Itálie blokuje další loď s migranty. Humanitární organizace jsou zoufalé

Itálie vyzvala Maltu, aby se postarala o 40 migrantů na palubě lodi Alan Kurdi německé nevládní organizace Sea Eye, která zatím marně čeká na povolení k zakotvení u italského ostrova Lampedusy. Podle italské pobřežní stráže zaopatření migrantů přísluší maltským úřadům, ačkoliv se loď nyní nachází v italských vodách. S odvoláním na prohlášení organizace tom dnes informovaly agentury APA a DPA.

"Vedení italské námořní záchranné služby odkázalo Alana Kurdiho na maltské úřady, ačkoliv se plavidlo nachází před Lampedusou. Malta je více než 20 hodin vzdálená. Nesnesitelný spor se přenáší bedra uprchlíků," sdělila organizace na twitteru.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini zakázal lodi vplout do přístavu na Lampeduse a brzké řešení další přetahované o loď s uprchlíky není podle agentur na obzoru.

Salvini zároveň podepsal příkaz nepovolit zakotvení lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, na jejíž palubě se nyní nachází 123 zachráněných migrantů, včetně žen a dětí.

Loď Alan Kurdi plující pod německou vlajkou vylovila migranty z moře u libyjských břehu východně od hlavního města Tripolis. O zakotvení na Lampeduse neúspěšně usilovala i začátkem července, kdy bylo na její palubě 65 vylovených migrantů. Po domluvě s maltskými úřady je nakonec vylodila na Maltě.

"Bevor sie nach Libyen zurückgebracht werden, würden sie lieber auf dem Meer ertrinken."Einsatzleiterin Barbara Held fasst den Mittwoch zusammen, an dem wir 40 Menschen vor dem Ertrinken retten konnten.#SeemeilenSpenden auf https://t.co/K9VBQ4Q6TX pic.twitter.com/gsox08gTfr

— sea-eye (@seaeyeorg) August 1, 2019

Salvini ji nyní po dalším pokusu zakotvit s běženci v italském přístavu obvinil z "neustálých provokací". "Už je to tu zas, německá nevládní organizace nedbá na mezinárodní právo," napsal ve středu na twitteru. "Já se nevzdám."

Ministr vnitra ve italské vládě prosadil nekompromisní protiimigrační politiku. Kabinet hned po nástupu k moci loni v červnu zablokoval italské přístavy pro humanitární plavidla s migranty na palubě. Od letoška Itálie s odvoláním na zákon regulující vnitrozemskou a námořní plavbu nevpouští do svých teritoriálních vod lodi neziskových organizací s uprchlíky. Odvolává se přitom na národní bezpečnost.

Italská vláda argumentuje tím, že její restriktivní opatření vedla ke snížení počtu pokusů o nelegální vstup do země, a tím i ke snížení migrantů v zemi, která se v dřívějších letech potýkala s velkou migrační vlnou. Podle statistik UNHCR letos připlulo do Itálie 3602 migrantů, za celý loňský rok jich bylo 23.370 a o rok dříve dorazilo do Itálie přes moře 119.369 běženců.

Související

Loď německé neziskové organizace Sea-Eye

Loď německé organizace Sea-Eye s 800 zachráněnými migranty zakotvila na Sicílii

Loď německé neziskové organizace Sea-Eye s více než 800 zachráněnými migranty na palubě dnes poté, co obdržela povolení italských úřadů, zakotvila v západosicilském přístavu Trapani. Loď Sea-Eye 4 předtím několik dní čekala na moři, připomněla agentura AP. Běženci pocházejí ze zemí západní Afriky, Egypta nebo Maroka, uvedla Giovanna di Benedettová z italské organizace Save the Children.

Více souvisejících

Sea-Eye uprchlíci Itálie Matteo Salvini (Liga severu) malta Proactiva Open Arms

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy