala Patrného z Národního památkového ústavu bude oprava katedrály proveditelná, trvat ale bude velice dlouho. Podobným způsobem podle něj vyhořela za první světové války v roce 1914 i katedrála v Remeši, která byla po rekonstrukci otevřena v roce 1938. Důležité je podle Patrného to, že se oheň nedostal dovnitř pařížské katedrály.
"Tomu nejhoršímu se podařilo zabránit," zhodnotil. Podle jeho informací shořel celý krov nad katedrálou, zřítila se sanktusníková věž a asi na třech místech je proražená klenba. Katedrála podle něj před požárem nebyla v příliš dobrém stavu a rekonstrukce byla zapotřebí. "Nedostávaly se na ni peníze. V tomto případě požár paradoxně v něčem pomůže," dodal.
V případě rekonstrukce tak významné památky, jako je Chrám Matky Boží, bude podle Patrného kladen důraz na to, aby se používaly původní technologie v maximální možné míře. Ve Francii, kde je mnoho významných středověkých památek, bude nabídka firem, které mohou takovou rekonstrukci provést, velká. "Koneckonců nemusí to být francouzská firma, po celém světě je řada odborníků," doplnil.
Pavel Kodera z Centra stavitelského dědictví Plasy vnímá budoucí rekonstrukci katedrály jako příležitost vrátit do života původní, leckdy zapomenuté technologie a dohledat precizní řemeslo. Návrat takové praxe by byl přínosem pro poznání minulosti, ale i pro údržbu a opravy památek v mezinárodním měřítku. Při obnově takto významné středověké stavby by se podle něj nemělo nic uspěchat. V minulosti se katedrály stavěly staletí.
Pražská katedrála se stavěla od 14. století a byla dokončena ve 20. století, na čemž se podepsaly i politické vlivy. Katedrála v Barceloně se staví přes sto let, byť jde o specifickou stavbu. Kodera je přesvědčen, že se katedrálu v Paříži podaří dát znovu do pořádku. "Nikdy už ale nebude dosaženo té původní autentické podoby, která je navždy poškozená a zničená," poznamenal.
Při požáru byly zřejmě zničeny i staré skleněné vitráže, s jejichž obnovou mají zkušenosti výtvarníci z Nového Boru. Podle vedoucího ateliéru Kolektiv Ateliers Zdeňka Kudláčka je těžké na dálku posoudit, jak náročná oprava bude. Tam, kde byla okna při požáru zničena, bude podle Kudláčka nutné vyrobit repliky. U oken, která byla jen poškozená, dostane zřejmě přednost zrestaurování. Práce budou náročné, nejde jen o okna vyskládaná z barevných sklíček, ale také malovaná.
"U gotických oken jde většinou o malované vitráže, ať už jsou to dekory nebo postavy a hodně záleží na tom, jak je ta původní sklářská barva ošetřená. Výpal tehdy nebyl tak kvalitní, takže po těch staletích barva na těch sklech drží špatně a je potřeba ji tam zafixovat. Bude to o hloubkové expertize a individuálním přístupu ke každému oknu," řekl Kudláček.
Požár v katedrále Notre-Dame propukl v pondělí večer a dnes dopoledne se ho podařilo uhasit. Příčina požáru není dosud známá. Podle předběžných zjištění vznikl neúmyslným zaviněním, zřejmě v souvislosti s renovací špičky kostelní věže. Podle restaurátora Fučíka se při rekonstrukcích památek dodržují bezpečnostní pravidla jako na každé jiné stavbě. Důležitá je podle něj okamžitá likvidace odpadů, jako jsou látky napuštěné fermeží.
Související
Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev
Notre-Dame se po pěti letech od požáru opět otevře. Návštěvníky čeká zásadní změna
katedrála Notre-Dame , požár katedrály Notre-Dame (15. dubna 2019) , architektura
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 10 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák