Justici došla trpělivost. Katalánský premiér Quim Torra bude souzen za neposlušnost

Předseda katalánské vlády Quim Torra bude souzen za neposlušnost, protože odmítl z veřejných budov nechat odstranit v během místních a evropských voleb separatistické symboly. Rozhodl o tom soudce katalánského nejvyššího soudu, napsal dnes list El País. Proti rozhodnutí o zahájení procesu se lze podle deníku odvolat.

Prokuratura žádá pro Torra zákaz výkonu veřejných funkcí na 20 měsíců. Pokud by byl Torra za neposlušnost odsouzen, nemohl by dále vést vládu autonomního regionu na severovýchodě Španělska. Vedle neposlušnosti zvažuje soudce katalánského nejvyššího soudu Torru soudit i za to, že jako státní zaměstnanec nepomohl při výkonu správy nebo spravedlnosti. V tom případě by mu hrozilo pozastavení funkce na dva až tři roky.

In times of fear & violence it is often difficult to find people with the courage to fight for the rights of the demonised, down-trodden & marginalised but @boye_g , is one of those people, which is why Spain fears him..’? #CATALONIA https://t.co/ceJVXAREa7

— Aamer Anwar? (@AamerAnwar) 12. července 2019

Spor se rozhořel už během předvolební kampaně na počátku března. Torra dvakrát ignoroval výzvu ústřední volební komise, aby ze všech veřejných budov nechal odstranit transparenty a žluté stužky obecně považované za symbol podpory katalánským lídrům, kteří byli nedávno souzeni španělským nejvyšším soudem v Madridu kvůli referendu o nezávislosti Katalánska z října 2017. Verdikt v jejich procesu se očekává v září.

Volební komise tehdy připustila, že symboly mohou používat politické strany, nikoliv však veřejné úřady, které musí podle ní respektovat politickou neutralitu před volbami.

První výzvu Torra neuposlechl a podal proti ní stížnost, na druhou reagoval až několik hodin předtím, než měla transparenty sundat katalánská policie. Torra transparenty ale pouze vyměnil za jiné, na nichž je nápis "Svobodu názoru a vyjadřování, článek 19 deklarace o lidských právech".

Torra v květnu přiznal u katalánského nejvyššího soudu, že "nezákonný" pokyn komise úmyslně neuposlechl, protože ji pokládá za "nekompetentní" orgán a sám má "vyšší mandát" od lidu.

"Ano, neuposlechl jsem," řekl Torra v rozhovoru s deníkem El Público. Zahájení procesu podle něj "manifestuje politickou vůli vyhrát u soudu, co stát nezískal u volebních uren". Šéf katalánské vlády se hájí "svobodou slova".

Související

Quim Torra (Katalánsko)

Katalánsko po sesazení premiéra čekají nové volby

Španělský autonomní region Katalánsko se po soudním odvolání předsedy vlády Quima Torry chystá na nové volby. Konat by se mohly 14. února, informovala s odvoláním na dnešní prohlášení předsedy katalánského parlamentu Rogera Torrenta agentura AP.
Quim Torra (Katalánsko)

Katalánská krize: Sesazený premiér Torra se obrátil na ústavní soud, patrně neuspěje

Sesazený šéf katalánské vlády Quim Torra se kvůli pondělnímu verdiktu nejvyššího soudu, který potvrdil jeho jedenapůlletý zákaz výkonu veřejných funkcí, obrátil na ústavní soud. S odkazem na stanici RTVE o tom dnes informovala agentura DPA. Torrovi právníci argumentují, že nemožnost vykonávat po zvolení dál úřad může jejich klientovi způsobit vážnou a nenapravitelnou újmu.

Více souvisejících

Quim Torra (Katalánsko) Katalánsko Španělsko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy