„Nabubřelý blázen, velmi hloupý člověk.“ Trump se pustil do britského velvyslance

Vláda premiérky Theresy Mayové plně stojí za britským velvyslancem ve Spojených státech, kterého v pondělí ostře kritizoval prezident Donald Trump. Washington podle něj již nebude spolupracovat s velvyslancem Kimem Darrochem, který ve svých uniklých depeších mimo jiné nazval Trumpa neschopným. Trump v Darrochově kritice pokračoval i dnes, kdy ho označil za velkého hlupáka. Úřad Mayové podle britských médií označil informační únik za nešťastný, výzvy k odvolání velvyslance však vyslyšet nehodlá.

Obsah diplomatických depeší, který zveřejnil nedělník Mail on Sunday, vyvolal na obou stranách Atlantiku kritické reakce. Velvyslanec Darroch za poslední dva roky do Londýna mimo jiné vzkázal, že prezident Trump je "nestabilní" a "neschopný" a že nevěří v možnost zlepšení jeho vlády.

Trump v pondělí oznámil, že jeho administrativa s Darrochem již nebude jednat a že v USA nemá dobrou pověst.

Dnes pak Trump na twitteru označil Darrocha za "ujetého" velvyslance, kterého Británie Spojeným státům vnutila. "Velice hloupý člověk," uvedl o něm Trump. "Velvyslance neznám, ale bylo mi řečeno, že je to nabubřelý blázen," dodal prezident s tím, že Darrochovi by někdo měl říct, jak si díky prezidentovi vedou USA po hospodářské i vojenské stránce nejlépe ze všech zemí světa. Darrochovi také doporučil, aby se místo kritiky amerického vedení věnoval bídnému brexitovému vyjednávání a tomu, že se Mayová i přes jeho rady vydala hloupou cestou, která nevede ke konci.

V reakci na aféru americká strana Darrochovi zrušila podle televize CNN pozvánku na pondělní večeři, kterou americký ministr financí Steven Mnuchin pořádal pro katarského emíra šajcha Tamima bin Hamada Sáního. Večeře se zúčastnila řada významných hostů, přítomen byl i Trump, který se dnes se Sáním setká v Bílém domě.

"Jasně jsme USA sdělili, jak nešťastný tento únik je. Zveřejněné selektivní úryvky neodrážejí blízkost našeho vzájemného vztahu a úctu, v níž jej chováme," prohlásil podle britských médií mluvčí Mayové v reakci na Trumpova slova. Dodal nicméně, že Darroch má i nadále podporu ministerské předsedkyně.

Někteří britští politici se však staví k Darrochovi kritičtěji. Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt dal v pondělí najevo nesouhlas s některými názory v uniklých zprávách. Trumpovi blízký vůdce Strany pro brexit Nigel Farage, která jasně ovládla květnové evropské volby, přímo vyzval k odvolání velvyslance. Ministr obchodu Liam Fox, který měl během nynější návštěvy USA naplánované setkání s Trumpovou dcerou Ivankou s plánem omluvit se za únik depeší, prohlásil, že názory z Darrochových zpráv neodrážejí názory vlády.

K Foxově schůzce s Ivankou portál The Guardian poznamenal, že Darroch na ni očividně pozván rovněž nebyl.

The Guardian napsal, že Darrochův předčasný odchod z Washingtonu by sice mohl být chápán jako pragmatický krok, ale bylo by to také vítězství pro ty, kteří únik informací zosnovali, a zároveň nepochopení role diplomatů.

"Skuteční vůdci vědí, že povinností diplomatů je podávat upřímné informace. Pro prezidenta je nepřijatelné, aby takovýmto způsobem otevřeně útočil na velvyslance spojenecké země. Ambasador se bránit nemůže, ale ministři ano," řekl někdejší britský velvyslanec v Libanonu Tom Fletcher.

Darrocha se dnes zastal i bývalý ministr zahraničí William Hague, který v článku na portálu The Telegraph napsal, že velvyslanec jen dělal svou práci a to, co od něj Londýn očekával. Bývalý ministr poznamenal, že když byl ve funkci, musel se sám pravidelně probírat každý den stohem diplomatických hlášení a že tyto depeše byly vždy upřímné a často také prorocké k nadcházejícím událostem.

Bývalý britský velvyslanec v USA Christopher Meyer v rozhovoru s BBC uvedl, že nyní bude záviset na tom, do jaké míry bude Trump blokovat Darrochovy kontakty s americkými činiteli. Představitelé britské vládní Konzervativní strany podle listu Financial Times hovoří o tom, že Británie nemůže Trumpovi ustupovat a že nový premiér, který nahradí dosluhující Theresu Mayovou, bude pod značným tlakem, aby Darrochovi umožnil dokončení mandátu, jenž mu vyprší v lednu 2020.

Darrocha by v lednu podle kruhů blízkých Borisi Johnsonovi, který je favoritem na premiérský úřad, měl nahradit Mark Sedwill. Návrhy, že by Londýn měl poslat do Washingtonu jako velvyslance Faragea, což v minulosti navrhoval i Trump, pak tyto kruhy označují jako naprosto nereálné. Sám Farage tuto funkci odmítl, ale nabídl se podle The Guardianu jako vládní poradce pro tajné služby, bezpečnost a obchodní vztahy.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Velká Británie velvyslanectví Británie Kim Darroch (diplomat)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy