Čeští potápěči identifikovali v Itálii vrak parníku, v roce 1918 ho zasáhlo torpédo

Tým českých potápěčů a historiků minulý týden v jižní Itálii při několika ponorech zdokumentoval a identifikoval vrak italského parníku S/S Bosforo. Parník o délce 111 metrů a výtlaku 2700 tun se potopil v lednu 1918 po zásahu torpéda, vypáleného rakousko-uherskou ponorkou U 28. Kapitánem ponorky byl Čech Zdenko Hudeček, jenž patřil mezi nejúspěšnější ponorkové velitele rakousko-uherského námořnictva. Za svou kariéru potopil 11 lodí.

Potápěči z Czech Diving Teamu se už téměř 20 let specializují na identifikaci vraků, které mají spojitost s českou historií, řekl dnes ČTK vedoucí expedice Zdeněk Partyngl z Klatov.

Vrak parníku před několika lety náhodně objevili italští rybáři asi šest kilometrů od mysu Spartivento v Kalábrii. Podrobný průzkum a jeho identifikaci provedla až výprava českých potápěčů a dva jejich italští kolegové. "Ponory byly velmi technicky náročné i nebezpečné, protože v místě byl silný proud a velmi špatná viditelnost," popsal Partyngl. Vrak je podle něj značně poškozený. Z velké části to způsobil zásah torpéda, dílo zkázy dokonala následná exploze kotle a náraz parníku na mořské dno. Vrak leží v hloubce asi 62 metrů, je roztržený na dvě části a leží na levoboku.

Potápěči při ponorech pořídili maximální množství dokumentace a s pomocí historiků ji porovnali s dobovými materiály, fotografiemi a archivními dokumenty. Informace o potopeném parníku měli už dříve ze záznamů v lodním deníku ponorky U28, který je uložen ve vojenském archívu ve Vídni.

Loď byla původně vyrobena v roce 1878 v loděnicích v Glasgow ve Skotsku pod jménem Wistow Hall, několikrát prodána a přejmenována na S/S Bosforo.

Osudná se jí stala plavba s vojenským materiálem 12. ledna 1918. Torpédo zasáhlo loď ve 21:15, těžce poškozený parník klesl ke dnu během několika minut. Zahynulo v něm 36 italských námořníků.

Potápěči z Czech Diving Teamu se zaměřují na vraky lodí, které mají souvislost s Českem. Podnikli expedice v Chorvatsku, v Itálii, v Černé Hoře, v Albánii, ve Španělsku, v Polsku i v oblasti Baham. K jejich největším úspěchům patřil v roce 2008 objev vraku obrněného křižníku Giuseppe Garibaldi z první světové války v Chorvatsku. Před dvěma lety se v Albánii s pomocí tamních spolupracovníků jako první ponořili k vraku rakousko-uherské ponorky U-16, která se potopila v roce 1916.

Související

Ilustrační foto

Čeští potápěči se dostali k vraku rakousko-uherské ponorky

Vlora (Albánie) - Czech Diving Team se zabývá pátráním po potopených lodí spojených s českou historií a nyní si na své konto může připsat další úspěch. Českým potápěčům v Albánii se zřejmě jako prvním podařilo potopit k vraku rakousko-uherské ponorky U16.

Více souvisejících

Czech Diving Team Itálie vraky lodí Moře Potápění

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 1 hodinou

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 3 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy