Šéf britské vlády Boris Johnson dnes poprvé od nástupu do funkce navštívil Severní Irsko a jednal se zástupci pěti tamních politických stran. Předsedkyně republikánské strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová před schůzkou s premiérem řekla, že pokud dojde k brexitu bez dohody, mělo by se v Severním Irsku konat referendum o jeho případném sjednocení s Irskou republikou. Odpoledne hovořil Johnson se zástupci Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje menšinovou vládu jeho konzervativců. Šéfka DUP Arlene Fosterová uvedla, že v otázce brexitu lze dosáhnout kompromis.
"Nechápu, jak by mohla Británie vytáhnout tuto část Irska z Evropské unie... a s klidnou tváří říci komukoli z nás, kdo žije na tomto ostrově, že bychom neměli dostat demokratickou příležitost... rozhodnout o své budoucnosti," řekla podle agentury Reuters McDonaldová. Kdyby obyvatelé Severního Irska nedostali po brexitu možnost rozhodnout se v referendu, zda setrvají ve svazku s Anglií, Skotskem a Walesem, nebo zda se spojí s Irskou republikou a zůstanou tak součástí Evropské unie, bylo by to podle šéfky republikánské strany Sinn Féin "naprosto skandální".
Johnson při příjezdu na sérii dnešních jednání řekl, že očekává, že "brexit asi přijde na pořad dne". Za klíčový bod rozhovorů ale označil situaci kolem nefunkční severoirské vlády. Koaliční kabinet unionistů a zastánců sjednoceného Irska se rozpadl už v lednu 2017. K jeho obnovení nepomohly ani předčasné volby, ani další jednání. Sinn Féinn a DUP nedokázaly překonat rozpory mimo jiné právě kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie.
Po odpoledním jednání s představiteli DUP podle Reuters Johnson z místa odjel, aniž poskytl komentář médiím. Šéfka strany Fosterová v rozhovoru s novináři hovořila o možném brexitovém kompromisu, přičemž "rozumnou cestu vpřed" by podle ní mohla otevřít větší vstřícnost Dublinu. "Existují způsoby, jak se s tímto problémem vypořádat, bude-li ochota na obou stranách," řekla.
DUP a Johnson na straně jedné a Dublin, potažmo celý zbytek EU na straně druhé, se rozchází především v pohledu na takzvanou irskou pojistku, která je součástí brexitové dohody dojednané s Bruselem bývalou premiérkou Theresou Mayovou. Opatření má zajistit, aby se po brexitu neobnovily klasické hraniční kontroly mezi Irskem a Severním Irskem, avšak mimo jiné by vytvořilo jisté regulační rozdíly mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.
"Pojistka je trvající a zásadní závadou dohody o odchodu (Británie z EU) a je velmi důležité, aby zmizela," řekla dnes Fosterová. Sporný mechanismus, který by udržel Británii v bezcelní zóně EU i po brexitu a Severní Irsko by donutil dodržovat část pravidel jednotného unijního trhu, by podle Fosterové "v podstatě rozbil" Spojené království. Scénář možného odchodu Británie z evropského bloku bez dohody je podle šéfky DUP na stole jen proto, že Brusel je agresivní a chce Spojené království rozbít.
Fosterová a další představitelé DUP se s britským premiérem setkali už v úterý večer. Nejmenovaný "vlivný zákonodárce" severoirské strany řekl Reuters, že při pracovní večeři se hovořilo mimo jiné o možnosti doplnit pojistku o časový limit na její platnost.
Johnson však tuto variantu jasně odmítl minulý týden při projevu v dolní komoře britského parlamentu, nehledě na to, že pro Brusel je nepřípustná stejně jako jakékoli jiné změny "rozvodové" dohody. Britský ministerský předseda řekl, že přijatelná je pro něj pouze brexitová dohoda v níž irská pojistka nebude. Británie podle něj 31. října EU opustí bez dohody, pokud druhá strana na jeho požadavek nepřistoupí.
Související
Irský premiér Varadkar podal rezignaci. Skončil i jako šéf Fine Gael
Irský eurokomisař Hogan čelí výzvám, aby rezignoval. Kvůli večírku a přestupku
Leo Varadkar , Brexit , irsko , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 25 minutami
V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog
před 2 hodinami
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
před 2 hodinami
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
před 3 hodinami
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
před 4 hodinami
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
před 5 hodinami
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
před 6 hodinami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 6 hodinami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 7 hodinami
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 7 hodinami
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 8 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 9 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 10 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
včera
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
včera
Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno
včera
Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy
včera
Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce
Štěstí není jen něco, co se nám děje, ale něco, co můžeme aktivně ovlivňovat. Někteří lidé mají přirozeně veselejší povahu, zatímco jiní se s ní tolik neztotožňují. Bez ohledu na to, jaký typ člověka jste, existují způsoby, jak své návyky změnit a do života přinést více radosti. BBC sestavil několik ověřených tipů, které mohou váš život obohatit o větší pocit štěstí
Zdroj: Libor Novák