Brexit bez dohody? Vypadá to zle, EU se chystá na nejčernější scénář

Evropská unie sbírá síly na brexit bez dohody nebo na další odklad odchodu Británie z bloku, pokud se příští týden stane britským premiérem Boris Johnson. Ten slíbil, že s EU znovu vyjedná brexitovou dohodu, kterou ale sedmadvacítka otvírat nehodlá, píše agentura Reuters. Již tři roky trvající brexitová krize se nyní ještě může prohloubit kvůli Johnsonovu slibu, že Británie unii opustí 31. října "stůj co stůj" - tedy s dohodou, nebo bez ní. To si nepřejí ani lídři dalších členských zemí, ani britský parlament.

Obavy z pravděpodobného dopadu na ekonomiku EU v hodnotě 18,7 bilionu dolarů jsou tak veliké, že evropské metropole stupňují tlak na Irsko, aby zrychlilo přípravy na brexit bez dohody, který by mohl poškodit finanční trhy i obchod. Nálada v Evropě je ponurá.

"Pokud za námi přijdou, aby znovu vyjednali brexitovou dohodu, řekneme ´Díky, ale ne´," uvedl jeden unijní diplomat, který se podílel na brexitových jednáních. Ta začala v roce 2016 po referendu, v němž se Britové poměrem 52 ku 48 procentům hlasů vyslovili pro odchod ze svazku.

Johnson i jeho soupeř v souboji o vedení Konzervativní strany Jeremy Hunt v pondělí prohlásili, že je pro ně nepřijatelná takzvaná irská pojistka, která je součástí brexitové smlouvy dojednané odcházející premiérkou Theresou Mayovou. Platí to podle nich i v případě, že by pojistka byla časově omezena.

Pokud vítěz, který bude oznámen 23. července, tomuto slibu dostojí, jeví se šance na evropský kompromis před termínem brexitu jako nulové. Prioritou unie je podpořit členskou zemi Irsko a zabránit návratu násilí mezi většinou protestantskými unionisty, kteří chtějí udržet Severní Irsko v Británii, a převážně katolickými nacionalisty usilujícími o sjednocení Irska.

Brexit bez dohody by v Británii mohl vyvolat recesi, poškodit skomírající růst eurozóny a oslabit tvrzení Londýna, že je světově významným mezinárodním finančním centrem. Když Johnson a Hunt soupeřili o to, kdo zaujme ohledně brexitu tvrdší postoj, aby na svou stranu získali členy Konzervativní strany dychtící po jasné rozluce s EU, klesla libra v úterý na nejnižší úroveň k dolaru za posledních 27 měsíců.

Jenže unijní lídři chtějí, aby se otázka brexitu už vyřešila, a říkají, že bude hodně záležet na tom, co Johnson jako premiér udělá. Johnson řekl, že unie se musí Británii "podívat do očí" a uvědomit si, že Spojené království odejde i bez dohody.

Britský ministr pro brexit Stephen Barclay minulý týden popudil Brusel, když unijním vyjednavačům sdělil, že dohoda "je mrtvá". "Pokud je to jejich postoj, není už nic, co bychom mohli nebo chtěli udělat," řekl jeden bruselský představitel.

Je ale pravděpodobné, že odchod bez dohody se pokusí zablokovat britský parlament.

"Pokud si Britové opravdu myslí, že nás brexit bez dohody tak děsí, pak jsou naivní," uvedl jiný unijní diplomat.

At the Border this morning with my French colleague @AdeMontchalin and Peter Sheridan from Cooperation Ireland to show how seamless and open the border is. We thank France for their unwavering support shown to Ireland during the #Brexit process ?????? pic.twitter.com/Nj2mXLiCDb

— Helen McEntee TD (@HMcEntee) July 19, 2019

Aby tato varianta nenastala, jsou dvě možnosti: kompromis týkající se pozměněné politické deklarace o budoucích vztazích mezi EU a Spojeným královstvím, která je součástí dohody, nebo odklad brexitu.

Unie by mohla Londýnu nabídnout základní dohodu o obchodu a zavázat se k tomu, že hned po brexitu začne pracovat na alternativách ke sporné irské pojistce. Cílem tohoto opatření je zajistit hladký režim na irské hranici, ale mnozí v Británii s ním vehementně nesouhlasí.

Irský premiér Leo Varadkar minulý měsíc řekl, že EU je stále méně nakloněná tomu, aby se brexitový proces protahoval. Minulý týden urychlil krizový plán pro hranici pro případ brexitu bez dohody.

Další možností je brexit jednoduše posunout - což je krok, který Johnson opakovaně odmítl a který někteří unijní lídři vidí jako bezúčelný, dokud se nepodaří prolomit politický pat v Londýně. Příští předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že je odkladu otevřená.

Šéfové států a vlád se sejdou na summitu v Bruselu v 17. a 18. října, tedy těsně před dosavadním datem britského odchodu. "EU má jen velmi malý manévrovací prostor ohledně toho, co by mohla novému britskému premiérovi nabídnout," uvedl představitel jednoho členského státu. Londýn by se podle něj mohl v případě brexitu "těžce přepočítat".

Související

Brexit, ilustrační foto

V Británii se ve velkém začíná mluvit o návratu do EU

Debata o brexitu a možném návratu Spojeného království do Evropské unie se vrací do popředí britské politiky v době značné vnitropolitické nestability. Bývalý ministr zdravotnictví Wes Streeting, který rezignoval kvůli nedostatku důvěry v premiéra Keira Starmera, o víkendu prohlásil, že odchod z unie byl katastrofální chybou. Podle jeho slov brexit zanechal zemi méně bohatou a s menším vlivem než kdykoli před průmyslovou revolucí. Streeting vyzval k vytvoření nového speciálního vztahu s unií s tím, že budoucnost Británie leží v Evropě a jednoho dne i zpět v evropském bloku.
Monika Brusenbauch Meislová Rozhovor

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová

Expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z brněnské Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz exkluzivně vysvětlila, co znamená snaha o aktualizaci vzájemných vztahů Velké Británie a Evropské unie a také zhodnotila, jak se Londýnu podařil brexit. „Mnoho očekávaných výhod – nové obchodní dohody, silnější globální postavení, nižší míra migrace – se buď nenaplnilo, nebo se ukázaly jako zcela iluzorní,“ říká. 

Více souvisejících

Brexit Velká Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

Princ Andrew

Bývalému princi Andrewovi pomáhá nedůvěra svědkyň v britskou policii

Britská policie se i po opakované výzvě potýká s nedůvěrou případných svědků v případu vyšetřování bývalého prince Andrewa. Ženy, které údajně mají informace o činech králova bratra, podle právního zástupce nechtějí s policisty spolupracovat. Americký advokát Brad Edwards to řekl BBC. 

včera

Senát ČR

Senátoři navrhují na státní vyznamenání i slavné herce

Po poslancích se i senátoři shodli na tom, koho letos navrhnou prezidentovi Petru Pavlovi na státní vyznamenání. Hlava státu je tradičně předá v den státního svátku 28. října. Členové horní komory parlamentu by ocenili například několik známých herců. 

včera

včera

Česká televize

ČT poprvé reagovala na Babišova slova. Televize trvá na poplatcích

Česká televize v sobotu reagovala na nejnovější vývoj ohledně finančního zajištění budoucnosti veřejnoprávních médií. Premiér Andrej Babiš (ANO) totiž oznámil, že nakonec dojde pouze k novele stávajícího zákona. ČT vzkázala, že trvá na současné formě financování, tedy na poplatcích od občanů. 

včera

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš oznámil, že nový zákon o ČT a Českém rozhlase nevznikne

Budoucí financování veřejnoprávních médií, tedy České televize a Českého rozhlasu, nakonec nebude upraveno novým zákonem. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Podle jeho slov dojde k novele současného zákona. Přípravou nového předpisu se zabývalo ministerstvo kultury vedené Oto Klempířem (Motoristé). 

včera

včera

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí bude místy bouřlivé. Zesílí vítr, hrozí i krupobití

Počasí v Česku bylo v uplynulých dnech na konec května velmi teplé a zároveň se na řadě míst obešlo zcela beze srážek. Dnes může místy pršet i intenzivně, protože meteorologové očekávají bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Záběry z místa, kde se zřítil vrtulník s Petrem Kellnerem

Kellnerovi se na Aljašce soudí kvůli smrti miliardáře

Na americké Aljašce začal soud v případu tragické smrti miliardáře Petra Kellnera, který zemřel před více než pěti lety při havárii helikoptéry během takzvaného heliskiingu. Pozůstalí žalují společnost, která celý dobrodružný výlet zajišťovala. 

včera

včera

Letní počasí, ilustrační foto

Počasí o víkendu: Tropické teploty podle předpovědi nedorazí

O víkendu musíme podle meteorologů počítat s proměnlivým charakterem počasí, kdy se k větší oblačnosti přidají dešťové přeháňky a ojediněle také bouřky. Teploty však zůstanou na velmi příjemných letních hodnotách a v maximech budou dosahovat až k osmadvaceti stupňům Celsia.

29. května 2026 21:58

OSN

OSN oficiálně zařadila Izrael a Rusko na černou listinu

Organizovanost a systematické využívání sexuálního násilí v ozbrojených konfliktech vedly k zásadnímu kroku ze strany Organizace spojených národů. OSN oficiálně zařadila Izrael a Rusko na takzvanou černou listinu států a ozbrojených skupin, které se dopouštějí sexuálního násilí během konfliktů. Zpráva poukazuje na závažná zneužívání ze strany bezpečnostních složek obou zemí, přičemž výslovně zmiňuje například znásilňování zadržovaných mužů.

29. května 2026 20:48

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin odmítá zemřít. Boj proti stárnutí se stal hlavní prioritou Kremlu, píše WSJ

Ruský prezident Vladimir Putin proměnil výzkum zaměřený na boj proti stárnutí v jednu z hlavních vědeckých priorit Kremlu. Ambiciózní program s názvem Nové technologie pro zachování zdraví, do kterého stát plánuje investovat v přepočtu zhruba 26 miliard dolarů, se zaměřuje na dosažení dlouhověkosti a radikální prodloužení lidského života. 

29. května 2026 19:26

Donald Trump

Trump se v Bílém domě zavřel do krizové místnosti. Rozhoduje o Íránu

Prezident Spojených států Donald Trump se sešel se svými poradci v krizové místnosti Bílého domu (Situation Room), aby učinil konečné rozhodnutí ohledně předběžné dohody s Íránem. Oznámil to na své sociální síti Truth Social s tím, že na této schůzce dojde k finálnímu posouzení dokumentu. Washington a Teherán sice v tomto týdnu dosáhly potenciální shody na otevření klíčové námořní trasy a zahájení jaderných rozhovorů, dohoda však do této chvíle čekala na oficiální schválení americkým prezidentem.

29. května 2026 18:02

Norsko odmítá plán Kallasové, aby EU byla mediátorem mezi Ruskem a Ukrajinou

Norsko zastává názor, že by Evropa měla mít své místo u jednacího stolu při jakýchkoli rozhovorech o ukončení rusko-ukrajinské války, neměla by však vystupovat v roli prostředníka. Podle norského ministra zahraničí Espena Bartha Eideho potřebují Evropané vyjednavače, který by hájil body dohody přímo se dotýkající zájmů Evropské unie. Norský diplomat to uvedl v době, kdy unijní ministři zahraničí zamířili na Kypr, aby projednali plány na případné jmenování zvláštního zmocněnce pro tuto válku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy