Vrchol Stromboli se rozletěl do okolí, dnes je sopka klidnější

Italský vulkán Stromboli na stejnojmenném ostrově v Tyrhénském moři nedaleko Sicílie se po středečním výbuchu uklidnil. Hasiči dnes likvidují poslední ohniska požárů v porostu podnícených vychrlenými lávovými kameny. Na nepřístupných místech ostrova jsou do hašení nasazena dvě letadla.

Krizová situace skončila - na ostrově zůstala většina obyvatel, zatímco valná část turistů zde noc nestrávila. Odpluli na trajektech do sicilského Milazza, napsala agentura ANSA. Na místě kotví loď, která má v případě nutnosti zajistit evakuaci obyvatel.

Středeční erupce vyděsila turisty, kteří se vrhali do moře, anebo se skrývali v domech. Svědci hovoří o "dešti sopečné strusky". Na dvou místech sopky vytekla láva, vychrlené lávové kameny zažehly řadu požárů v porostu.

Při výbuchu vulkánu zahynul 35letý turista z nedalekého Milazza, který se vydal k vrcholu sopky. Jeho brazilský přítel utrpěl vážná zranění. Pohybovali se pod hranicí 400 metrů nad mořem, nad níž už si člověk musí pronajmout průvodce.

A tady je na kameře zachycen moment (ca 1:05, přesně uprostřed obrazovky), kdy k silné erupci #Stromboli došlo. Jak vidno, vrchol hory se v podstatě rozletěl do okolí společně s úlomky tekoucí lávy #Itálie #avcr #akademieved @Akademie_ved_CR https://t.co/6Hw4f1qAGh

— GFÚ AVČR (@GFU_AVCR) 4. července 2019

"Stoupali jsme nahoru, když se ozvala rána," říká 25letý Brazilec. To, že přežil, pokládá za zázrak. "Nejprve to vypadalo jako výtečná podívaná, ale posléze na nás začalo padat kamení. Pak jsme se nadýchali kouře a Massimovi začalo být špatně. Chtěl jsem mu pomoct, ale nedalo se nic dělat," dodává. Tělo jeho kamaráda bylo dnes ze svahu přepraveno do Milazza.

Jeden německý turista výbuch sopky na twitteru přirovnal k ohňostroji. "Díváte se na šílenou erupci, vracíme se do přístavu," komentuje dění z bezpečné vzdálenosti z člunu mladá Italka.

Schreib-retreat mit zu großen Feuerwerk #stromboli pic.twitter.com/Ox8RHaJC0o

— Gernot Werner Gruber (@gruger) 3. července 2019

"Byla to silnější rána než obvykle," hodnotí erupci barman Luca, který bydlí na ostrově celý život a na to, že se vulkán občas probudí, je zvyklý.

"Byli jsme na pláži. Najednou se ozvala rána. Řekli mi, abych se otočila. Uviděla jsem, jak se zvedá proud kamení a velký oblak dýmu," popisuje situaci italská turistka. Hned po výbuchu od ostrova odpluly všechny lodě a jachty, říká jeden z obyvatel Stromboli.

"Bylo to jako v pekle, protože z oblohy padal ohnivý déšť," řekl médiím místní kněz Giovanni Longo.

Drobné erupce, které zpravidla nebývají nebezpečné, nejsou na sopce vysoké 924 metrů ničím výjimečným, řekl televizi Sky News profesor vulkanologie na Manchesterské univerzitě Mike Burton. Dochází k nim každých 15 až 20 minut a vulkán při nich lávu chrlí do výšky až 200 metrů nad kráter. Z toho důvodu kráter tolik přitahuje turisty, říká Burton.

Silnější výbuchy se podle něj objevují každé dva roky, ke skutečně silným, kdy z nitra země prýští láva, dochází obvykle jednou za deset let. Vulkanolog připomíná, že na vrcholu sopky jsou železobetonové úkryty, do kterých je možné se v případě nutnosti schovat.

Nejvíce byla zasažena vesnice Ginostra na západní straně ostrova. Z něj se nechalo evakuovat 98 turistů.

Stromboli je stejně jako Etna na Sicílii stále aktivní sopkou, zároveň je vyhledávaným turistickým cílem. Vulkanický ostrov, na němž se Stromboli nachází, je součástí Liparských ostrovů. Žije na něm asi 500 stálých obyvatel, v létě se počet lidí na ostrově výrazně zvyšuje díky turistům.

Související

sopka Stromboli

Nezvyklý úkaz. Na sopce Stromboli se prolíná sníh a žhoucí láva

Nezvyklého úkazu se dočkali obyvatelé italského ostrova Stromboli i turisté, kteří se zde rozhodli strávit konec roku. Na stejnojmenný soptící vulkán se kvůli náhlému poklesu teploty začal snášet sníh. Ten se na vrcholu hory prolíná s proudy žhoucí lávy, informovala italská tisková agentura ANSA.
sopka Stromboli

V Itálii vybuchla sopka Stromboli

Sopka Stromboli na stejnojmenném italském ostrově nedaleko Sicílie dnes krátce po poledni opět vybuchla, exploze byla podle agentury ANSA silnější než ta ze začátku července, při níž zahynul jeden turista. Podle hasičů, kteří vyrazili na místo hasit lesní požár způsobený lávou, nebyl při výbuchu nikdo zraněn.

Více souvisejících

sopka Stromboli sopky Itálie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy