Nefunkční Trumpova vláda? Britský ministr se omluví za únik velvyslancových depeší

Britský ministr obchodu Liam Fox se při dnešním setkání s dcerou amerického prezidenta Ivankou Trumpovou omluví za únik depeší, v nichž britský velvyslanec ve Spojených státech Kim Darroch označil současnou americkou vládu za "nešikovnou" či "naprosto nefunkční". Před odletem do Washingtonu to Fox řekl rozhlasové stanici BBC. Velvyslancovo hodnocení podle ministra neodpovídá postoji britského kabinetu. Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt pak vyjádřil nesouhlas s "některými názory" v uniklých zprávách. Prezident USA Donald Trump mezitím oznámil, že jeho administrativa s Darrochem již nebude jednat.

Obsah diplomatických depeší zveřejnil nedělník Mail on Sunday a britští vládní činitelé nyní podle médií spustili hon na původce úniku citlivých informací. Spekuluje se o tom, že autorce článku je spíše než úředník z ministerstva zahraničí mohl poskytnout vlivný politik.

Velvyslanec Darroch podle Mail on Sunday za poslední dva roky do Londýna mimo jiné vzkázal, že prezident Trump je "nestabilní" a "neschopný". "Ve skutečnosti nevěříme, že tato vláda se stane nějak podstatněji normálnější, méně nefunkční, méně nepředvídatelnou, méně rozdělenou, méně neohrabanou a méně diplomaticky nešikovnou," napsal prý ve svých depeších. Britské ministerstvo zahraničí pravost těchto citací nepopřelo.

"Budu se omlouvat za to, že buď naši úředníci nebo představitelé naší politické vrstvy nedostáli očekáváním, které my nebo Spojené státy máme ohledně jejich chování, které v tomto případě pokleslo zcela mimořádným a nepřijatelným způsobem," řekl ministr Fox. Podobné úniky informací podle něj mohou ohrozit diplomatické vztahy.

Šéf Bílého domu v neděli reagoval vyjádřením, že velvyslanec Darroch pro Británii neodvádí dobrou práci. Podle Foxe nicméně 65letý diplomat může ve své funkci pokračovat, přestože "názory, které byly v našich denících, nereflektují názory vlády". "Problém není s velvyslancem. Tohle je problém s etikou jedince, který stojí za tímto konkrétním únikem," dodal ministr obchodu.

Dnes se Trump ke kritice Darrocha vrátil a na twitteru napsal, že už s ním USA jednat nebudou. Doplnil, že velvyslance nezná, ale že v USA nemá dobrou pověst. "Skvělou zprávou pro báječné Spojené království je, že již brzy bude mít nového premiéra," uvedl prezident. V tweetu zároveň připomněl, že opakovaně dosluhující premiérce Therese Mayové vyčítal, jak přistupuje k odchodu Británie z EU. "Ona a její zástupci způsobili opravdový binec. Řekl jsem jí, jak by se to mělo udělat, ale rozhodla se jít jinou cestou," dodal k brexitu a Mayové.

Ministr zahraničí Hunt v reakci na kauzu kolem velvyslance v USA uvedl, že Darroch v depeších vyjadřoval osobní názory a že se s jeho hodnocením Trumpovy administrativy neztotožňuje. Nedopustí prý, aby aktuální dění jakkoli narušilo "výtečný vztah, který se Spojenými státy máme".

Kim Darroch is totally unsuitable for the job and the sooner he is gone the better. https://t.co/ESiefO3UYm

— Nigel Farage (@Nigel_Farage) 7. července 2019

Zároveň ale Hunt zdůrazňoval, že pracovníci ministerstva zahraničí jsou placeni za to, aby hodnotili dění ve svých působištích upřímně. "Je velmi důležité, aby naši velvyslanci a vysocí představitelé po celém světě měli nadále pocit, že mohou tato upřímná stanoviska vyjadřovat," řekl šéf britské diplomacie na dnešní tiskové konferenci. "Protože máme jednu z nejlepších diplomatických sítí na světě a ta je založena na otevřené výměně informací a názorů," dodal.

Ministr zahraničí doufá, že vládní vyšetřování odhalí, kdo je za únik citlivých diplomatických zpráv zodpovědný. Tohoto člověka prý čekají "velmi vážné důsledky".

Související

Vlajka Velké Británie

Británie a Švýcarsko podepsaly pobrexitovou dohodu, vymění si zboží za miliardy liber

Británie v pondělí podepsala se Švýcarskem pobrexitovou obchodní dohodu. Prodlužuje stávající smlouvu o volném obchodu uzavřenou s Evropskou unií a umožní oběma zemím obchodovat stejným způsobem i po vystoupení Británie z EU. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Británie a Švýcarsko si každoročně vymění zboží za 32 miliard liber (asi 944 miliard Kč) a se zemí helvétského kříže obchoduje na 15.000 britských firem.

Více souvisejících

Liam Fox (UK ministr) Ivanka Trumpová USA (Spojené státy americké) vláda USA Velká Británie diplomacie Donald Trump Jeremy Hunt (britský politik) Kim Darroch (diplomat)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 56 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy