Loď španělské neziskovky vyráží zachraňovat uprchlíky, navzdory zákazu

Španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms oznámila, že vyrazí opět k břehům Afriky zachraňovat migranty, ač to její lodi letos zakázaly španělské úřady a přesto, že Itálie a Malta lodím nevládních organizací nedovolují migranty vylodit ve svých přístavech. Šéf Proactiva Open Arms Óscar Camps uvedl, že k záměru znovu vyplout ho přiměla fotografie utonulé holčičky a jejího otce na mexicko-amerických hranicích, která v těchto dnech koluje na sociálních sítích.

"Zvedáme kotvy a jedeme. Radši budeme vězni než spolupachateli," napsal na twitteru Camps a připojil k tomu fotografii 26letého muže ze Salvadoru a jeho dvouleté dcery, kteří utonuli v neděli v řece Rio Grande ve snaze dostat se ilegálně do USA.

We are back at sea.After 6 months, we are coming back to the world deadliest border. https://t.co/yxdSCf7jPi

— Open Arms ENG (@openarms_found) 27. června 2019

Loď organizace Proactiva Open Arms je nyní v neapolském přístavu v Itálii, kde aktivisté organizace diskutují s občany a vysvětlují jim své cíle. Italská justice přitom také vyšetřuje dva členy Proactiva Open Arms, Anabelu Montesovou a kapitána lodi Marka Reige kvůli podezření z napomáhání ilegální migraci záchrannými operacemi u libyjských břehů. V květnu bylo už proti nim zastaveno vyšetřování kvůli trestnému činu zločinného spolčení za účelem ilegální imigrace.

Od začátku ledna kotvila loď Proactiva Open Arms v barcelonském přístavu a tamní úřady ji nepovolily ho opustit. Jako jeden z důvodů zákazu úřady uvedly, že posádka lodi nesplnila při předchozích misích mezinárodní předpisy, které ukládají vylodit zachráněné v nejbližším bezpečném přístavu. To ale nemůže udělat řada lodí ve Středomoří, protože Itálie a Malta odmítají vpouštět do přístavů lodě nevládních organizací a snaží se tak přimět další státy EU, aby se na přijímání migrantů podílely.

V dubnu dostala loď Proactiva Open Arms od španělských úřadů povolení z Barcelony opět vyplout na moře, ovšem jen s cílem přepravy humanitárního materiálu na ostrovy do Egejského moře. Loď dostala zákaz plout do oblasti mezi Maltou, Itálií a Libyí, kde migranty dříve zachraňovala.

Španělsko loni předstihlo v migrační statistice Itálii, když na jeho území připlulo přes Středozemní moře 58.570 běženců z Afriky. Letos jich touto cestou do Španělska dorazilo 9840. Další migranti se na španělské území dostávají po souši, když přelézají bariéry z Maroka do španělských enkláv v Africe Ceuta a Melilla. Tam se jich letos dostalo podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 2680 a za celý loňský rok jich tyto hranice překonalo téměř 7000.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Itálie přijme 265 migrantů z lodi Open Arms. Čeká je test na koronavirus a karanténa

Italské úřady umožnily na Sicílii přistát lodi španělské nevládní organizace Open Arms, která má na palubě 265 uprchlíků. Plavidlo, které dříve odmítla Malta, k sicilským břehům doplulo dnes kolem poledne. Loď ale nebyla vpuštěna do přístavu, migranti budou muset podstoupit test na přítomnost koronaviru. Po testu budou uprchlíci přesunuti z lodě do karantény, píše místní tisk.

Více souvisejících

Proactiva Open Arms uprchlíci Španělsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy