Španělský král Felipe VI. přebíral před pěti lety, 19. června 2014, trůn s úkolem pozvednout monarchii, jejíž pověst předtím pošramotilo několik afér královské rodiny. Žezlo od otce přebíral navíc v době ekonomické krize. Ač se o něm tehdy psalo jako o nejpřipravenějším následníkovi trůnu v historii země, v některých záležitostech podle kritiků neobstál. Navíc podle mnohých Španělů monarchii vzdálil lidem svým chladným vystupováním, odlišným od neokázalého stylu jeho otce.
Nejožehavějším problémem byl pro krále Felipeho VI. přístup ke katalánským separatistům. Ti za jeho vlády získali absolutní většinu v regionálním parlamentu, který na podzim 2017 schválil rezoluci o nezávislosti. Někteří Španělé se domnívají, že král nedostál své roli být "králem všech", když neotevřel dveře pro dialog.
K napjaté situaci kolem Katalánska Felipe VI. se dlouho nevyjadřoval. Až 3. října 2017, dva dny po referendu o nezávislosti Katalánska, obvinil v televizním projevu katalánskou vládu, že rozbila "harmonii v katalánské společnosti". Nijak neodsoudil zákrok španělské policie, která zabavovala volební urny a bránila lidem, i za použití obušků a gumových projektilů, ve vstupu do volebních místností. Zástupce španělské vlády v Katalánsku se přitom za policejní násilí při referendu později omluvil.
Další těžké momenty mu přinesly teroristické útoky v Barceloně a v Cambrils v srpnu 2017, kde auta najíždějící do lidí zahubila celkem 16 osob. Felipe VI. následujícího dne zúčastnil pietního shromáždění na Katalánském náměstí a tamtéž i velké demonstrace o deset dní později, která měla ukázat jednotu Španělska vůči terorismu.
Mladý španělský král musel řešit i politickou krizi v zemi, která vypukla po prosincových parlamentních volbách v roce 2015, ve kterých žádná ze dvou tradičních stran španělské politické scény (lidovci a socialisté) nezískala absolutní většinu.
Král v roce 2016 absolvoval několikrát sérii schůzek s lídry politických stran, třikrát pověřil sestavením vlády lídra lidovců Mariana Rajoye a jednou šéfa druhé nejsilnější strany socialistu Pedra Sáncheze. Nejprve Rajoy nabídku odmítl, pak nedostal důvěru poslanců ani Sánchez ani Rajoy a poprvé ve čtyřicetileté demokratické historii Španělska se musely volby opakovat. Španělsko tedy skoro rok čekalo na novou vládu.
Felipe VI. se narodil 30. ledna 1968 v Madridu jako třetí dítě Juana Carlose Bourbonského a řecké princezny Sofie. Jeho otec nastoupil na trůn v roce 1975 po smrti diktátora Franka. Felipe se jako jediný syn stal automaticky následníkem trůnu, jemuž náleží titul princ z Asturie, Girony a Viany.
Před nástupem na univerzitu maturoval na kanadské střední škole a prošel třemi vojenskými akademiemi. V současnosti má mimo jiné hodnost podplukovníka generálního štábu jednotek pozemní pěchoty.
Poté studoval v letech 1988 až 1993 práva a ekonomii v Madridu a v letech 1993 až 1995 mezinárodní vztahy na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu.
Král Felipe VI. umí francouzsky a anglicky, ve volném čase se věnuje hvězdářství, rád lyžuje, hraje squash, jeho vášní jsou plachetnice. V roce 1992 se dokonce účastnil olympiády v Barceloně jako člen španělského jachtařského týmu.
Po sérii krátkých známostí se v květnu 2004 oženil s populární španělskou novinářkou Letizií Ortizovou, v říjnu 2005 se Letizii narodila infantka Leonor, v dubnu 2007 infantka Sofie.
V ČR byl Felipe VI. dvakrát, ještě jako následník trůnu. V září 2005 v Praze zahájil působení pobočky Cervantesova institutu. A jeho čtyřdenní oficiální návštěva v květnu 2001 byla zároveň jeho první oficiální cestou do střední a východní Evropy. Felipe tehdy kromě Prahy navštívil i Český Krumlov a Šumavu a na slavnostní večeři recitoval verše Jaroslava Seiferta.
Související
Rozzuřený dav se vrhnul na krále Filipa. Proti obětem záplav zasáhla policie
Španělský král Felipe VI. musel do izolace, byl v kontaktu s nakaženým koronavirem
Král Felipe VI. (Španělsko) , Španělsko
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 16 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 51 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska.
Zdroj: Libor Novák