Strach o Česko v zahraničí: Tohle se píše o naší vládě, Babišovi a Zemanovi

Proč je česká vláda v krizi a zhroutí se? Právě to je titulek zprávy, kterou o aktuální situaci v Česku vydal server Al Jazeera. V článku se hovoří o vládní krizi vyvolané spory ohledně ministra kultury i prezidentovi Miloši Zemanovi, který se prý neustále snaží posilovat svůj vliv.

Server Al Jazeera se ve svém, článku zaměřuje na dění v české vládě. Poukazuje například na to, že premiér Andrej Babiš čelí obvinění z korupce. „Česká vláda zůstává uvězněna v krizi,“ píše v článku Tim Gosling, který se zaměřuje na oblast střední Evropy.

Novinář poukazuje na to, že „nedávné kroky sociálních demokratů odvrátily bezprostřední hrozbu pro menšinovou koalici vedenou populistickou stranou předsedy vlády Andrejem Babišem“. Připomíná totiž, že ČSSD hrozila, že opustí vládu, pokud prezident Miloš Zeman nepotvrdí jejich nového kandidáta na ministra kultury do 31. července.

ČSSD chtěla Antonína Staňka vyměnit už v květnu za Michala Šmardu. „ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček trvají na tom, že není důvod, aby strana zůstala ve vládě, pokud nemůže volně nominovat svých pět ministrů,“ píše Al Jazeera s tím, že Zeman sice 23. července řekl, že Stanka definitivně odvolá k 31. červenci, dodal ale, že do poloviny srpna nového ministra nejmenuje.

To sice podle Al Jazeery opět vyvolalo spekulace o bezprostředním krachu vlády, Hamáček ale nakonec povolil. Strana uvedla, že počká na rozhodnutí prezidenta a že doufá, že se situace do konce srpna vyřeší.

„Zeman, který je známý svými vazbami na Rusko a Čínu, jakož i ostudnou rétorikou zaměřenou na islám, Romy a liberální hodnoty, se snaží rozšířit do značné míry reprezentativní pravomoci svého postu od doby, kdy vyhrál první přímou volbu prezidenta v České republice v roce 2014,“ píše zahraniční server s tím, že Zeman šikovně využívá ústavu, když říká, že mu neukládá časovou lhůtu, ve které by měl vyhovět žádosti. 

Al Jazeera také píše, že Senát už hlasoval pro obvinění Zemana z porušení ústavy, i když je nepravděpodobné, že by návrh prošel dolní komorou, která má aktuálně prázdniny. Cituje například předsedu poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka, podle kterého má Zeman v Poslanecké sněmovně řadu podporovatelů.

„Babiš, který údajně uzavřel dohodu o sdílení moci se Zemanem před svým zvolením do funkce předsedy vlády v roce 2017, odmítl konfrontovat prezidenta, aby podpořil svého koaličního partnera. Milionářský průmyslník byl v posledních týdnech oslaben obviněními ze střetu zájmů ohledně fondů Evropské unie a masivními pouličními protesty,“ připomíná server. Navíc mluví o tom, že právě milost prezidenta by pro Babiše mohla být poslední šance, jak se vyhnout vězení, pokud by proti němu byla vznesena obvinění z trestného činu.

„Navzdory těmto problémům si ANO udržuje velký náskok v průzkumech veřejného mínění. Částečně i díky nedávnému nárůstu výdajů v sociální oblasti, ale také kvůli slabé opozici. Korupce a kamarádšofty v posledních letech zdecimovaly podporu tradičních stran v zemi,“ vysvětluje Gosling.

Server také cituje politologa Jiřího Pehe, který tvrdí, že „krizi vyrobil Zeman, protože ví, že parlamentní strany jsou příliš slabé, než aby se proti němu postavily.“

„Pokud by se vláda zhroutila, Babiš by pravděpodobně zůstal v čele nové menšinové vlády závislé na krajně pravicové SPD a komunistické KSČM,“ píše Al Jazeera. Díky tomu pak prý Zeman bude schopen diktovat své podmínky. „Prezident má velký vliv na obě strany, které by mohly usilovat o to mít významný vliv na vládní politiku výměnou za podporu Babiše. Mezi jejich hlavní politické cíle patří odchod z EU a NATO,“ varuje před komunisty a Okamurovci server.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Česká republika Miloš Zeman ČSSD Jan Hamáček Vláda ČR TV Al-Jazeera

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy