Strach o Česko v zahraničí: Tohle se píše o naší vládě, Babišovi a Zemanovi

Proč je česká vláda v krizi a zhroutí se? Právě to je titulek zprávy, kterou o aktuální situaci v Česku vydal server Al Jazeera. V článku se hovoří o vládní krizi vyvolané spory ohledně ministra kultury i prezidentovi Miloši Zemanovi, který se prý neustále snaží posilovat svůj vliv.

Server Al Jazeera se ve svém, článku zaměřuje na dění v české vládě. Poukazuje například na to, že premiér Andrej Babiš čelí obvinění z korupce. „Česká vláda zůstává uvězněna v krizi,“ píše v článku Tim Gosling, který se zaměřuje na oblast střední Evropy.

Novinář poukazuje na to, že „nedávné kroky sociálních demokratů odvrátily bezprostřední hrozbu pro menšinovou koalici vedenou populistickou stranou předsedy vlády Andrejem Babišem“. Připomíná totiž, že ČSSD hrozila, že opustí vládu, pokud prezident Miloš Zeman nepotvrdí jejich nového kandidáta na ministra kultury do 31. července.

ČSSD chtěla Antonína Staňka vyměnit už v květnu za Michala Šmardu. „ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček trvají na tom, že není důvod, aby strana zůstala ve vládě, pokud nemůže volně nominovat svých pět ministrů,“ píše Al Jazeera s tím, že Zeman sice 23. července řekl, že Stanka definitivně odvolá k 31. červenci, dodal ale, že do poloviny srpna nového ministra nejmenuje.

To sice podle Al Jazeery opět vyvolalo spekulace o bezprostředním krachu vlády, Hamáček ale nakonec povolil. Strana uvedla, že počká na rozhodnutí prezidenta a že doufá, že se situace do konce srpna vyřeší.

„Zeman, který je známý svými vazbami na Rusko a Čínu, jakož i ostudnou rétorikou zaměřenou na islám, Romy a liberální hodnoty, se snaží rozšířit do značné míry reprezentativní pravomoci svého postu od doby, kdy vyhrál první přímou volbu prezidenta v České republice v roce 2014,“ píše zahraniční server s tím, že Zeman šikovně využívá ústavu, když říká, že mu neukládá časovou lhůtu, ve které by měl vyhovět žádosti. 

Al Jazeera také píše, že Senát už hlasoval pro obvinění Zemana z porušení ústavy, i když je nepravděpodobné, že by návrh prošel dolní komorou, která má aktuálně prázdniny. Cituje například předsedu poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka, podle kterého má Zeman v Poslanecké sněmovně řadu podporovatelů.

„Babiš, který údajně uzavřel dohodu o sdílení moci se Zemanem před svým zvolením do funkce předsedy vlády v roce 2017, odmítl konfrontovat prezidenta, aby podpořil svého koaličního partnera. Milionářský průmyslník byl v posledních týdnech oslaben obviněními ze střetu zájmů ohledně fondů Evropské unie a masivními pouličními protesty,“ připomíná server. Navíc mluví o tom, že právě milost prezidenta by pro Babiše mohla být poslední šance, jak se vyhnout vězení, pokud by proti němu byla vznesena obvinění z trestného činu.

„Navzdory těmto problémům si ANO udržuje velký náskok v průzkumech veřejného mínění. Částečně i díky nedávnému nárůstu výdajů v sociální oblasti, ale také kvůli slabé opozici. Korupce a kamarádšofty v posledních letech zdecimovaly podporu tradičních stran v zemi,“ vysvětluje Gosling.

Server také cituje politologa Jiřího Pehe, který tvrdí, že „krizi vyrobil Zeman, protože ví, že parlamentní strany jsou příliš slabé, než aby se proti němu postavily.“

„Pokud by se vláda zhroutila, Babiš by pravděpodobně zůstal v čele nové menšinové vlády závislé na krajně pravicové SPD a komunistické KSČM,“ píše Al Jazeera. Díky tomu pak prý Zeman bude schopen diktovat své podmínky. „Prezident má velký vliv na obě strany, které by mohly usilovat o to mít významný vliv na vládní politiku výměnou za podporu Babiše. Mezi jejich hlavní politické cíle patří odchod z EU a NATO,“ varuje před komunisty a Okamurovci server.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Česká republika Miloš Zeman ČSSD Jan Hamáček Vláda ČR TV Al-Jazeera

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

PŘEHLEDNĚ: Jak na Slovensku probíhají volby? Od Česka se hlasování příliš neliší

Už zítra si Slováci předčasně zvolí nový parlament, který je jednokomorový a tvoří jej 150 poslanců. Volby se konají v sobotu 30. září a proběhnou po celém Slovensku stejně – od sedmé hodiny ranní do dvaadvacáté večerní. O tom, jak probíhají, informoval například server Pravda.sk. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy