Co bude s uprchlíky na Sea-Watch? Neziskovky neuspěly u soudu ve Štrasburku

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odmítl nařídit Itálii, aby nechala ve svém přístavu vystoupit 42 afrických migrantů z lodi Sea Watch. Ti jsou na palubě plavidla stejnojmenné německé nevládní organizace už dva týdny. Soud v úterý ale vyzval italské úřady, aby poskytly potřebnou péči migrantům na lodi, kteří ji potřebují kvůli svému zdravotnímu stavu či věku. Podobně evropský soud rozhodl například už letos v lednu.

Štrasburský soud svůj verdikt zdůvodnil tím, že na lodi už není nikdo z kategorie ohrožených osob, a proto nemůže vydat předběžné opatření. "Neexistují závažné a urgentní důvody, které by vyžadovaly přijetí okamžitého předběžného opatření," uvedl mimo jiné soud. Dodal, že Itálie už povolila vystoupit z této lodě 11 lidem v ohrožení.

Loď Sea Watch 3, která pluje pod nizozemskou vlajkou, nalodila 53 migrantů 12. června u libyjských břehů a od té doby krouží v mezinárodních vodách u italského ostrova Lampedusa, protože místní úřady jí nedovolily vplout do italských vod. Podle nového italského zákona za porušení tohoto zákazu hrozí vysoká pokuta. Vstup na pevninu povolila Itálie pouze deseti dětem a těhotným ženám (15. června) a jednomu nemocnému (22. června).

Zástupci organizace Sea Watch v úterý televizi Euronews sdělili, že na palubě je 42 lidí, včetně tří nezletilých, z nichž nejmladšímu je 12 let.

Rozhodnutí evropského soudu přivítal italský ministr vnitra Matteo Salvini, který loni po nástupu do úřadu začal s přísnou protiimigrační politikou, aby snížil masovou vlnu migrace, s níž se Itálie v posledních letech potýkala. Mimo jiné, stejně jako Malta, začala Itálie své přístavy zavírat lodím zahraničních nevládních organizací. Obě země tím chtějí kromě jiného přimět EU, aby problém migrace systémově řešila.

This is the track of the #SeaWatch 3 the last days. It draws the border between Italian territorial water and international water. Can you see it?42 people are forcibly kept outside. 42 people that Europe, a continent of over 500 million inhabitants, does not want. Forty-two. pic.twitter.com/0iNndCKQiu

— Sea-Watch International (@seawatch_intl) 23. června 2019

"Evropský soud pro lidská práva zamítl žádost Sea Watch. Také on zvolil pořádek, zdravý rozum, zákon a spravedlnost Itálie: přístavy uzavřené obchodníkům s lidmi a jejich spolupachatelům," napsal Salvini v úterý na twitteru. Stejně jako evropský soud už dříve i italský oblastní soud odmítl žádost Sea Watch 3 o vstup do italských teritoriálních vod.

Italskou vládu tento týden vyzvaly i čtyři desítky neziskových organizací z Evropy, aby nechala migranty z lodě Sea Watch 3 vystoupit na italském území. Německá kapitánka Carola Racketeová v úterý italským médiím řekla, že zvažuje zakotvit u italských břehů i přes hrozbu sankcí, protože situace na palubě je podle ní už neudržitelná.

Podobný případ řešil evropský soud například letos v lednu, kdy žádost organizace Sea Watch o vylodění 47 afrických migrantů rovněž zamítl. I tehdy vyzval Itálii, aby běžencům na lodi poskytla co nejrychleji lékařskou a další základní pomoc. Běženci se dostali na pevninu tehdy skoro po dvou týdnech, když se podařilo vyjednat, že si je rozdělí Itálie a několik dalších evropských zemí.

Související

Více souvisejících

Sea Watch uprchlíci Itálie Štrasburk

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 54 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy